بال ولو ( شیر توپی Ball Valves) چیست؟ (3)

بال ولو ( شیر توپی – Ball Valves) چیست؟
بال ولو

از مزایای Ball Valve ترونیون می­توان به گشتاور عملیاتی کمتر و آب بندی بسیار خوب در فشارهای بالا و پایین و اشاره کرد. از دیگر متریال هایی که در ساخت این شیر استفادهشده می­توان به سیت تفلون، نایلون و بال استیل اشاره کرد. اطمینان از ساختار بسیار محکم شیر توپی بال ولو بدون نیاز به نیروی گشتاوری بالا امکان پذیر است. ابعاد شیر توپی بسیار متنوع بوده و اندازه های 2 تا 56 اینچ و در کلاس های مختلف تولید می شود. اکثر شیرهای ساچمه ای دارای عملکرد سریعی بوده و برای باز یا بسته شدن شیر نیاز به چرخش 90 درجه ای اهرم عملگر دارند. ولو های توپی خط لوله ویژگیهای ویژهای دارند که در اتصالات ولو های توپی زیر خط لوله توصیف میشوند. همچنین علاوه بر شیر توپی های دو راهه که یک خروجی و ورودی دارند شیر توپی 3 راهه و 4 راهه نیز وجود دارد. نوع شیر توپی مورد استفاده، بر اساس نوع کاربرد آنها مشخص میشود. برای بال ولوهای Top entry ، توپی آن از طرف بالا وارد میشود. مونتاژ قطعات داخلی از کنار (SIDE ENTRY ) و یا از بالا (TOP ENTRY) می باشد.

᠎This c on᠎tent was gen​er ated ᠎with GSA Con tent Gen​er᠎ator Demov᠎ersion!

توجه نمایید که برای طراحی این قطعات از گردش نود درجه ای یک گوی تو خالی استفاده شده است. ضمن اینکه در طراحی های پیشرفته این قطعات قابل تعمیر نیز هستند؛ که خود یک مزیت بزرگ برای این شیرها به حساب می آید. به علاوه این نوع شیر ها دارای گشتاور کمتری نسبت به مدل فلوتینگ هستند و انرژی کمتری برای باز و بسته کردن توپی نیاز دارند، در نتیجه از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه تر هستند. شیر توپی از جمله شیرآلات جمع و جور و بسیار پرکاربرد است که در انواع گوناگونی تولید شده تا پاسخگوی نیاز های زیادی باشد. اهمیت استفاده از شیر توپی آنجا مشخص می شود که شیر توپی به صرفه ترین و یکی از پر راندمان ترین شیر ها بین شیرآلات دیگر است و عملکرد بسیار و آسانی دارد. این نوع شیر یک سیستم نگهدارنده اضافی در بالا و پایین دارد، که به کاهش فشار اضافی و کاهش اصطکاک برای حفظ عملیات ایمن و طول عمر شیر کمک میکند. همانطور که از اسم آن مشخص است، شیر توپی های شناور، سیستم نگهدارنده اضافی شیرهای توپی ترنیون را ندارند، و از این رو آنها فقط به بدنه اصلی شیر متصل هستند. در شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) با توپی معلق، توپی به شیر توسط یک میله وصل نشده است و آزادی عمل بیشتری درون بدنه شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) دارد.

شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) عموما به دو دسته تقسیم می شود : شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) با توپی معلق و شیر ترونیون. با گردش 90 درجهای اهرم شیر ،شیر توپی فولادی نیز گردش 90 درجه کرده و سیالات به سهولت از آن عبور می­کنند.این نوع شیر دارای مشخصات فنی مخصوص به خود است. درباره مشخصات فنی شیر توپی مطالب زیادی می توان بیان کرد زیرا مدل های زیادی از شیر توپی وجود دارد. در نهایت نیز فلنج های آن از کنارهها به بدنه اصلی شیر جوش داده می­شود. بال ولو فولادی از نمونههای شیرآلات صنعتی می­باشد که جهت قطع و وصل کردن و همین طور کنترل جریان سیالات درون لولهها استفاده می­شود. در این بخش شیرهای بال ولو فلوتینگ Floating ،شیرهای توپی ترونیون Trunnion، قطر کم( Reduced bore)، قطر زیاد (Full bore) و وی شکل (V-Shaped ball valve) به طور اجمالی مورد بررسی قرار می گیرد. دریچه چرخشی (هواپیما) این برای تخلیه گرانول ، مواد پودری یا اضافه کردن گرانول ، مواد پودر یا با فشار هوای مثبت مختلف یا فشار هوا منفی متفاوت سیستم انتقال پنوماتیک اعمال می شود.

، یک میله یا پین توپی شیر را ثابت نکه میدارد.

از شیر توپی نمی توان برای عبور مخلوط مایع و جامد استفاده کرد زیرا تجمع ذرات معلق و باقی مانده باعث نشت دریچه می شود. بال در این نوع شیر با متریال ASTM A105 با پوشش الکترولس نیکل ( ENP) می باشد. شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) ترونیون (Trunnion): در این نوع شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی)، یک میله یا پین توپی شیر را ثابت نکه میدارد. اولاً ممکن است نیروی زیادی که توپ به نشیمنگاه وارد میکند باعث تغییر شکل نشیمنگاه شده و بر روی ویژگیهای آببندی شیر در فشار کم تاثیر منفی بگذارد. فشار که در یک سمت بیشتر باشد، باعث می شود توپی به جایگاه خود در سیت باز گردد و شیر آب بندی شود. شیر توپی فولادی stop entry: در این نمونه از سیر توپی فولادی جهت مونتاژ کردن و دمونتاژ کردن بال بر روی شیر از قسمت بالایی بال جا زده می­شود.

Check Also

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟ خرید آنتی ویروس , خرید آنتی ویروس, خرید لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.