اواپراتور صفحه ای چیست؟ صنعت ساختمان

بلاگ صنعت ساختمان – اواپراتور چیست؟
اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای یخچال, اواپراتور صفحه ای دانفوس, اواپراتور صفحه ای چیست, اواپراتور صفحه ای دو مداره, اواپراتور صفحه ای کوچک, قیمت اواپراتور صفحه ای یخچال, قیمت اواپراتور صفحه ای, انواع اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای ایرانی, اواپراتور صفحه ای چیلر, خرید اواپراتور صفحه ای, فن اواپراتور

اواپراتور عقب اغلب در پشت یک پانل جانبی یا در سقف بالای سرنشینان عقب نصب میشود. اواپراتور سردخانه بالای صفر تو محدوده ۴ به بالا معمولا برای ذوب برفک نیاز به دیفراست نداشته و خاموش کردن کمپرسور کفایت می کند.  Th is  post was w ri​tten with G​SA C​onte​nt G᠎en er at or D emover​si on.

به نصب در بالای اواپراتور ممکن است یخ زدایی شود و رطوبت از سطح اواپراتور به پایین سرازیر شود. در این نوع از سیستم تغذیه اواپراتور باید در ارتفاعی پایین تر از سیستم تغذیه قرار گیرد.

با افزایش سرعت محلول در حین عبور از محفظه بخار، محلول حرارت جذب می کند. فن ها هوای گرم را به داخل فین ها و لوله ها می دمد و چون در داخل لوله ها مبردی با فشار پایین حضور دارد، مبرد شروع به جوشیدن کرده و گرما را به خود جذب می کند.

بنابراین سطح در آکومولاتور پایین می آید و بنابراین شناور پایین می آید و دریچه شناور باز می شود. مبرد مایع در پایین پوسته جمع آوری شده و توسط پمپ دوباره به گردش در می آید.

در ساخت مینی چیلرها مواردی که بسیار مهم هستند و میبایست رعایت شوند صدا و لرزش تولیدی کم، ضریب عملکرد بالا و مصرف برق پایین است.

لازم به ذکر است که نسبت به انواع دیگر اواپراتور که در این مقاله به آن ها اشاره گردید؛ اواپراتور لوله ای و اواپراتور صفحه ای، فضای بسیار کمتری را نیاز دارند.

یکی از ویژگی های دارای اهمیت اواپراتور صفحه ای HPE-300 جنس آن است که از استنلس استیل SS 316 ساخته شده که مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی، دمای بالا، ضربه و سایش دارد و همچنین با دوام می باشد.

​Po st has be​en g enerated by G SA᠎ Content Gen​erator ​DE MO᠎!

فاصله و اندازه پره ها تا حدودی به نوع کاربرد و قطر لوله بستگی دارد و بر حسب دمای اواپراتور تعداد آنها در هر متر ۴۰ تا ۵۰۰ عدد تغییر میکند.

هر قطره مایعی را که از روی آن عبور می کند می گیرد و آن را به پایین اواپراتور تخلیه می کند.

فاصله بین پره ها از 2 میلی متر در دستگاه های تهویه ی مطبوع تا 12 میلی متر در اواپراتورهای سردخانه ها با دمای پایین متغیر است.

اواپراتور سیستمی است که در آن گاز مبرد در دمایی پایینتر از دمای محیط اواپراتور میجوشد و گرمای مواد و محیط اطراف اواپراتور را جذب نموده و آنها را سرد میکند.

در اواپراتور پوسته لوله دسته ای از لوله ها درون یک پوسته قرار گرفته اند که معمولا سیال مایع از داخل لوله ها عبور می کند و سیال دیگر از پیرامون لوله ها حرکت می کند و سیال مایع از سیال پیرامون حرارت را جذب می کند و از حالت مایع به حالت گاز تغییر فاز می دهد و دمای سیال اطراف آن کاهش پیدا می کند.

اواپراتور طراحی شده برای کاربرد در دمای پایین باید دارای فاصله پره وسیع باشد تا خطر محدود کردن گردش هوا به حداقل برسد.

این رطوبت زمان کافی برای خروج نخواهد داشت قبل از اینکه کمپرسور دمای اواپراتور را به 7- تا 6- درجه سانتیگراد کاهش دهد، زمانی که این اتفاق می افتد، یخ زدگی در قسمت پایین اواپراتور جمع می شود که منجر به مسدود شدن شکاف پره می شود.

اواپراتور صفحه ای HPE-300 مجهز به اتصالات نصب سنسور ها بوده و همچنین قابلیت کنترل دمای آب ورود و خروج در این دستگاه ممکن است. A rticle w᠎as gen​er ated ​with the  help of G SA C​on​tent Gen er᠎ator D em over​si on᠎.

اواپراتور کویلی بدون پره که اواپراتور صفحه ای نیز خوانده میشود سیستمی است که انتقال حرارت در آن بدون پره و به صورت جریان طبیعی انجام میگیرد.

تبخیر بوسیله اواپراتور دو مدل انجام می شود: یکی تبخیر اجباری که در آن از یک فن یا پمپ استفاده می شود تا مایعات را مجبور به تبخیر کند.

طرز کار این نوع دیفراست این گونه است که بعد از خاموش شدن کمپرسور و فن اواپراتور عمل انجام شده و سپس کمپرسور روشن می شود، ولی فن اواپراتور را می بایست مدتی بعد روشن کرد و رعایت این نکته خیلی مهم می باشد.

این عمل سبب می شود گاز مایع به سادگی بخار شده و با اینکار حرارت از محیط اطراف گرفته شده و محیط خنک می شود.

کندانسور نیز سیستمی برای تبدیل گاز به مایع در چرخه و انتقال گرما به محیط اطراف اعم از هوا یا مایع میباشد.

کندانسور هوایی با جریان طبیعی هوا معمولا در یخچال و فریزر خانگی استفاده میشود. اتصالاتی برای ورود و خروج سیالات معمولا روی فریم ثابت مبدل حرارتی در نظر گرفته می شود.

در یک اواپراتور غرقابی، سطح مبرد مایع همیشه ثابت است. تایمر یک نوع ساعت برقی است که بسته به نوعی ساعتی که از طرف شرکت برای آن تعبیه شده است المنت را روشن می کند.

ترمودیسک با المنت های برفک زدایی به صورت سری بر روی اواپراتور بسته می شود. در سردخانه و سیستم تهویه مطبوع، کمپرسور و کندانسور و سیستم کنترل به صورت یک مجموعه و روی یک شاسی نصب میشود که به آن کندانسینگ یونیت می گویند.

در موقع ساخت اواپراتور چیلر ، پس از قرار دادن ستاره های آلومینیومی در داخل لوله های مسی، آنها را از یک غلطک عبور داده تا ستاره ها محکم به جداره داخلی چسبیده تا در موقع عبور ماده مبرد از داخل لوله مسی از جای خود حرکت نکنند.

5. هنگامی که یونیت خارجی (کندانسینگ یونیت)، بالاتر از یونیت داخلی قرار میگیرد، روغن جریان یافته در مسیر لوله کشی، به راحتی به کمپرسور بر نمی گردد.

عبور جریان هوا میتواند به شکل طبیعی یا اجباری باشد. پره بیش از حد ممکن است در واقع ظرفیت تبخیر کننده را با محدود کردن گردش هوا بر روی سیم پیچ به طور غیر ضروری کاهش دهد.

در واقع تفاوت کندانسور و اواپراتور را می توان اینگونه شرح داد. اواپراتور آبی یا در واقع آب خنک کاربرد های بسیاری در صنعت تهویه مطبوع مسکونی و صنعتی دارد.

کندانسور به سه گروه کندانسور هوایی، آبی و تبخیری تقسیم میشود. اواپراتور و کندانسور از تجهیزات مهم سیستم های سردخانه و تهویه مطبوع هستند که برای تبادل حرارت در چرخه تبرید مورد استفاده قرار میگیرند.

کندانسور با دفع گرمای آن به محیط ، مبرد را خنک می کند. شیر انبساط توسط سوزنی که در آن تعبیه شده است مولکول های مایع را با سرعت زیاد به داخل لوله های اواپراتور اسپری می کند.

مسئله ای که در این مراحل جا ماند این است که آب داخل اواپراتور که مدام در حال تبخیر است ، چگونه جایگزین می شود؟

اگر اواپراتور به صورت غرقابی کار می کند، آب از طریق لوله و مبرد مایع از طریق پوسته به گردش در می آید.

بخار مبرد از کمپرسور در لوله منبسط شده و آب سرد از طریق پوسته به گردش در می آید. 1. هوای خنک ضعیف است یا اصلاً هوای سرد نداریم.

گرم بودن و خنک نشدن یخچال از رایج ترین مشکلات این دستگاه در میان کاربران اعلام شده است. این نوع اواپراتور به دلیل تمیز کردن آسان، اقتصادی بودن ساخت به طور گسترده در یخچال های خانگی و فریزرهای خانگی استفاده می شود.

حالا که دو نوع چیلرهای رایج را بررسی کردیم ، می توانیم به طور دقیق تر به مقایسه آنها بپردازیم.

اواپراتور ها سطوح انتقال حرارتی هستند که در آنها مایع فراری با دریافت گرمای نهان تبخیر از فضا یا محصولات سرد شونده تبخیر میشود.

اواپراتور صفحه ای به چند مدل تقسیم می شود برخی از آنها از دو ورقه فلزی مسطح ساخته شده اند که به گونه ای برجسته و جوش داده شده اند تا مسیری را برای جریان مبرد بین دو ورق فراهم کنند.

نمونه هایی از اواپراتورهای جریان طبیعی را می توان در برخی یخچال ها و فریزرها و سردخانه های قدیمی یافت.

این اواپراتورهای صفحه ای با ضریب انتقال حرارت کلی 5000w/m2ºC عملکرد بسیار زیادی در انتقال گرما بین دو سیال دارند.

هنگام خرید این محصول حتما توجه داشته باشید که اواپراتور صفحه ای HPE-300، با ظرفیت تن تبرید 30 تن سرمایشی، برای استفاده در انواع سیکل های سرمایی مناسب است.

هنگام پرس و جو با هم ، اواپراتور پلیت باید از محدودیت های افت فشار و سایر نیازهای خاص نیز مطلع شوید.

همچنین از آنجایی که سیال این اواپراتور آب نمی باشد ،از نظر بهداشتی منع استفاده ندارد. آب وارد لوله یا کویل میشود و گاز مبرد داغ وارد پوسته میشود.

اواپراتور پوسته و لوله افقی دو پاس مجهز به جعبه آب محصور شده و در حالت افقی نصب شده است.

3. اینها در جعبه های سردخانه و فریزرها یافت می شوند. 2. اینها در راحتی و نصب خنک کننده هوا مورد استفاده قرار می گیرند.

در حالت بدون توزیع کننده ، ضریب انتقال حرارت فیلمی بسیار بزرگ تر از (تقریبا 50 درصد که سبب اشباع شدن مبرد شد) موقعی بودند که سیال در خروجی فوق گرم می شود.

اواپراتور صفحه ای غالبآ در سیستم تبرید بعنوان تبخیر کننده مبرد استفاده می شود. ناگفته نماند که اواپراتور صفحه ای یکپارچه هپاکو مدل HPE-300 دارای 2 سال گارانتی بوده و به مدت 10 سال خدمات پس از فروش دارد.

اواپراتور قسمتی از سیستم تبرید است که مبرد مایع در آن تبخیر می شود. اندازه پره و فاصله به نوع خاصی از کاربرد که سیم پیچ برای آن طراحی شده است بستگی دارد.

در اواپراتور انبساط خشک، مبرد مایع از سیم پیچ یا لوله اواپراتور عبور می کند و زمانی که به انتهای اواپراتور می رسد، تبخیر می شود، به طوری که فقط بخار باید در خط مکش کمپرسور وارد شود، بنابراین شیر انبساط ترموستاتیک یا مویین، استفاده شده.

اواپراتور سیم پیچ لوله بدون پوشش. اندازه لوله اندازه باله را تعیین می کند. جمع و جور است، فضای کمتری را نسبت به لوله لخت یا اواپراتور صفحه ای برای همان ظرفیت اشغال می کند.

از مهمترین این اواپراتورها میتوان به اوپراتور پوسته و لوله و پوسته و کویل و مخزنی و صفحه ای اشاره کرد.

اواپراتور با شیر انبساط ترموستاتیک را می توان اواپراتور خشک طراحی کرد در حالی که اواپراتور با شیر شناور از نوع غرقابی است.

این فرآیند برای استفاده کارآمد و بازیابی انرژی کاربرد دارد و از آن در صنعت خمیرسازی، صنایع شیمیایی و… به دلیل سادگی و راحتی در نگهداری و نظافت این نوع کاربرد بسیار زیادی در یخچال های خانگی و فروشگاهی دارد.

Check Also

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟ خرید آنتی ویروس , خرید آنتی ویروس, خرید لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.