اصول عملکرد چیلر سیلندر پیستونی به فیکس (2)

اصول عملکرد چیلر سیلندر پیستونی – به فیکس
کمپرسور سیلندر پیستونی

در سیستم هائی که تقطیر مبرد به وسیله آب خنک کننده برج است , کمپرسور نیز با آب خنک می شود . نحوه کار این سیستم بدین صورت است که گاز داغ از لوله های درون کندانسور هوایی عبور می کند. وجود اینورتر در کمپرسور سبب جلوگیری از راه اندازی مکرر کمپرسور شده و باعث دوام و افزایش طول عمر کمپرسور میشود؛ در نتیجه سبب پایین آمد مصرف برق خواهد شد. کمپرسورهای تجاری در صورتی که در محل مناسب قرارگیرند به راحتی با محیط سازگاری پیدا می کنند؛ کمپرسورهای مسکونی برق کمتری مصرف می کنند و برای محیط های کوچک تر مناسب اند. چیلرهای سیلندر پیستونی نسبت به سایرانواع چیلرها صدا و ارتعاش بیشتری تولید می کنند. روغنی که برای روغن کاری به گردش در می آید وسیله خوبی برای جـــذب و دفع گرمــا می باشد و به همین جهت در بعضی از کمپرسورها خنک کننده مخصوص بــرای روغن بکار می رود و در بعضی از کمپرسورها سطح خارجی را پره دار می سازند تا سطح تبادل حرارتی آنرا با هوا زیاد کنند و در بعضی انواع نیز از یک موتور و پنکه جهت عبور هوا بر روی کمپرسور و خنک کردن آن استفاده می شود . در بعضی از کمپرسور ها برای سیستم روغن کاری خنک کننده آبی یا هوائی بصورت کوئل در نظر می گیرند . This  da ta has been created by GSA᠎ Con​te nt Generator DEMO !

در کندانسور های هوا خنک احتیاجی به جریان آب نیست.

چیلر سیلندر پیستونی از کندانسور آبی استفاده می کند. کمپرسورها به دو علت اساسی خنک می شوند که یکی اصطکاک بین قطعات متحرک و دیگری افزایش درجه حرارت ناشی از تراکم بخار است . البته لازم به ذکر می باشد با کم بودن ظرفیت چیلر سیلندر پیستونی و در نتیجه کم بود جریان آب کندانسور، می توان از یک رادیاتور هوایی برای سرد شدن آب کندانسور نیز استفاده نمود. در کندانسور های هوا خنک احتیاجی به جریان آب نیست. خنک کردن کمپرسور به منظور جلوگیری از کاهش کارآیی کمپرسور و همچنین نگهداری کیفیت روغن و روغن کاری است . کمپرسور سیلندر پیستونی یکی دیگر از پرکاربردترین انواع کمپرسور های برودتی است، که درانواع سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. چیلر ها دستگاه های برودتی هستند که مخصوص ساختمان های مسکونی بزرگ، مجتمع های تجاری و کارخانجات تولید می شوند. در این مرحله نیز نیروی لازم برای غلبه بر نیروی فنر (فنرها) و از دست رفت انرژی ناشی ازاصطكاك موجود در مسیر عبور گاز از درون سوپاپ ها باید مورد توجه قرار گیرد. مدل چیلر سیلندری یا رفت و برگشتی نوعی چیلر تراکمی می باشد که از کمپرسور سیلندر پیستونی( رفت و برگشتی) استفاده می کند. ​This con᠎tent was done wi th GSA C onte᠎nt G enerat or Demoversi​on.

کمپرسور سیلندر پیستونی

کمپرسور های هرمتیک ( بسته ) که موتور و کمپرسور در یک پوسته قرار دارند بیشتر در معرض داغی قرار دارند و معمولاً با عبور دادن بخار قسمت مکش کمپرسور با اطراف موتور گرمای آنرا می گیرند . کندانسور های آبی حاوی مدل های لوله ای، صفحه ای و پوسته و لوله می باشد. که در کندانسور آبی نوع پوسته و لوله بیشترین کاربرد را دارد. در ادامه، نحوهی عملکرد کمپرسورهای پیستونی، انواع مختلف و قطعات تشکیل دهندهی آن را شرح خواهیم داد. در این فرآیند، گاز موجود در اسپلیتها توسط کمپرسور فشرده شده و دمای آن به سرعت کاهش مییابد و طی عملیات میعان به مایع تبدیل میشود، سپس گاز متراکم شده، ایجاد سرما میکند. هر سیکل تبرید تراکمی نیازمند یک کمپرسور است تا بتواند مبرد را متراکم کرده و فشار آن را افزایش دهد. در کندانسور آبی گاز سرد کننده ( مبرد) بعد از خروج از کمپرسور، گرمای خود را به یک سیال (آب) انتقال داده و سرد می شود. موتور یک قطعه حیاتی در کمپرسور است و نمی توان آن را نادیده گرفت زیرا در صورتی که نقص های آن برطرف نشود و افزایش یابد، کل کمپرسور آسیب می بیند.

تعدادی از سیلندرها فشار پایین (LP) و یک یا تعدادی سیلندر هم فشار بالا (HP) هستند. از این گروه از چیلر سلیندر پیستونی در بارهای متوسط تا500 تن تبرید می توان استفاده نمود. در نتیجه نیازی به برج خنک کننده نیز نمی باشد و همین موضوع نیز باعث می شود که چیلر سیلندر پیستونی هوا خنک در ظرفیت های محدودی قابل استفاده باشد. وجور مبرد مایع و یا رطوبت در هنگام تراکم در فضای داخل سیلندر میتواند باعث اعمال فشار هیدرولیکی و شکستگی شاتون شود. همچنین یکی از دلایلی که سبب بروز لرزش در کمپرسور میشود همین برگشت مایع مبرد باعث ورود مایع مبرد به سیلندر میشود و عدم تراکم پذیری مایع سبب شده که فشار بالایی در سیلندر ایجاد شود که در نهایت باعث لرزش در کمپرسور میشود. بدین ترتیب گرمای گاز گرفته شده و تبدیل به مایع می شود و به طرف شیر انبساط حرکت می کند. کمپرسور سیلند پیستونی( رفت و برگشت) ارزان تر از بقیه نوع کمپرسور ها می باشد. آچارکشی پیچها و تست فشار کمپرسور پیستونی از دیگر مواردی هستند که در بررسیهای ماهانه باید مورد توجه قرار گیرند. اگر نقص موتور کمپرسور به موقع تشخیص داده نشود سبب اختلال سیستم خواهد شد.

Check Also

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟ خرید آنتی ویروس , خرید آنتی ویروس, خرید لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.