راهنما انواع مبدل حرارتی چیلر به فیکس (2) سند کامل

انواع مبدل حرارتی چیلر – به فیکس
مبدل حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی دانفوس

در این مقاله نحوه عملکرد مبدل صفحه ای را در سیستمهای سرمایشی و سیستمهای گرمایشی مانند تأمین آب گرم برای مصارف مختلف بیان کردیم. به دلیل دست یافتن به این کاهش حجم و وزن، مبدل های فشرده گرما همچنین به صورت وسیع در تبرید با دمای خیلی کم، بازیابی انرژی، صنایع فرآیندی، تبرید و سیستم های تهویه مطبوع استفاده می گردند. در این روش علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی تا 40 درصد ( کاهش هزینه های جاری ) ، صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های ثابت اولیه شامل خرید ، حمل و نقل ، نصب و نگه داری و همچنین صرفه جویی در کاهش فضای مورد نیاز موتورخانه به دنبال خواهد داشت . تجارت اول تنها وب سایت تخصصی در زمینه تجارت بین بنگاهی در ایران می باشد که در فضای یک بانک اطلاعاتی شامل بیش از 207.000 کسب و کار فعال در ایران به ترویج تجارت الکترونیک می پردازد. 1. مبدل های صفحه جوشی دانفوس به دلیل کامپکت بودن دارای ابعادی حدودا 1/6 انواع دیگر می باشند از این رو این مبدل ها بسیار مناسب برای مکان های است که محدودیت فضا دارند و فضای موتور خانه با استفاده از این مبدل ها می توان با ابعاد کوچک تر طراحی شود.

صفحه و قاب با فشار یک قطعه صفحات فلزی بدست می آیند.

هر دوی این تجهیزات در ابعاد گسترده ای در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. برای محاسبه ظرفیت صحیح مبدل حرارتی صفحه ای در سیستم گرمایش از کف به ازای هر ۶ تا ۸ متر لوله ۱۱۰ کیلو کاری گرمایش در نظر بگیرید. مبدلهای صفحه ای بریز یا لحیمی یکی از پرکاربردترین تجهیزات انتقال حرارت هستند. همانطور که عنوان شد، مبدل پوسته و لوله به عنوان محبوبترین نوع مبدلهای لوله ای به شمار می رود. بیشتر متداول هستند به این دلیل که از این نوع مبدل ها می توان در فشارهای بالا استفاده کرد . رسوب گیری اندک در مبدل های حرارتی صفحه ای: به دلیل آشفتگی بالای جریان، رسوبات کمتری در مجاری باقی می ماند در نتیجه این مبدل ها نیاز کمتری به باز شدن و تمیز شدن دارند. صفحات مورد استفاده در مبدل حرارتی صفحه و قاب با فشار یک قطعه صفحات فلزی بدست می آیند. یک مبدل صفحه ای علاوه بر صفحه اجزا دیگری چون قاب ، نازل و واشر دارد.

از جمله محدودیتهایی برای مبدلهای صفحهای واشر دار حداکثر فشار قابل تحمل 30 بار و حداکثر دما 200 درجه سانتیگراد است. این طرح برای فشارهای تا 35 بار و دمای 200 درجه سانتیگراد برای گسکتهای تفلنی (Teflon gaskets) و دمای 500 درجه سانتیگراد برای گسکتهای آزبستی (asbestos gaskets) مناسب است. این نوع مبدل توانایی کاهش دما تا منفی 200 درجه سانتی گراد را دارد. مبدلهای حرارتی صفحهای معمولاً “در جریان سیالتی با فشار پائین تر از ۲۵bar و دمای کمتر از ۲۵۰ درجه محدود میشوند. از آنجا که کانالهای جریان کاملاً کوچک هستند جریان قوی گردابهای و توربولانس موجب بزرگ بودن ضرایب انتقال حرارت و افت فشارها میگردد بعلاوه بزرگ بودن تنش برشی موضعی باعث کاهش تشکیل رسوب میشود. واشرها از نشتی سیال به بیرون مبدل جلوگیری میکنند و سیالها را در صفحات به شکل مورد نظر هدایت مینمایند. شکل جریان عموماً” به نحوی انتخاب میشوند که جریان سیالها خلاف جهت یکدیگر باشند. واشر پلیت مبدل حرارتی از چندین قسمت مهم تشکیل شده است: آب بندی پورت پلیت، آب بندی منطقه انتقال حرارت، مناطق جلوگیری از اختلاط دو سیال و اتصال قسمت ها به یکدیگر و حفظ یکپارچگی حاصل عملکرد این قسمت ها است . ساختار شکلاتی در قسمت پخش کننده بالای صفحات مبدل، باعث می شود که جریان سیال به صورت کاملاً مغشوش باشد.

مبدل حرارتی دانفوس

علاوه بر این مصرف کم فلز در ساختار این نوع مبدل باعث انتقال حرارت تا بیش از 90 درصد می شود. بنابراین این موضوع مهمترین عیب این نوع دستگاه تبادل حرارت می باشد. این موضوع سبب گردیده است که سایز مبدل های حرارتی صفحه ای حدود 3-5 برابر کوچکتر از مبدل های پوسته لوله سنتی باشد. گرم شدن سیال سرد در اثر همجواری با سیال گرم اساس کار مبدل های حرارتی است که در ادامه این مطلب بیشتر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. ولی ، در بسیاری از کاربردها این تغییرات خواص قابل توجهی نیستند و می توان با مقادیر متوسط cpc ,، cph ,h و U کار کرد. مبدل های حرارتی پره دار عمدتا برای کاربرد های “گازـ گاز” یا ” مایع ـ گاز” استفاده می شود که بصورت وسیعی در صنایع مختلف از جمله در تبرید با دمای خیلی کم مانند کندانسور و اواپراتور سیستم های سردخانه، بازیابی انرژی، صنایع فرآیندی، تبرید و سیستم های تهویه مطبوع مانند برج خنک کننده، کویل آب سرد آب گرم هواساز ها، فن کویل ها، کویل آب گرم یونیت هیتر ها و … جداره خارجی لوله ها به پره مجهز شده است تا سطح انتقال حرارت بین سیال داخل لوله ها با هوای خنک افزایش یابد.

هرچه سطح تماس مبدل افزایش یابد، راندمان مبدل بالاتر میرود. 8. سایش و خوردگی در این مبدلها بسیار کم و راندمان همیشه بالاست. این امر انتقال گرما را تسهیل می کند ، و سرعت تغییر دما را بسیار افزایش می دهد. در هر یک از دو مسیر حلزونی یک جریان ثانویه ایجاد می شود که انتقال حرارت را افزایش و تشکیل رسوب را کاهش می دهد. اینکار باعث کم شدن تعداد پلیتها، کوچکتر شدن مبدل و در نتیجه کاهش هزینه ساخت خواهد شد. مبدل حرارتی صفحه ای جوشی – ابعاد و هزینه کمتر، راندمان و مزایای بیشتر تعداد صفحات براساس ظرفیت مورد نیاز و نوع جوشکاری صفحات (مس یا نیکل) بر اساس کاربری تعریف شده اند. از آنجاییکه این دستگاه دارای وزن کم، ابعاد مختلف و بازدهی بالا می باشد، می توان از آن در سیستم های هیدرولیکی نیز استفاده به عمل آورد. مبدل حرارتی دستگاهی است که عمل انتقال حرارت بین دو سیال در حال حرکت را انجام میدهد بی آنکه اختلاط یا تماس مستقیمی بین آنها صورت گیرد در نتیجه ی این انتقال حرارت ممکن است یکی از دو سیال تبخیر و یا تقطیر شده و یا بدون تغییر فاز باقی بمانند.

صفحه ­ای، تبادل حرارت با بازدهی بیشتری انجام می گردد.

در این مدل، آب به عنوان جریان سیال سرد و گرم در مبدل حرارتی عمل می­نماید. پایین بودن امکان نشتی بخاطر دوبله بودن واشرها در قسمت ورودی و خروجی سیال. از این رو ورودی و خروجی لولهها از طریق یک کانال که به دو قسمت تقسیم شده است، صورت میگیرد. مبدل های حرارتی صفحه ای معمولا در جریان سیالاتی با فشار پائین تر از ۲۵bar و دمای کمتر از ۲۵۰ درجه محدود می شوند. نرخ تبادل بالای حرارتی مبدل های صفحه ای: به سبب آشفتگی بالای جریان سیال در مبدل حرارتی صفحه ­ای، تبادل حرارت با بازدهی بیشتری انجام می گردد. این مساله مخصوصا در شرایطی که دمای سیال ورودی بیش از 60 درجه سانتی گراد باشد یا نوسانات دمایی شدت بالایی دارند اهمیت بیشتری پیدا می کند. ناودانیها نیز یک جریان توربولانت را برای مایع ایجاد و از آن نگهداری میکنند که باعث به حداکثر رسیدن انتقال حرارت در مبدل میشود.

مبدل حرارتی صفحه ای

This was gen erat᠎ed ᠎wi᠎th G᠎SA​ C onte​nt Gen​erator  D᠎emoversion᠎!

یکی دیگر از انواع مبدل حرارتی صفحه ای است که در آن از لحیم کاری به جای واشر به منظور آب بندی صفحات استفاده می شود. مبدل حرارتی صفحه ای واشردار ، یکی از انواع مبدل های حرارتی صفحه ای است که مانند سایر مبدل های حرارتی قابل استفاده در صنعت، به منظور تبادل حرارت میان سیالات متفاوت به کار می رود. یکی از معایب اصلی مبدل های بریز عدم امکان باز کردن صفحات حرارتی به منظور انجام رسوب زدایی مؤثر است. یعنی اگر دستگاه در حالت زمستانه مشغول به کار باشد ولی یکی از شیرهای آب گرم ساختمان باز شود، پکیج به صورت موقت و با کمک شیر سه راهی خود خروج آب گرم به سمت مدار گرمایش را مسدود می کند تا آب گرم به شیرهای آب برسد. مبدل حرارتی پوسته و لوله به شکل های گوناگون در صنعت تولید می شود که کلی ترین آنها در 3 شکل U تیوب، تیوب مستقیم و اسپیرال قرار می گیرد. اگر این فن بالای لولهها قرار گیرد به آن مکشی و اگر پایین لولهها قرار گیرد به آن دمشی می گویند. اگر مبدل صفحه ای جوشی به صورت تک گذر طراحی شود، مجموعه صفحات فشرده روی هم به گونه ای جوش می خورند که جریان متقاطع باشد.

2- سیال سرد و گرم بصورت جریان متقاطع حرکت کرده و از نقطه مقابل خارج می شود. مبدل های حرارتی با جریان متقاطع در گرمایش و سرمایش هوا یا گازها کاربرد وسیعی دارند. در بیشتر موارد ، مبدل از یک لوله پیچ خورده حاوی یک سیال تشکیل شده است که از یک محفظه حاوی سیال دیگر عبور می کند. در این نوع مبدل ها سیال سرد و گرم هر دو در یک جهت حرکت می کنند و در حین عبور از مبدل تبادل حرارتی انجام می دهند. در مواقعی که فشار و دمای سیالات بسیار زیاد باشد (دمای ۶۰۰ درجه سانتی گراد یا فشار ۳۵۰ بار) از نوع خاصی از مبدل ها که از یک تیوب لوله بلند مارپیچ تشکیل شده است، استفاده می شود. در مقایسه با سایر انواع مبدلهای حرارتی، مبدلهای بریز بسیار فشرده هستند. افزایش انتقال حرارت بدلیل ذخیره انرژی و ماده مورد استفاده در مبدل حرارتی، اهمیت ویژه ای دارد. برای تعیین ضخامت لوله بایستی که خوردگی و مقاومت در برابر ارتعاشات و فشار داخلی لوله ها و مقاومت در مقابل کمانش را در این لوله ها در نظر گرفت و این یکی از معیارهای مهم در طراحی مبدل های حرارتی می باشد .

باید دانست که برای دماهای ورودی و خروجی یکسان، اختلاف دمای میانگین لگاریتمی در جریان ناهمسو از اختلاف دمای میانگین لگاریتمی در جریان همسو بیشتر است. عدم نیاز به واشرهای آببند و سازه نگهدارنده منجر گردیده است تا چیزی نزدیک به 95% متریال استفاده شده در این نوع مبدل سطح حرارتی مفید را تشکیل دهد. این نوع مبدلهای حرارتی فقط شامل یک کانال و یک صفحه لوله هستند. برای انجام این کار نیاز به یک صفحه تقسیمکننده در کانال ورودی داریم. در عوض لوله ای که از درون محفظه ای عبور می کند ، در عوض دو اتاق متناوب وجود دارد که عمق آنها معمولاً نازک است و در بزرگترین سطح خود توسط یک صفحه فلزی موج دار از هم جدا شده اند. مبدلهای حرارتی تک گذر، به هر دو سیال اجازه میدهد که تنها یک بار از کنار یکدیگر عبور کنند. شکل جریان عموماً به نحوی انتخاب میشود که جریان سیالها خلاف جهت یکدیگر باشند. روی مبدل حرارتی مسیرهای ورود آب سرد شونده، خروج آب گرم شونده، ورود آب گرم کننده، خروج آب سرد کننده و اتصالات نمایشگر دما، فشار، تخلیه و هواگیری نصب میشود. همچنین مبدل های حرارتی در دستگاه های مختلفی نظیر دیگ بخار، مولد بخار، کندانسور، اواپراتور، تبخیر کننده ها، برج خنک کننده، پیش گرم کن فن کویل، خنک کن و گرم کن روغن، رادیاتورها، کوره ها و …

مبدل حرارتی صفحه ای آلفالاوال جهت سیرکوله آب داغ دیگ حرارتی پمپ خطی با توجه به مسیر و ظرفیت حرارتی مبدل صفحه ای مورد نیاز می باشد. واضح است که مبدل کمک میکند تا روغن داغ بدون مخلوط شدن با آب سرد حرارت خود را از دست بدهد. مزیت بزرگ این مبدل این است که با حذف واشر و قاب، احتمال بروز نشتی از بین میرود. در مبدل صفحه ای لحیم کاری شده که از لحیم ­کاری برای اتصال صفحات به هم به جای واشر استفاده شود، مبدل می تواند در فشار های ۳۰ بار نیز کار کند، در حالی که مبدل های حرارتی واشردار نهایتا فشار ۲۵ بار را می توانند تحمل کنند. این نوع مبدل می تواند تا دمای 225 درجه و فشار 30 بار را به راحتی تحمل کند. هندسه تک کانال و تلاطم جریان سیال در مبدل حرارتی که منجر به تنش برشی زیاد می شود، رسوب را به طرز چشمگیری کاهش داده و تا حد زیادی این نوع مبدل را خود تمیز (self-cleaning) می کند. چون در این فضا نمیتوان لولهای به کار برد، این فضا بلا استفاده میماند و بازده این نوع مبدل کاهش مییابد. در این مقاله به معرفی و بررسی عملکرد مبدل حرارتی صفحه ای که یکی از پر بازده ترین انواع مبدل های حرارتی هستند می پردازیم.

برای دستیابی به ایمنی و اطمینان کافی، و کارکرد دایمی و مزایای اقتصادی، بهتر است انتخاب مواد را به صورت مرحله به مرحله انجام داده و از مرحله طراحی شروع کنیم؛ و سپس به ترتیب به سراغ ساخت و تولید، نصب و نگهداری برویم. و سپس بوسیله جوش، از وسط به همدیگر متصل میشوند. شرکت تولید صنعتی نوین مبدل تهران در سال ۱۳۷۰ در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع واقع در تهران با تولید محصولات حرارتی و برودتی کار خود را آغاز نمود و سپس تولید انواع مبدلهای حرارتی و اواپراتور کندانسور و کویلها را به تولیدات خود اضافه کرده است .با تلاش و پشتکار فراوان و بهره گیری از متخصصین فنی و کارآمد و با اتکا به پرسنل متخصص و تجارب پیشکسوتان این صنعت تولید انواع محصولات حرارتی و برودتی را آغاز و روانه بازار تاسیسات گردید . علاوه بر این ضریب انتقال حرارت در لوله حلزونی بیشتر از لوله مستقیم است. این مبدل ها دارای صفحات یا لوله های پره دار، با آرایش بسیار فشرده هستند و معمولاَ وقتی به کار می روند که حداقل یکی از سیالات گاز، و لذا دارای یک ضریب جابجایی کوچک باشد، لوله ها ممکن است تخت یا دایرهای باشند. همچنین مبدل های صفحه ای پره دار برای استفاده در توربین گازی، نیروگاه های هسته ای و مهندسی پیشرانه و تبرید و گرمایش و تهویه سیستم های بازیابی گرمای اضافه و صنایع شیمیایی و سرمایش کاربرد دارند.

شده، این فشار تا حدود ۶۰ بار ارتقا می یابد.

این صفحات دارای قطعات گوشهای هستند که به صورتی قرار میگیرند که دو محیط بین آنها تشکیل میشود و حرارت به صورت یک در میان از فضاهای بین صفحهای منتقل میشود. محصولات این شرکت دارای کیفیت طراحی و قطعات است که از این رو طرفداران بی شماری را دارا می باشد. رسوبگذاری نهتنها باعث کاهش ضریب انتقال حرارت و کارکرد مبدل میشود، بلکه در کیفیت سیال درون مبدل نیز در درازمدت تأثیر سوئی مبدل حرارتی صفحه ای میگذارد. کیفیت بالای عناصر استفاده شده، نو آوری مداوم و ترکیب ظاهری محصولات دانفوس به ارزش نهایی آنها افزوده است. ترکیب سیالات مورد استفاده در مبدل­ ها به صورت مایع-مایع، گاز-گاز و مایع-گاز می­باشند. یکی از وظایف مهم واشرها جلوگیری از ترکیب یا اختلاط دو سیال است. گسکتها از نشتی به خارج جلوگیری میکنند و معمولا محدود به جریانهای سیالاتی با فشار زیر 25 بار و دمای زیر 250 درجه سانتیگراد میشوند. در صورت استفاده از جوشکاری برای اتصال صفحات در مبدل حرارتی جوشکاری شده، این فشار تا حدود ۶۰ بار ارتقا می یابد. سطح انتقال حرارت برای این مبدل ها درمحدوده ۰٫۵ تا m۲۵۰۰ و فشارکارکرد تا ۱۵ بار و دمای ۵۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. بطوری که دمای کلی کار مبدل های صفحه ایی بین ۵۰ تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد متغییر است.

رسیدن به اختلاف دماهای پایین توسط مبدل حرارتی صفحه ای: مبدل حرارتی صفحه ای این قابلیت را دارد که اختلاف دمای بین ورودی یک سیال و خروجی سیال دیگر را به کمتر از ۱ درجه سانتیگراد برساند. از هر دوی این تجهیزات در پالایشگاه ها و نیروگاه ها در تعداد گسترده ای استفاده میشود. طول، سایز و تعداد تیوب ها تعیین کننده ظرفیت انتقال حرارت مبدل حرارتی پوسته و لوله هستند. اما می توان از مزایای مبدل های حرارتی صفحه ای به تنوع در طراحی صفحات و چیدمان شیارها و سایز و زوایا سطح انتقال حرارت با توجه به امکان در تغییر تعداد صفحات و شکل بندی آن ، انتقال حرارت بهینه که به دلیل در هم بودن جریان و کوچکی قطر هیدرولیکی برای هر دو سیال عامل دارای ضریب انتقال حرارت بزرگ و اتلاف حرارت بسیار ناچیز و عدم نیاز به عایقکاری همچنین در حالت خراب واشر لاستیکی دو سیال تحت هیچ شرایطی مخلوط نمی شوند . برای کندانسورهای آبی به ازای هر تن تبرید ۲٫۵ الی ۳ متر لوله مسی به سایز ¾ فین دار استفاده میگردد. سرعت سیال نیز در بازه 0.1 تا 1 متر بر ثانیه خواهد بود.

Da ta has been gen᠎erated  by GSA᠎ C onte᠎nt Generator​ D᠎em​oversion.

در سیستمهایی مانند پمپهای گرمایی نیز جهت انتقال گرما در بین سیال اولیه و ثانویه کاربرد دارد. قیمت مبدل حرارتی صفحه ایی به چه عواملی بستگی دارد؟ چه مواد شیمیایی و چه مواد معمولی. هر چه سطح تبادل حرارت ( مساحت هادی حرارتی) بزرگ تر باشد. این مدل دستگاه های تبادل حرارت به شکل استوانه ای می باشند. 2. مبدل صفحه ای دانفوس نسبت به مدل های مشابه وزن کمتری دارد و باعث گردیده تا حمل آنها به راحتی انجام گیرد. در نوع مکشی اگر موتور گرداننده نیز به همراه فن در بالای لوله ها قرار گیرد به علت قرار گرفتن در معرض هوای گرم زودتر مستهلک می شود. از نمونه کاربرد های مبدل های حرارتی نوع پوسته و لوله و نوع صفحه ای میتوان به تقطیر حلال ها و مخلوط های چند ماده ای، خنک کاری و گرمادهی راکتورها و نگهدارنده محصولات، به عنوان کولر هیدروکربن ها، خنک کاری مدارات آب، بازیافت حرارت در فرآیندهای پتروشیمی مانند بازیافت حرارت بنزن، به عنوان کندانسور و اواپراتور، گرمکن گاز طبیعی (قبل یا بعد از انبساط)، گرم کردن سوخت ها برای کاهش ویسکوزیته آنها، تولید آب داغ به عنوان گرمکن آب تغذیه بویلر،گرم کننده نفت خام و گاز ترش، پیش گرمکن آب، خنک کاری آن و خنک کاری محصول مایع در فرآیند متانول، خنک کاری سدیم هیدروکسید، پیش گرمکن نفت در فرآیند اتیلن و هر بخشی از صنعت پتروشیمی، نفت و گاز که به انتقال گرما در آن نیاز باشد، اشاره نمود.

4. از جمله کاربردهای گرمایشی مبدل های صفحه ای دانفوس می توان به گرمایش آب مصرفی، گرمایش از کف، گرمایش جهت ذوب برف و گرمایش استخرهای شنا اشاره کرد. جریان سیال ، توسط صفحات مسطح که یا به صورت صاف و یا موجدار هستند ، از هم جدا می شوند. به زبان ساده اگر جهت حرکت دو سیال مخالف هم باشد، به آن مبدل حرارتی ناهمسو می گویند. مبدل حرارتیهای صفحه ای در رادیاتورها یا فن کویل ها توسط بخار یا آب داغ برای گرمکردن آب آنها است. تمیزکاری سخت و دشوار مبدل صفحه ای میکرو، تعویض کل سیستم در صورت خرابشدن یک قطعه و داشتن ظرفیت ثابت و غیرمتغیر از جمله معایب این مبدل است. ساختمان مبدل­ های صفحه­ ای شامل یک سری صفحات نازک موازی می­باشد که هر یک از این صفحات دارای یک سری شیارهای با زاویه در دو جهت مختلف و چهار حفره برای ورودی­ ها و خروجی­ های مختلف می­باشند. این مبدل از یک سری صفحات انتقال حرارت که به صورت استوانه ای کنار یکدیگر قرار گرفته اند و تشکیل استوانه دادهاند؛ تشکیل شده است. نقش ورقها فلزی ایجاد سطوح تبادل دما و وظیفه واشرها، آببندی سطوح تبادل دما نسبت به یکدیگر و همچنین نسبت به محیط پیرامونی مبدل حرارتی صفحهای است.

فاصله بین سطوح فلزی در هر دو کانال اسپیرال به وسیله پینهای فاصلهانداز که به ورقهای فلزی جوش میشوند حفظ میشود. این تجهیزات تبادل حرارت بخاطر انعطاف پذیری و بازدهی بالا ، در میان مصرف کنندگان محبوبیت گسترده ای پیدا کرده است. چیدمان خاص سطوح تبادل دما و واشرها، همراه با وجود محل عبور سیالها در گوشههای صفحات، شرایطی را ایجاد میکند که حرکت سیالهای گرم و سرد را از مجراهای ایجاد شده توسط صفحات، بصورت یک در میان و متناوب ممکن میسازد. صفحات سیال سرد و گرم به صورت یک در میان کنار هم قرار گرفته ­اند تا تبادل حرارت بین دو سیال صورت بگیرد. خنک سازی مدارهای آب در فرآیندهای صنعتی که به شکل مستمر، آبهای در چرخه داغ میشوند. یعنی آب یا هر سیال داغ دیگری به سمت بالا حرکت می کند. در ادامه به بررسی تخصصی هر یک از این مدلها خواهیم پرداخت. برای غلبه بر این مشکل معمولا از اتصالات انبساطی (Expansion Joint) روی پوسته مبدل استفاده میشود.

این مشکل خود باعث افزایش هزينه تعمير و نگهداري مبدل و موتورخانه مي شود. افزایش یا کاهش سطح انتقال حرارت در مبدلهای حرارتی پلیتی ساده است و این کار با افزایش یا کاهش صفحات انجام میشود. وقتی که پوسته و لوله سرد شوند، اتصال انبساطی و لولهها منقبض میشوند و کشش وارده بر نقاط جوش خورده کاهش مییابد. مبدل های حرارتی جوش داده شده ، نیمه جوش داده شده و لحیم کاری برای تبادل حرارت بین مایعات فشار بالا یا در مواردی که به محصول جمع و جورتری نیاز است ، استفاده می شود. مبدل حرارتی صفحه ای (PHE) طراحی ویژه ای است که برای انتقال گرما بین مایعات فشار متوسط و فشار پایین مناسب است. کلاهک دارای صفحات جدا کننده برای گذر سیال میباشند. مبدل های حرارتی صفحه ای جوشی دارای ابعادی بسیار کوچک در حدود انواع دیگر میباشند. راندمان بالای 90 درصد و ابعاد بسیار کوچک به همراه هزینه کمتر و نصب آسانتر، این مبدل را به عنوان بهترین گزینه جهت کاربری های حرارتی و برودتی معرفی می نمايد. از ویژگی های منحصر به فرد مبدل حرارتی دانفوس می توان به مواردی همچون: ابعاد کوچک، راندمان بالا، فشار عملکرد بالا، بدون یخ زدگی، کمترین نوسان فشار و دما.

۵- ضریب کلی انتقال گرما ثابت است .

طراحی و واشربندی بهینه این امکان را فراهم میکند که مجموعهای از صفحات در کنار یگدیگر تشکیل یک مبدل صفحهای مناسب را بدهند. مبدل صفحه ای جوشی در سیستمهایی با کاربردهای سنگین استفاده میشود همچنین کاربرد آن در حال حاضر در صنعت تأسیسات متداول است. از مبدل حرارتی صفحه ای جوشی دانفوس، در سیستم های هیت پمپ نیز، بعنوان کندانسور یا اواپراتور استفاده می شود. ضریب انتقال حرارت سیال ( سیال گرم و سیال سرد) که از روابط تئوری و تجربی بدست می آید. ۵- ضریب کلی انتقال گرما ثابت است . در زیر به طور خلاصه به بررسی مبدلها و روابط کلی انتقال حرارت در آنها میپردازیم. برای ساخت مبدل حرارتی صفحه ای از صفحات در اندازه کوچک و تجهیزات محدود استفاده می شود، بنابراین ابعاد نهایی این وسیله جمع و جور است. این نوع مبدل حرارتی به علت ابعاد کوچک، دارای نگه دارنده فریم نیست. قاب های مبدل حرارتی بریز، صفحاتی فولادی هستند که صفحات را نگه می دارند. این صفحات توسط واشرهای پلیمری از هم جدا گشته اند و درون یک قاب فولادی قرار گرفته اند.

برای جکوزی، دمای مدنظر باید با حسایت بیشتری تعیین گردد.

برای یک مقدار مشخص از انتقال حرارت، اندازه مبدلهای حرارتی صفحهای کوچکتر است زیرا صفحات میزان بیشتری از سطح انتقال حرارت را تامین میکنند. در مقایسه با مبدل حرارتی پوسته لوله در بین کارفرمایان و مشتریان محبوبت است زیرا این مبدل حرارتی راندمان حرارتی و مزیت های بیشتری دارد. دقت شود درصورت استفاده مبدل حرارتی استخر برای جکوزی، دمای مدنظر باید با حسایت بیشتری تعیین گردد. نصب در استخر، جکوزی، گرمایش از کف، گرمایش خورشیدی، نیروگاههای بادی ، سیستم ذوب برف و … مبدل حرارتی Heat Exchanger سیستمی است که توسط آن می توان نسبت به انتقال حرارت از یک سیال به سیال دیگر مبادرت نمود . بطور علمی مبدل گرمایی یا مبدل حرارتی دستگاهی است که برای انتقال حرارت موثر بین دو سیال (گاز یا مایع) به دیگری استفاده می شود. با راندمان بیش از 95 درصد در انواع آب به آب ، بهترین وسیله برای تامین آب گرم مصرفی بهداشتی ( از جنس استنلس استیل 316 ) و فوری می باشد . اما در مبدل دوپاس، تصویر پایین، سیال آبی تا میانه مبدل در بین صفحات تقسیم شده و بعد از پایین رفتن از روی صفحات و رسیدن به کلکتور پایینی، دوباره در بین نصف صفحات باقیمانده تقسیم شده و رو به بالا حرکت میکند.

سبک­تر بودن مبدل های حرارتی صفحه ای: این مبدل­ ها در مجموع نسبت به انواع دیگر سبک­تر هستند. انتخاب مبدل حرارتی مناسب با کاربری موردنیاز میتواند یک مرحله مهم در خرید محسوب شود. علت این محدودیت دما و فشار جنس واشرهایی است که در بین صفحات استفاده میشود. در این حالت سطح نسبتا زیادی برای انتقال حرارت به وجود میآید و به همین علت راندمان مبدلهای صفحهای نسبت به مبدلهای پوسته و لوله بیشتر است. قبل از استفاده از مبدل حرارتی در سیستم آب رسانی لازم است تا اسید های داخل مبدل حرارتی صفحه ای را با استفاده از حجم بالایی از آب تمیز کرد. مبدل حرارتی صفحه ای نوعی مبدل حرارتی است که از صفحات فلزی برای انتقال گرما بین دو سیال استفاده می کند. ساختار این مبدل های حرارتی به گونه ای است که امکان باز کردن صفحات برای بازرسی و تمیز کردن آنها را فراهم آورد. در ساختار مبدل صفحه ای میکرو فرورفتگیهای ریزی وجود دارد که ازیکطرف با ایجاد جریان یکسان و یکنواخت بر روی صفحه باعث افزایش سطح انتقال حرارت میشود، و از سویی دیگر به سبب ایجاد آشفتگی در جریان نرخ انتقال حرارت را افزایش میدهد.

Check Also

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟ خرید آنتی ویروس , خرید آنتی ویروس, خرید لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.