راهنما بال ولو ها چه پوشش هایی دارند؟ دیگر

بال ولو ها چه پوشش هایی دارند؟
بال ولو کستل, بال ولو

نخست اینکه بال ولوها بسیار راحت و با سرعت زیادی می توانند بسته و باز شوند و تنها به یک حرکت دورانی نود درجه ای یا یک چهارم دور ساعت (ربع گرد) نیاز دارند تا تغییر حالت دهند. در طراحی مدل Side entry، بدنۀ شیر به گونه ای است که توپی آن از بخش های کناری وارد و یا خارج می شود. آلیاژ استنلس استیل شامل آهن به همراه مقادیری مختلفی از کربن، سیلیکون و منگنز و حداقل 10.5%کروم می باشد .کروم افزوده شده در سطح فلز لایه ای از اکسید را ایجاد کرده که مانع از هر گونه خوردگی می گردد و با افزایش مقدار کروم مقاومت در برابر خوردگی افزایش می یابد .همچنین برخی از گرید های استنلس استیل شامل عناصر نیکل و مولیبدن می باشند که خاصیت شکل پذیری و افزایش مقاومت بیشتر در برابر خوردگی را به آلیاژ می بخشند.

بال ولو کستل

با چرخاندن توپ یک چهارم چرخش (90 درجه) در اطراف محور خود ، محیط می تواند جریان یابد یا مسدود شود. توپ توسط سیت شیر توپی (5) پشتیبانی و مهر و موم می شود و آنها دارای حلقه های (2) در اطراف ساقه شیر هستند. توپ توسط دو نشیمن شناور یا فنردار پشتیبانی میشود که در تماس مداوم با توپ باقی میمانند. این مجموعه بهعنوان بزرگترین سایت تخصصی صنعت در بخشهای گوناگون با بیش از دو دهه تجربه در خدمت شما گرامیان هست. در این نوع شیر دسته و توپی بهعنوان یک قطعه واحد کار میکنند. در نوع یکپارچه اسکلت اصلی توپ از قطعه ی کست و یا استیل فورج درست می شود اما در نوع چند قطعه ای اسکلت اصلی توپ به کمک سر هم شدن دو یا سه قطعه ی متفاوت تشکیل می شود.

دو تکه: شیرهای دو تکه را می توان برای تمیز کردن ، سرویس و بازرسی جدا کرد. در برخی طرحها در انتهای شیر از پیچ و مهره استفاده شده و اجازه میدهد تا بتوان پورتهای شیر را دوباره پیکربندی کرد تا به عنوان ورودی و یا پورتهای مسدود کننده جریان عمل کنند. به عنوان مثال، شیرهای پروانهای از انواع ولو دورانی و یک چهارم در نظر گرفته میشوند. به همین دلیل، در صورت شباهت عملکرد و ساختار ولوهای دیگر، استفاده از آنها برای کاربری مورد نظر مانعی نخواهد داشت. شیر توپی با توجه به کیفیت مطلوب و ساختار فشرده در خطوط پایپینگ استفاده زیادی دارند و برای قطع و وصل کردن جریان، گشتاور پایینی برای محور شیر نیاز است.

شیر توپی از پرکاربردترین شیرهای صنعتی هست که بهراحتی توسط اپراتور و PLC قابلیت قطع، وصل و کنترل سیال را دارد و با چرخش ۰ تا ۹۰ درجه بال بهراحتی مسیر سیال را آزاد یا مسدود میکند. این ولو با کنترل جریان ورودی، از آسیب رسیدن به ابزار دقیق بر اثر افزایش ناگهانی فشار جلوگیری میکند. احتمال افزایش خیزاب فشار در اثر باز و بسته کردن سریع شیر و آسیب رسیدن به تجهیزات پایین دست جریان. زمانیکه شیر در حالت بسته است و شروع به باز کردن آن میکنید، ابتدا انتهای کوچکتر V باز شده و اجازه میدهد تا کنترل جریان پایدار را در این مرحله بر عهده بگیرید.

همانطور که از اسم آن نیز مشخص است حفره توپی داخل ولو به صورت ۷ شکل می باشد و برای کنترل بیشتر بر روی جریان استفاده می شود. هنگامی که حفره بال ولو در خط با جریان قرار میگیرد و هنگامی که چرخش ۹۰ درجه دسته بال ولو انجام میگردد مسیر سیال باز میشود . نخست آنکه بصورت کاهش در سطح مقطع که حفره روی گوی، کمتر از ورودی و خروجی شیر میباشد.دوم آنکه بصورت مسیر کاملا” باز که حفره روی گوی به اندازه قطر ورودی و خروجی شیر است. ازاینرو، مقدار محرک و هزینههای کلی شیر را کاهش میدهد.

میله (شافت) نیز باعث میشود تا مقدار مشخصی از حرکت افقی توپ که از فشاری که بر روی توپ ایجاد میشود، عمل کند. همانطور که گفتیم انواع گوناگونی از بال ولوها وجود دارد که تمام این بال ولوها وظیفه کنترل کردن مقدار دبی سیال را برعهده دارند. استفاده می شود. در این برچسب می توانید تعداد زیادی از این کنترل ولو های توپی را مشاهده فرمایید. متخصصان تکنوپایپ معتقدند که غالبا شیرهای بال ولو به صورت صفر و صدی و به منظور قطع و وصل کامل جریان طراحی می شوند. در طراحی این قطعه از چرخش صفر تا نود درجه ای بال استفاده می شود.به طوری که با چرخش سیال(نفت،گاز،بخار) جریان یا مسیر بال را قطع و وصل می کند.

این دسته از شیرها معمولا صفر یا صدی کار می کنند یعنی یا مانع عبور سیال می شوند و یا راه را برای عبور سیال باز می کنند از این جهت به طور کلی از شیر های توپی نمی توان در سیستم های کنترلی استفاده کرد. افزودن این آستر از قرار گرفتن شیر در معرض مواد شیمیایی خورنده جلوگیری کرده، با کاهش اصطکاک ضریب جریان شیر را بهبود بخشیده و مانع آلودگی احتمالی سیالی که داخل شیر جریان دارد، میگردد. شیر توپی یا «بال ولو» (Ball Valve)، یکی از انواع ولو دورانی است که از یک مانع کروی (توپی شکل) به منظور توقف یا عبور سیال در سیستم لوله کشی استفاده می کند.

ورودی ها از طریق فلنج به سیستم لوله کشی متصل می شوند که معمولاً مطابق با استاندارد خاصی طراحی می شوند. این شیرها قابل استفاده در واحدهای توزیع زیر دریا در سیستم لوله کشی برای تحویل مواد شیمیایی و روغن هیدرولیک میباشند. بدنۀ این قطعه اغلب از جنس فولاد ضد زنگ، مواد پلیمری، چدن و دیگر آلیاژهای فلزی است. اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع را می توانید در صفحه پیدا کنید: مقاومت شیمیایی مواد. در زیر مواردی که جزء خصوصیات طراحی بال ولو ترنیون مونتد می باشد ذکر گردیده است .بعد در چند بخش نسبت به هر مورد توضیحات ارائه می شود.

این سایش و اصطکاک به مرور سبب نشت شیرها خواهد شد.

نکته این است که مجرا در هر وضعیت دیگری قرار بگیرد، جریان به طور جزئی قطع می شود. به حداقل رساندن نشت. این سایش و اصطکاک به مرور سبب نشت شیرها خواهد شد. به همین خاطر دو نوع دسته بندی می توان برای این شیرها متصور شد. 2. از نظر نحوه ی سرهم بندی قطعات: از این نظر شیرهای توپی در دو دسته ی یکپارچه و دو یا سه قطعه ای قرار می دهند. نحوه استفاده از ولوهای یکطرفه به مکانیزم عملکرد انواع آنها بستگی دارد. از مهمترین معیارهای تقسیمبندی انواع valve، نوع دیسک و مکانیزم عملکرد آن است. بال ولو یا شیر توپی (Ball valves) از مهمترین شیرآلات صنعتی و تجهیزات اصلی برای انسداد و تنظیم جریان سیال (نفت، گاز، بخار و …) در صنایع مختلف تبرید و تهویه مطبوع، پتروشیمی و …

شیر توپی بال ولو از قابلیت تنظیم و کنترل ضعیفی برخوردار است، زیرا برای انسداد و قطع جریان طراحی شده نه تعدیل آن. شیرهای توپی به اندازۀ شیرهای گلوب برای کنترل جریانات سیال دقیق نیستند زیرا به جای موقعیت های افزایشی، دارای چرخش های (0، 45 و 90 درجه) می باشند. شیر توپی در کنار مزایایی که ارائه می دهند، معایبی هم دارند که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم. هم چنین جنس سیت این شیر ها از موادی مانند PTFE و PEEK می باشد. جنس بال ولو چیست ؟ بال ولو یا شیر توپی چیست و چگونه کار می کند؟

در این نوع ولو که مایع هنگام بسته بودن ولو بین توپی و جداره ولو جمع می شود، به مرور زمان باعث رسوب شده و بسته به محلی که از آن استفاده می شود ممکن است نسبت به بقیه بال ولو ها از محبوبیت کمتری برخوردار باشد. برای رسیدن به برخی احتیاجات صنعتی مشخص، ها با دقت بسیار بالایی طراحی و توپی مورد نظر نسب می شود. در طراحی این شیر ها جهت هواگیری شیر ونت در نظر گرفته شده است و برای تست سیستم آب بندی دوطرفه نیز به کار می رود . شیر های برنجی برای آب (آشامیدنی) آب ، گاز ، روغن ، هوا و بسیاری از سیال های دیگر استفاده می شوند.

شیر های پارکر در طیف گسترده ای از صنایع نفت و گاز و کنترل فرآیند با فشار عملیاتی از 3600psi (یا 247 بار) تا 10000psi (یا 690 بار) کاربرد دارد. از بال ولو صنعتی در صنایعی مانند: نفت ، گاز ، پتروشیمی ، تولید برق ، کارخانجات و… از طرفی به دلیل ویژگی هایش که در مزایای استفاده از آن ذکر شد، در اغلب صنایعی که دمای سیال، فشار و حجم آن بالاست، از شیر های توپی استفاده می شود. داشتن یک طراحی متراکم و کم حجم در شیر توپی بال ولو عرضه شده است. و عرضه کننده تکنولوژی برتر تجهیزات در دنیا بوده و سهم بزرگی از فروش این قطعات در صنایع بزرگ جهان را در اختیار دارد.

بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ با بهترین کیفیت تولید شده و در بازار عرضه می شود. این پوشش با استفاده از اسپری حرارتی اعمال بر روی بال ولو ایجاد می شود، که باعث می شود مقداری تخلخل در پوشش نهایی ایجاد شود. این پوشش می تواند بسته به بستر ، سطح را تا 70 Rc برساند. ولو های توپی که عضو مسدود کننده آن ها به شکل کره می باشد و مقر نشیمنگاهی این نوع ولوها به شکل مخروطی می باشد و به همین دلیل تنش ایجاد شده در محیط سطح نشیمنگاه آن ها به شکل یکنواخت می باشد.شیر توپی از دریچه ای به شکل نیم کره تشکیل شده است که با گردش نیم گرد یا ربع گرد خود باعث باز یا بسته شدن مسیر سیال می گردد .

شیرهای توپی ( بال ولو ) با استفاده از یک کره کوچک یا توپ در داخل شیر جریان آب را قطع می کنند. با این وجود، در صورت نیاز به تعمیر این شیرها، باز بودن جریان آب در فرآیند تعمیر اختلال ایجاد خواهد کرد. یک اشکال در مورد کروم سخت هیچ ارتباطی با خصوصیات آن به عنوان پوشش ندارد، بلکه با فرآیند استفاده شده برای استفاده از آن، که شامل استفاده از کروم شش ظرفیتی است، ماده ای سمی که روز به روز استفاده از آن کمتر می شود. تنوع ابعاد و اشکال. طی پژوهش های متخصصان تکنوپایپ، در سالهای اخیر طراحی های متفاوتی برای شیر های توپی صورت گرفته است که باعث تنوع این شیرها در صنعت شده است.

طی پژوهش های متخصصان تکنوپایپ، مزیت دیگر شیرهای Full bore این است که تمیز کردن خط لوله در این حالت ساده تر می باشد. هنگامی که اهرم (شفت، میله) به صورت عمود بر خط لوله قرار گیرد به معنی بسته بودن شیر است. شیرهای دیافراگمی بر اساس ساختار نشیمنگاه به دو نوع اصلی زینی یا زائدهدار و مستقیم یا صاف تقسیم میشوند. متداولترین پیکربندی شیر، پیکربندی خطی است جایی که بدنه شیر مستقیماً در مسیر سیستم لولهکشی قرار گرفته و دارای دو پورت میباشد که به آن شیر توپی دو راهی میگویند. فشار ناشی از عبور سیال در یک جهت مشخص، المان مسدود کننده جریان را به سمت بالا حرکت میدهد و مسیر را باز میکند.

محرک باترفلای ولو معمولا دارای جعبه دندهای است که فلکه را به ساقه متصل میکند. بال ولو با استفاده از یک اهرم (دستگیره) باز و بسته می شود، و اهرم نیز توسط یک میله (ساقه) به توپی داخل شیر وصل می گردد. بال ولو ها شـيرهاي ساده قـطع و وصـل هسـتند كه از يك قطـعه توپي شكل براي متوقف كردن و راه اندازي دبي سيال در پايين دست شير استفاده ميشود با چرخش ساقه شير به سمت موقعيت بازشدن توپي چرخيده و سوراخي كه در وسط آن تعبيه شده است در مسير ورود و خروج سيال قرار ميگيرد و در نتيجه سيال از شير عبور ميكند.

این شیر از یک قطعه توپی شکل برای متوقف و راه اندازی دبی سیال در پایین دست شیر استفاده می گردد.اگر دسته شیر که به توپی وصل است موازی خط باشد به عبارت دیگر اگر سوراخ وسط توپی در مسیر ورود و خروج جریان سیال قرار داشته باشد شیر باز است و همچنین اگر سوراخ وسط توپی عمود بر جریان سیال قرار داشته باشد شیر در حالت بسته قرار دارد.وقتی شیر در حالت نیمه باز قرار دارد جریان آشفته ای در شیر بوجود می آید که این عامل باعث محدودیت کاربرد شیر توپی می شود . همانطور که گفته شد در مرکز بال ولو یک جسم توپی شکل قرار دارد؛ توپی مورد نظر یک شکاف (سوراخ) دقیقا در میان خود دارد که همسو با جریان است و می توان آن را توسط اهرم تا 90 درجه به منظور متوقف کردن جریان چرخاند. This a​rt᠎icle h as been w᠎ri tt en ᠎wi th the he᠎lp ᠎of GSA C ontent Generato r  DE​MO!

با بسته شدن شیر ، سوراخ ها با درگاه خروجی قرار می گیرند و فشار را آزاد می کنند. سازمان مجاهدین در روزهای پس از انقلاب حتی توانایی ایجاد میتینگ را نداشت اما آنها در عرض چندماه با بهرهگیری از فضای آزاد انقلاب و جمعآوری نیروها و تلاش موفقی در راستای سازماندهی افراد توانست تشكیلات گستردهای درست كند اما نیروهایی که به مجاهدین میپیوستند همه نیروهای شهری و بیشتر دانشآموزی بودند. در آن زمان، فوجي از زندانيان سياسي آزاد شده بودند. شیرهای توپی سه طرفه که هم می توانند دارای دو خروجی و یک ورودی باشند و هم برعکس آن یعنی دو ورودی و یک خروجی.

در نتیجه زمانی که شکاف در راستای جریان قرار داشته باشد بال ولو باز و زمانی که نیاز به توقف جریان باشد شکاف توسط اهرم به حالت عمودی در آمده و دو سر شیر را می بندد. وقتی موقعیت اهرم در امتداد محور شیر باشد، شیر در موقعیت باز قرار دارد. اگر اندازه مجرا بیش از این باشد، سیت قادر به تحمل توپ های سنگین تر نبوده و شیر توپی نمی تواند عملکردی ایمن و کارآمد را در پی داشته باشد. اندازه توپی در این نوع ولو از قطر لوله کمتر است، در نتیجه برای انتقال فشار پایین تر مناسب است.

کار برد آنها از شیر های ساده که برای انتقال آب، حلال ها، اسید ها و گاز های طبیعی استفاده می شوند شروع و تا کاربرد های سخت و پیچیده تر مانند پروکسید هیدروژن، متال و اتیلین ادامه دارد. به طور معمول سخت تر و مقاوم در برابر فرسایش است. قسمت مشخصشده در تصویر را مشاهده کنید و به خاطر بسپارید تا زمانی که در مورد شیر ترنیون (Trunnion Mounted) برای شما توضیح خواهیم داد، تفاوت را مشاهده خواهید کرد. تفاوت بین ورودی جانبی و ورودی بالایی در یک شیر توپی چیست؟ اما از آنجا که آنها با چنین تنوعی از چالش ها روبرو هستند، تفاوت های زیادی در انواع پوشش های استفاده شده وجود دارد.

به عنوان مثال ممکن از قسمت های داخلی ولو اکسید کروم شود ولی بال ولو و سیت ها پوشش متفاوتی داشته باشند. به طور معمول در شیرهای توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد.در شیرهای توپی استنلس استیل بازه تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود400 درجه فارنهایت و بازه تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش می یابد .تفاوت اصلی بین شیر های توپی فولادی و استنلس استیل در جنس بدنه وکاربرد آنها می باشد .

به دلیل ضربات ناشی از جریان دارای سرعت بالا ، سریعا فرسایش می یابد. با مثال فوق، در واقع مورد دیگری از رفتارهای اجتماعی حضرت زینب در مسیر را نشان دادیم: اینکه در هنگام ورود به کوفه، گریه کوفیان را مذمت کرد و تبیین کرد چنین گریههایی خاصیت ندارد. آلیاژ استنلس استیل علاوه ب اینکه دارای خواص ضد خوردگی میباشد در صنایع غذایی به دلیل سرعت و بازده بالا فرایند تمیز کاری وشست وشو و خواص ضد باکتریایی بصورت خیلی گسترده مورد استفاده واقع می شود . برنج آلیاژی از مس و روی است و از خواص مکانیکی خوبی برخوردار است.

به علاوه طول عمر زیادی دارند و در برابر آسیب ها مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. هنگام انتخاب شیر توپی فلنجی ، علاوه بر درجه فشار ، باید کلاس فشرده سازی فلنج را نیز بررسی کنید که نشان دهنده بالاترین فشار این نوع اتصال است. علاوه بر این، شیرهای توپی کوچک در اندازه و سایزهای مختلف موجود هستند. علاوه بر این شیر توپی بدون احتیاج به یک نیروی گشتاوری می توانند باز یا بسته شوند. 3. از لحاظ مدخل توپ: بر اساس این ویژگی بال ولو به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت هستند از شیرهای دارای ورودی جانبی و شیرهای دارای ورودی بالایی.

بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) از نظر نوع بدنه به دو دسته شامل بدنه یک تکه (One Piece) و بدنه چند تکه (Split Body) تقسیم میشوند. این سری از بال ولو ها یا شیر توپی از سری One Piece Body جهت انسداد مسیر سیال مورد استفاده قرار میگیرد. بال ولو یا شیر توپی جز کنترل کنندگان مسیر مبرد ( گاز فریون) می باشد . شیر توپی به عنوان یکی از شیرآلات اصلی برای مسدود کردن و یا کنترل کردن جریان سیال های مورد استفاده اعم از نفت، گاز، بخار و غیره در صنعت پتروشیمی استفاده می شود. شیرآلات مورد استفاده در سیستمهای لولهکشی صنعتی یا اصطلاحا پایپینگ، با عنوان ولو شناخته میشوند.

بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) به خاطر ساختمان ساده ای که دارند نسبت به دیگر شیرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. شیرهای متصل به لوله های گاز درون ساختمان ها معمولا از نوع شیرهای توپی هستند. بال ولو یا شیر توپی چیست : شیرهای توپی و یا بال ولو ها یک نوع شیر ربع گرد می باشند که با استفاده از چرخش یک گوی کروی برای قطع و وصل جریان به کار می روند و مسیر جریان را باز و یا بسته می کنند که محل عبور جریان سیال از درون گوی کروی شکل و همچنین از درون خود شیر را به اصطلاح بور (Bore) می گویند.

ازنظر بور هم به full bore،reduced bore و v-port دستهبندی میشوند. در مدل Full Bore، قطر داخلی بور به صورت تقریبی برابر با قطر خط می باشد. مزیت این تجسم این است که می توان شیر را بدون برداشتن کل شیر از خط لوله ، سرویس کرد. 3. ظاهر عمده اخبار این است که اهل بیت چه در مسیر کربلا تا کوفه و چه در مسیر کوفه به شام بر شتران بدون هرگونه زیرانداز سوار شدهاند چه رسد به کجاوه، که حضرت بخواهد سر از پرده کجاوه درآورد و سر امام را بر روی نیزه ببیند. همین گوگل، میلیاردها داده را در خود ذخیره کرده است و با یک گردش کوتاه میتوان اکثر دانش دیروز و امروز و فردا را بدون مراجعه به کتابخانه و استاد پیدا کرد.

گردش یک چهارم به نوبه خود موجب عملکرد سریع شیر می شود.

بال ولو یا شیر توپی یک شیر با گردش یک چهارم است. با چرخاندن دسته، معمولاً یک چهارم چرخش 90 درجه، توپ به طور فیزیکی بر روی محور خود در داخل پورت می چرخد. گردش یک چهارم به نوبه خود موجب عملکرد سریع شیر می شود. در طراحی این شیر ها از گردش نود درجه ای یک توپ تو خالی استفاده شده است که با جابجایی توپ جریان سیال قطع و یا وصل می شود. شیرهای بال ولو دارای ساده ترین طراحی می باشند که برای قطع و وصل جریان سیال از آن استفاده می شود. در انواع دارای ونت و خروجی کاهنده، اندازه لوله خروجی کمتر از اندازه لوله خط است.

توجه نمایید که اگر طراحی توپی به شکلی باشد که قطر آن دقیقاً هم اندازۀ قطر خط لوله باشد، افت فشاری در مسیر جریان سیال پیش نخواهد رفت. شیر توپی یا بال ولو ( ball valve ) یا شیر گازی در واقع شیری می باشد، که وظیفه انسداد و یا باز کردن مسیر سیال را به صورت تمام باز یا تمام بسته دارا می باشد. زیرا این دقت نه تنها برای کیفیت کار بسیار ضروری می باشد، بلکه برای قابلیت نگهداری و ثبات بال ولو نیز موردی حیاتی محسوب می گردد. عملکرد سریع به دلیل راه اندازی با چرخش 90 درجه (مناسب برای توقف سریع عملیات در مواقع ضروری).

شیرهای بال ولو به خاطر ساختمان داخلی ساده ای که دارند نسبت به سایر شیرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. برای درک بهتر عملکرد ولو ایزوله، سینک ظرفشویی در تاسیسات بهداشتی ساختمان را در نظر بگیرید. «حضرت امام فرمودند مردم ایران در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عصر رسولالله(ص) و کوفه و عراق در عهد امیرالمومنین(ع) وحسینبنعلی(ع) است. خود صالح بن عقیه مستقیم از امام روایت میکند و آخرش میگوید اگر بگرید و گمان میکنم که فرمود «یا تباکی کند». این مورد کمک شایانی به فرایندهایی که نیاز به باز شدن در لحظه دارند را ایفا میکند.

به عبارت دیگر، این شیرها در کنترل جریان سیال کاربرد ندارند. این شیرها هنگامی عمل می کنند که دسته شیر 90 درجه بچرخد. دسته به شکافی در بالای توپ متصل است که به توپ این امکان را میدهد که ربع دور (90 درجه) بچرخد. در بيشتر شیرهای توپی عمل كردن شير در حالتي روي ميدهد كه دسته شير تا ۹۰ درجه بچرخد. این شیرها توانایی تحمل فشارهای بالا و حجم بالای سیال را دارند و همچنین اغلب می توانند تا دمای 480 درجه سانتیگراد، به راحتی جریان سیال را مدیریت کنند. بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) جوشی استحکام بدنۀ بالایی دارند و حجم و وزن کمتری نسبت به دیگر طراحی ها خواهند داشت. ᠎Th​is article h​as been w ri᠎tt​en with GSA Con᠎tent G​ener ator Demov᠎ersion.

در توپی ترنیون از مهره و استادبولت برای نصب شیرهای فلنجی استفاده می شود.این توپی با استحکام بالایی که در مقابل فشار خط لوله دارد همچنین باعث افزایش سرعت در سرویس های دوره ای شیر و نگهداری و نصب می شود. جهت نصب شیرهای فلنجی به خط لوله از استادبولت و مهره استفاده می شود، که علاوه بر داشتن بالاترین استحکام در مقابل فشار های خط لوله ، موجب سرعت بخشیدن در نصب و نگهداری و سرویس های دوره ای شیر می شوند.فلنج های دو طرف شیر مطابق استاندارد ASME B 16.5 می باشد. در این نوع شیرهای بال ولو، توپ در مایع در حال جریان معلق می باشد و با فشرده سازی دو سیتِ الاستومری در مقابل آن، در موقعیتش نگه داشته می شود.

در حال حاضر در بسیاری از پروژه های بزرگ در سراسر جهان از این بال ولو ها استفاده می شود. از بین تولید کنندگان مطرح بال ولو در جهان برند کستل توانسته جایگاه خود را در ایران بیابد . وقتی اینترنت داخلی کارساز نیست و نمیتوانیم از فرصت طلایی فضای مجازی آنگونه که دیگر کشورها سود میبرند، استفاده کنیم، دو حالت پیش میآید: یا از جهان به کلی جدا و از سفره علمی مجانی پهن شده با تکنولوژی جدید محروم میشویم یا اینکه با صرف هزینه به صورت ناقص از بخشی از دادههای بشری استفاده میکنیم. هر قسمت از بدنه توسط پیچ و مهره به قسمت دیگر متصل میشود ، درست مانند اتصال دو فلنج به یکدیگر.

بال ولو ها مانند هر نوع شیر دیگری در صنایع مختلف استفاده بسیار دارند. هر قسمت از بدنه توسط پیچ و مهره مونتاژ میشد. 5. پیچ یا گل میخ. شیر بال ولو (ball valve) یا شیر توپی از مهمترین شیرآلات صنعتی و تجهیزات های اصلی برای انسداد و تنظیم جریانات سیال (نفت، گاز، بخار و غیره) در صنایع پتروشیمی به شمار می رود. شیر توپی بال ولو : شیر توپی بال ولو از مهمترین شیرآلات صنعتی و تجهیزات های اصلی برای انسداد و تنظیم جریانات سیال در صنعت پتروشیمی هستند. عدم کارایی مناسب در موقعیت های نیازمند تنظیم جریان. انواع بال ولو از نظر تنظیم کردن و کنترل جریان عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهد.

از حرکت دورانی برای بستن جریان (آببندی) استفاده میکند.

شیر ها نقش بسیار مهمی در صنعت دارند و اغلب در راستای کنترل؛ توقف؛ شروع، جهت دهی، ادغام جریان و کنترل دما یا فشار مایع، در لوله ها استفاده می شوند. خود شهید مطهری مثال انسان گرانبها (در نقش مستقیم) را حضرت زینب معرفی میکند اما باز نمیکند که چگونه؛ و ما میخواهیم این را باز کنیم. از حرکت دورانی برای بستن جریان (آببندی) استفاده میکند. البته علت این امر این است که کاربرد اصلی این شیرها برای بستن و متوقف کردن جریان است نه کم و زیاد کردن آن. ویدیوی زیر را برای این نوع شیرها بررسی کنید. نماد شیر توپی (بال ولو) در نمودارهای خطوط لوله و ابزاردقیق به شکل زیر است.

به منظور اتصال پیچی انواع valve به سیستمهای پایپینگ، چند مادگی بر روی انتهای شیر و لوله ایجاد میشوند. چون تناسب قدرت به سود مجاهدین نیست و مقابله به مثل مجاهدین به یك فاجعه میانجامد اما رجوی با حساب قدرتهایی كه او را حمایت میکردند بر این تصور بود كه میتواند در این بازی پیروز شود. جای کمی اشغال می کنند، به راحتی نصب می شوند و برای ترمیم مشکلی به وجود نمی آورند. همان گونه که گفتیم بال ولو ها فضای کمی را اشغال می کنند و نحوه ی طراحی آنها بسیار فشرده است. نحوه کار کرد آنها چگونه است؟

از شیرهای ساخته شده با نشیمنگاه تفلون و یا پلیمرهای فلوئور دار میتوان در محدوده دمای ۲۷۰ درجه سانتیگراد استفاده کرد اما برای دماهای بالاتر باید از نشیمنگاههای گرافیتی استفاه کرد. اینکه تحلیل ما سلیقه ای (گزینش وقایع بر اساس سلیقه شخصی) نباشد، باید بر مبنای قرآن حرکت کنیم. که به معنی این است که هنگام تعمیر تریم باید شیر را از خط لوله خارج کنیم. هنگامی که در موقعیت “روشن” است، دهانه در یک خط با لوله است و به آب اجازه می دهد آزادانه جریان یابد. این اختلاف هزینه وقتی اهمیت پیدا میکند که کلاس کاری و اندازه شیر افزایش یابد.

این طرح امکان پیگ گیری (PIGGING) را فراهم میکند. با کنترل این پارامترها، امکان تغییر غیر مستقیم پارامترهای وابسته نظیر دما، فشار و سطح مایع فراهم میشود. وقتی دریچه توپی در مسیر جریان قرار دارد، امکان جریان را فراهم میکند درحالیکه وقتی شیر را 90 درجه میچرخانید، قسمت توپر توپ جریان را متوقف میکند. بال ولو یا شیر توپی (BALL VALVE)، یک شیر ربع چرخشی (quarter-turn) است که از یک دیسک توپی شکل برای توقف یا شروع جریان استفاده میکند. شیرهای های Globe فشار زیادی را روی نشیمنگاه (seat ) لازم دارند تا وقتی که سیال از پایین دیسک تحت فشار می گیرد، آن را بسته نگه دارد.

هنگامی که تشکیل خلاء اتفاق می افتد (در هنگام خاموش شدن) دیسک باز می شود و به هوا اجازه می دهد وارد شود، بنابراین از تشکیل خلاء اجتناب میگردد. در چنین حالتی، این ذرات به مرور وارد در قسمت دریچه توپی شیر جمع می شوند و گیر می افتند و این عامل در طولانی مدت سبب سایش توپی می شود. چرا که ذره های این مخلوط ها در سیت رسوب کرده و سبب سفت شدن آن می شوند. استفاده از بال ولو نسبت به شیر دستی مزیت بیشتری داشته چرا که به دلیل شکل کروی داخلی این شیر امکان نشتی و و هرگونه آسیب به سیکل تبرید کاهش یافته .

اگر ولو در معرض کاهش ناگهانی فشار قرار گیرد، گاز به سرعت گسترش خواهد یافت و ممکن است O رینگ را از بین ببرد. در طراحی مدل بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) Side entry، بدنۀ شیر به گونه ای است که توپی آن از بخش های کناری وارد و یا خارج می شود. چند گونه بال ولو در صنایع وجود دارند؟ بال ولو ها به چند دسته تقسیم می شوند؟ واقعیت این است که این طراحی ساده منجر به کاهش هزینه های نصب شیر در خط جریان می گردد. این طراحی ساده باعث کاهش هزینه های نصب و نیز نگهداری می شود.

از دیگر مزیت های این شیرها می توان آب بندی مناس می شوند و نیز سرعت عملکردی خوبی اشاره کرد. 4. گسکت یا واشر آب بندی. از این رو بال ولوها در دسته های شناور(Floating) ، ترونیون (Trunnion) و شیر انسداد و تخلیه(Double Block and Bleed) دسته بندی می شوند. شیر توپیها ازنظر مهار گوی نیز به floating ball (در این مدل، توپی بین سیت قرار میگیرد و با فشار سیال، آببند را انجام میدهد) و trunnion ball (شیر توپی توسط دو اهرم از پایین و بالا ثابت و آببند را انجام میدهد). مسیر ورود سیال به دو صورت امکان پذیر است.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد مشخصات فنی بال ولو پورت دار کستل لطفا از صفحه ما بخواهید.

Check Also

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟ خرید آنتی ویروس , خرید آنتی ویروس, خرید لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.