راهنما بال ولو چیست انواع بال ولو ویژگی های بال ولو خانه سایت

بال ولو چیست |انواع بال ولو |ویژگی های بال ولو
بال ولو کستل, بال ولو

همچنین جنس آب بند از نوع PTFE می باشد. مقاومت در برابر خوردگی آن معادل فولاد ضد زنگ (AISI 316) با محدودیت های خاص، از جمله مقاومت ضعیف در برابر pH پایین است، و نباید با آب دریا، کلر مرطوب یا سایر مواد با محتوای کلرید بالا استفاده شود. به گفته Metso Neles ، این پوشش برای مایعات خورنده در دمای متوسط استفاده می شود ، اما فقط باید با محیط مرطوب استفاده شود. اما چرا باید نسبت به خرید اینترنتی اقدام کنیم؟ از شیرهای ساخته شده با نشیمنگاه تفلون و یا پلیمرهای فلوئور دار میتوان در محدوده دمای ۲۷۰ درجه سانتیگراد استفاده کرد اما برای دماهای بالاتر باید از نشیمنگاههای گرافیتی استفاه کرد.

بال ولو کستل

گستره بالای فشار کاری با توجه به محدوده پایین سایز شیر گازی برنجی نشان از وسعت کاربرد این شیر دارد. خرید بال ولو همیشه با توجه به نوع نیاز تهیه می شود. انعطاف پذیری بالا در طراحی و کاهش نیاز به شیرآلات بیشتر. نخست آنکه بصورت کاهش در سطح مقطع که حفره روی گوی، کمتر از ورودی و خروجی شیر میباشد.دوم آنکه بصورت مسیر کاملا” باز که حفره روی گوی به اندازه قطر ورودی و خروجی شیر است. «شیر تخلیه کننده فشار» (Pressure Relief Valve)، یکی از انواع ولو کنترلی است که به منظور تخلیه سیال در هنگام افزایش بیش از حد فشار و بازگرداندن فشار سیستم به سطح ایمن مورد استفاده قرار میگیرد.

داخل شیر توپی شناور، توپ با به هم فشردگی دو نشیمن الاستومری (elastomeric seats) بر توپ در جای خود قرار میگیرد. شیرهای توپی ( بال ولو ) با استفاده از یک کره کوچک یا توپ در داخل شیر جریان آب را قطع می کنند. همچنین این تجهیزات در سرویس های تخلیه (Drain And Vent) سیالات، سرویس های بخار (Steam) نقش بسزایی را ایفا می کنند. در این موارد، از عملگرهای چرخشی و فلکه برای باز و بسته کردن ولو استفاده می شود. بیشتر شیرهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند که برای راهاندازی آن به چرخش 90 درجهای دسته شیر نیاز دارد؛ اما در مورد شیرهای سایز بزرگ که نیروی زیادی برای باز یا بسته شدن آن نیاز دارد، از چرخدنده استفاده میشود.

آبکاری الکترولس نیکل، روشی برای ایجاد پوشش نیکل بدون اعمال جریان خارجی بر روی شیر توپی است و الکترون مورد نیاز بوسیله واکنشهای شیمیایی درون حمام تأمین میشود. هنگامی که این پلاگین با ۹۰ درجه روشن می شود، این شکاف عمود بر جریان می شود و شیر بسته می شود. در نتیجه زمانی که شکاف در راستای جریان قرار داشته باشد بال ولو باز و زمانی که نیاز به توقف جریان باشد شکاف توسط اهرم به حالت عمودی در آمده و دو سر شیر را می بندد. همانطور که گفته شد در مرکز بال ولو یک جسم توپی شکل قرار دارد؛ توپی مورد نظر یک شکاف (سوراخ) دقیقا در میان خود دارد که همسو با جریان است و می توان آن را توسط اهرم تا 90 درجه به منظور متوقف کردن جریان چرخاند.

سه مدل قابلاستفاده است.

این خانواده متوسط که درآمد ثابتی داشتند، ناظر بودند که بخشی از هزینه ماهیانه را اختصاص به پول تلفنی میدادند که ماهی یکبار یا دوبار به فرزندان آن سوی آبهای خود زنگ میزدند. شیر توپی به دلیل تخصصی بودن جهت استانداردهای مربوطه و استانداردهای طراحی، حتماً میبایست به کمک یک متخصص انتخاب گردد، به همین جهت نیاز به سه مؤلفه اصلی سایز، فشار کاری و درجه حرارت در اولویت جهت انتخاب قرار میگیرد. سه مدل قابلاستفاده است. که این توپی توسط دو حلقه آب بندی برای کنترل جریان احاطه شده است. وقتی دریچه توپی در مسیر جریان قرار دارد، امکان جریان را فراهم میکند درحالیکه وقتی شیر را 90 درجه میچرخانید، قسمت توپر توپ جریان را متوقف میکند.

این نوع ولو یک عدد پین (اهرم) اضافه در قسمت پایین ولو دارد که برای فشار های قوی مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی اینترنت داخلی کارساز نیست و نمیتوانیم از فرصت طلایی فضای مجازی آنگونه که دیگر کشورها سود میبرند، استفاده کنیم، دو حالت پیش میآید: یا از جهان به کلی جدا و از سفره علمی مجانی پهن شده با تکنولوژی جدید محروم میشویم یا اینکه با صرف هزینه به صورت ناقص از بخشی از دادههای بشری استفاده میکنیم. حال به جای تعویض کل شیر، تنها رزوه پلاگ یخ زدگی جدید تعویض می گردد. شیر توپی نوعی از شیرهای ربع گرد است که از یک توپ توخالی (Hollow) که سوراخی در میان تعبیه شده است، بدنه و یک محور تشکیل شده است که با چرخش 90 درجه توپی، مسیر جریان باز یا بسته می شود. Th᠎is post w as cre᠎ated ᠎with GSA  Conten t  Generator DE MO!

انتخاب اکچویتور شیر توپی پنوماتیک به سایز شیر توپی، فشار کاری و دمای سیال بستگی دارد. اگر بخواهیم مقایسه ای عمل کنیم، شیرهای کروی (Globe Valves) در این مورد انتخاب بهتری هستند و به خوبی جریان را کنترل می کنند. این نوع از دنده ها به شیر اجازه می دهند که از دستـه کوچکتری استفاده کنند ولی نیروی حاصل از آنها به اندازه یک شیر بزرگ می باشد. بعلاوه ، آنها در برابر محیطهای آلوده از بیشتر انواع شیرها مقاوم ترند. بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) به خاطر ساختمان ساده ای که دارند نسبت به دیگر شیرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

بال ولو یا شیرتوپی، نوعی شیر است که برای کنترل مایعات و گازها استفاده می شود و به طور رایج در ساختمان ها و مراکز مسکونی، برای شیرهای آب و لوله کشی های گاز شهری، استفاده می شود. شیر توپی یا «بال ولو» (Ball Valve)، یکی از انواع ولو دورانی است که از یک مانع کروی (توپی شکل) به منظور توقف یا عبور سیال در سیستم لوله کشی استفاده می کند. این مفاهیم به رابطه بین قطر مجرای شیر و سیستم لوله کشی متصل به آن اشاره دارد. از شیر گازی برنجی در سیستم های گرمایش، تهویه مطبوع، بهداشتی، پنوماتیک، لوله­ های نفت، آب، شبکه های گازوییل و بنزین، بخار اشباع و به طور کلی برای مایعات غیر خورنده استفاده می شود.

این طراحی موجب کاهش وزن و ابعاد بسیار مناسب جهت استفاده از این شیر شده است. پارکر می تواند بال ولو هایی مقاوم در برابر خوردگی ارائه بدهد که آن ها را برای طیف وسیعی از محیط های مختلف، مناسب می سازد. شرکت پارکرتولید کننده طیف وسیعی از قطعات و تجهیزات مختلف در حوزه ی پنیوماتیک، هیدرولیک، اتوماسیون، الکترونیک، اتصالات و شیلنگ، ابزار دقیق، فیلتراسیون، آببندها، و . شیر های پارکر در طیف گسترده ای از صنایع نفت و گاز و کنترل فرآیند با فشار عملیاتی از 3600psi (یا 247 بار) تا 10000psi (یا 690 بار) کاربرد دارد. امروزه در ساخت بال ولو یا شیر توپی طراحی های متفاوتی صورت می گیرد از این جهت این دسته از شیرها در صنعت تنوع بسیاری دارند و همین تنوع بالا منجر می شود تا در صنایع مختلفی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

های Top entry ، توپی آن از طرف بالا وارد میشود.

البته که این شیرها برای گازها و سایر سیال ها بسیار عالی عمل می کنند. اکثر ولوهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند و با چرخش 90 درجه ای دستگیره عمل می کنند. ابعاد کوچک تر و وزن سبک تر نسبت به ولوهای کشویی هم رده. برای بال ولوهای Top entry ، توپی آن از طرف بالا وارد میشود. از شیر توپی برای قطع و وصل کردن جریان با کمک یک توپی مطابق شکل استفاده می شود. استفاده از این قطعه ی کروی شکل باعث شده تا در مقایسه با بقیه ی شیرها، شیر توپی هم از وزن کمتری برخوردار باشد و هم از نظر سایزی فضای کمتری را اشغال کند.

امروزه طراحی های متفاوتی برای شیر های توپی صورت می گیرد که باعث تنوع این شیرها در صنعت شده است. متخصصان تکنوپایپ بر این باورند که طبقه بندی این شیرها بر اساس شش معیار زیر می باشد. شیر های توپی (بال ولو ها به انگلیسی Ball Valves) زیر مجموعه ای از سرگروه خود یعنی شیر های باز/بسته (به انگلیسی ON/OFF Valves) هستند. هنگامی که دیسک از stem برداشته می شود و اجازه داده می شود بر وزن خود بماند، شیر های کروی را می توان به عنوان دریچه های غیر بازگشتی استفاده کرد. شیر توپی به عنوان یکی از شیرآلات اصلی برای مسدود کردن و یا کنترل کردن جریان سیال های مورد استفاده اعم از نفت، گاز، بخار و غیره در صنعت پتروشیمی استفاده می شود.

تمامی عملیات تعمیر بال ولو بر اساس استانداردهای بین المللی (API ,IPS ,BS ,ASME و غیره) و بر اساس مشخصات فنی و روش های اجرایی انجام می گیرد. همچنین بدلیل نوع طراحی بال ولو جهت باز و بسته کردن مسیر عبور گاز فریون به آچار نیاز است که همین امر باعث شده افراد غیر متخصص امکان دخالت در امور را از دست داده و نتوانند خواسته یا نخواسته به سیکل تبرید آسیب برسانند . احتمال افزایش خیزاب فشار در اثر باز و بسته کردن سریع شیر و آسیب رسیدن به تجهیزات پایین دست جریان. کروم افزوده شده در سطح فلز لایه ای از اکسید را ایجاد کرده که مانع از هر گونه خوردگی میگردد و با افزایش مقدار کروم مقاومت در برابر خوردگی افزایش می یابد .

استاندارد ابعاد سطح به سطح (Face To Face) فلنج های شیر و انتها تا انتهای آن (End To End)، در شرایطی که انتهای آنها با جوش لب به لب باشد باید مطابق ASME B16.10 باشد. شیرهای توپی معمولی، باید برای عمل قطع و وصل جریان به کار بروند در صورتی که شیر های V Ball برای تنظیم دبی جریان نیز به استفاده می شوند. شایان ذکر است این فشار در سایز بزرگ قابل تحمل نیست و بدین منظور از مدل دیگری استفاده می شود. فاصله بین پروانه و پوسته شیر دوار تیغه درج نشده قابل تنظیم نیست. شیر توپی بال ولو از قابلیت تنظیم و کنترل ضعیفی برخوردار است، زیرا برای انسداد و قطع جریان طراحی شده نه تعدیل آن.

زیرا این دقت نه تنها برای کیفیت کار بسیار ضروری می باشد، بلکه برای قابلیت نگهداری و ثبات بال ولو نیز موردی حیاتی محسوب می گردد. جهت نصب شیرهای فلنجی به خط لوله از استادبولت و مهره استفاده می شود، که علاوه بر داشتن بالاترین استحکام در مقابل فشار های خط لوله ، موجب سرعت بخشیدن در نصب و نگهداری و سرویس های دوره ای شیر می شوند.فلنج های دو طرف شیر مطابق استاندارد ASME B 16.5 می باشد. تفاوت این طرحها در نحوه اتصال قطعات به یکدیگر میباشد که این امر بر روی راههای تعمیر و نگهداری تاثیر میگذارد.

واقعیت این است که این طراحی ساده منجر به کاهش هزینه های نصب شیر در خط جریان می گردد. بال ولو Welded Body Ball Valve Fully یک شیر توپی است که تمام بدنهی آن کاملاً جوش داده شده و هیچگونه اتصال رزوهای ندارد، به این معنی که انجام کار و تعمیر روی آن بر روی خط لوله امکان پذیر نیست. و هیچگونه اتصال رزوهای ندارد، به این معنی که انجام کار و تعمیر روی آن بر روی خط لوله امکان پذیر نیست. یک نقطه ضعف کوچک از PTFE این است که مواد زبر روی ان خط ایجاد می کند ، که می تواند باعث خراب شدن آب بندی در طول زمان شود.

در حقیقت، این حرکت جانبی کوچک، باری بر روی توپ ایجاد میکند که آن را به نشیمن داخل شیر فشار منتقل میکند که باعث بهبود فشردگی نشت دریچه میشود. مکانیزم قفل و کلید دسته این شیر به گونه ای که تا زمانی که کلید در داخل دسته قرار نگیرد امکان باز و بسته کردن شیر وجود ندارد. قسمت مشخصشده در تصویر را مشاهده کنید و به خاطر بسپارید تا زمانی که در مورد شیر ترنیون (Trunnion Mounted) برای شما توضیح خواهیم داد، تفاوت را مشاهده خواهید کرد. اگر دسته شما خراب شد ، در جای خود قرار نگرفت یا شیر خودکار را به دستی تبدیل می کنید ، می توانید جایگزین دسته شیر توپی را بخرید.

توپ در پوشش میانی شیر معلق بوده و توسط دو رینگ مختص بستن شیر در سر جای خود نگاه داشته میشود. تست هوای نشیمنگاه با استاندارد API6D در هر دو طرف بال ولو با سیال هوا در فشار کاری 0.7±5.5 بار و در موقعیتی که یک سر شیر توپی کلمپ شده و مجرابند کامل بسته شده، حدودا دو سانتی متر آب به روی مجرابند در بدنه ریخته می شود و تست انجام می شود، در صورتی عدم وجود حباب و افت فشار در شیر توپی تست مورد تایید می باشد. در نوع یکپارچه اسکلت اصلی توپ از قطعه ی کست و یا استیل فورج درست می شود اما در نوع چند قطعه ای اسکلت اصلی توپ به کمک سر هم شدن دو یا سه قطعه ی متفاوت تشکیل می شود.

به طور معمول در شیرهای توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد.در شیرهای توپی استنلس استیل بازه تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود400 درجه فارنهایت و بازه تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش می یابد .تفاوت اصلی بین شیر های توپی فولادی و استنلس استیل در جنس بدنه وکاربرد آنها می باشد . نحوه کار کرد آنها چگونه است؟ بنابراین هزینه کمی بیشتر است و برای بسیاری از برنامه ها این کار مورد نیاز نیست.

همان گونه که گفتیم بال ولو ها فضای کمی را اشغال می کنند و نحوه ی طراحی آنها بسیار فشرده است. جای کمی اشغال می کنند، به راحتی نصب می شوند و برای ترمیم مشکلی به وجود نمی آورند. شیرهای کروی از جنس فولاد ضد زنگ و کربن استیل ساخته شده و دارای قابلیت باز و بسته شدن سریع بوده و در نهایت از تعمیر و نگه داری راحتی برخوردار است. بال ولو دارای طول عمر بالایی بوده و حتی در صورتی که برای مدت زمان زیادی تغییر وضعیت ندهند به راحتی باز و بسته می شود. بطور متعارف این سری از شیرها مشخصه های کمتری برای تنظیم جریان دارند و همچنین در وضعیت تنطیم جریان بدلیل سرعت بالای سیال، نشیمنگاه در معرض سایش سریع قرار میگیرد.

این شیرها امکان توقف و راهاندازی جریان سیال را با توجه به وضعیت سیستم فراهم میکنند. طی پژوهش های متخصصان تکنوپایپ، در سالهای اخیر طراحی های متفاوتی برای شیر های توپی صورت گرفته است که باعث تنوع این شیرها در صنعت شده است. ولو های توپی که عضو مسدود کننده آن ها به شکل کره می باشد و مقر نشیمنگاهی این نوع ولوها به شکل مخروطی می باشد و به همین دلیل تنش ایجاد شده در محیط سطح نشیمنگاه آن ها به شکل یکنواخت می باشد.شیر توپی از دریچه ای به شکل نیم کره تشکیل شده است که با گردش نیم گرد یا ربع گرد خود باعث باز یا بسته شدن مسیر سیال می گردد .

بال ولو یا شیر توپی چیست : شیرهای توپی و یا بال ولو ها یک نوع شیر ربع گرد می باشند که با استفاده از چرخش یک گوی کروی برای قطع و وصل جریان به کار می روند و مسیر جریان را باز و یا بسته می کنند که محل عبور جریان سیال از درون گوی کروی شکل و همچنین از درون خود شیر را به اصطلاح بور (Bore) می گویند. بال ولو کستل تولیدی شرکت کستل ایتالیا شیرهایی دستی دو طرفه ای هستند که با داشتن کرکره توپی می توانند در هنگام بسته شدن حداقل افت داخلی و هنگام باز شدن افت فشار کم را تضمین کنند.

استفاده می شود. در این برچسب می توانید تعداد زیادی از این کنترل ولو های توپی را مشاهده فرمایید. شما عزیزان می توانید به آسانی و با ارسال پیام در واتس آپ بال ولو مورد نظر خود را تهیه فرمایید . از بین تولید کنندگان مطرح بال ولو در جهان برند کستل توانسته جایگاه خود را در ایران بیابد . بال ولو ها به نام شیرهای on /off و یا shut-off نامیده می شوند. شیرآلات پارس خاور در دو نوع گیت ولو (کشویی) و بال ولو (شیر توچی یا شیر دسته گازی) تولید و عرضه می گردد. از این نظر بال ولو یا شیر توپی Ball Valve را می توان به هفت زیر دسته تقسیم بندی کرد که در ادامه شکل طراحی هر دسته را بررسی خواهیم کرد.

با عنایت به ساختار درونی و مکانیزم داخلی نیز به دو دسته Floating و Trunnion تقسیم می گردد. به عبارتی دیگر این سری بال ولوها به صورت این لاین می باشند. تمامی بال ولو های سری Hi-Pro به صورت 100% از حباب شدن سیال جلوگیری می کند و با گرافویل و PTFE بسته بندی می شود. این سری از بال ولو ها یا شیر توپی از سری One Piece Body جهت انسداد مسیر سیال مورد استفاده قرار میگیرد. شیر توپیها ازنظر مهار گوی نیز به floating ball (در این مدل، توپی بین سیت قرار میگیرد و با فشار سیال، آببند را انجام میدهد) و trunnion ball (شیر توپی توسط دو اهرم از پایین و بالا ثابت و آببند را انجام میدهد).

بال در شیر های ترنیون ثابت و دو سیت رینگ شناور هستند که در راستای محور بال حرکت می کنند. در این مدل شیر موقعیت توپی ثابت است و رینگ نشیمنگاهی معلق می باشد که این رینگ بوسیله ی یک اورینگ آببندی می شود. بال ولول های دانفوس دارای ساختار مستحکم و مطمین جهت پاسخگویی به کلیه نیازهای متخصصین در صنایع مختلف می باشد. و عرضه کننده تکنولوژی برتر تجهیزات در دنیا بوده و سهم بزرگی از فروش این قطعات در صنایع بزرگ جهان را در اختیار دارد. در حال حاضر در بسیاری از پروژه های بزرگ در سراسر جهان از این بال ولو ها استفاده می شود.

یک اشکال در مورد کروم سخت هیچ ارتباطی با خصوصیات آن به عنوان پوشش ندارد، بلکه با فرآیند استفاده شده برای استفاده از آن، که شامل استفاده از کروم شش ظرفیتی است، ماده ای سمی که روز به روز استفاده از آن کمتر می شود. خصوصیات طراحی شیر های ترنیون چه مواردی است ؟ راهحل فشار بالای شیرهای توپی شناور (FlOATING BALL VALVE)، شیرهای ترنیون (TRUNNION MOUNTED BALL VALVE) است. طراحی بال ترنیون به نیروی گشتاور عملیاتی کمتری نیاز دارد. اطمینان از ساختار بسیار محکم شیر توپی بال ولو بدون نیاز به نیروی گشتاوری بالا امکان پذیر است. باز و بسته شدن سریع با یک حرکت چرخشی 90 درجه (ربع گرد) در شیر توپی بال ولو امکان پذیر است.

مسیر ورود سیال به دو صورت امکان پذیر است. تفاوت اصلی این است که درگاه خروجی در موقعیت بسته به محیط منفذ می شود. محدودیت استفاده از آن ها توسط میزان دما و فشار بسته به محیط استفاده کنترل می شود. با چرخاندن توپ یک چهارم چرخش (90 درجه) در اطراف محور خود ، محیط می تواند جریان یابد یا مسدود شود. برای بسته شدن نیز از فشار جریان استفاده می شود که توپی به قسمت خروجی هدایت شده و خود فشار جریان باعث بسته شدن خروجی می گردد. انواع بال ولو از نظر تنظیم کردن و کنترل جریان عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهد.

به نظر شما نحوه طبقه بندی شیرهای بال ولو مبتنی بر چه معیارهایی می باشد؟ نام برد. در ادامه مقاله بال ولو چیست انواع آن را برای شما شرح می دهیم. در ادامه ی به بررسی مزایا و معایب شیر های توپی می پردازیم. شیر های رزوه ای متداول هستند و در انواع مختلفی وجود دارند: بال ولو ها با تأیید برای سیال ها یا برنامه های خاص ، شیرهای کوچک توپی ، شیرهای توپی زاویه دار ، شیرهای توپی ISO-top ، شیرهای توپی با یک صافی یکپارچه و لیست ادامه دارد . بال ولو با استفاده از یک اهرم (دستگیره) باز و بسته می شود، و اهرم نیز توسط یک میله (ساقه) به توپی داخل شیر وصل می گردد.

در طراحی بال فلوتینگ، این توپی در داخل شیر حالت شناور داشته و تا حد چند میلیمتر قابلیت جا به جایی دارد. این توپی درون شیر شناور است و امکان جابه جایی را تا چندین میلی متر دارد. بسته به شرایط نصب ، مستقیماً روی خط لوله یا تابلوی کنترل با چندین ابزار اندازه گیری در همان مکان ، قابل نصب است. در انواع دارای ونت و خروجی کاهنده، اندازه لوله خروجی کمتر از اندازه لوله خط است. در طراحی این شیر ها جهت هواگیری شیر ونت در نظر گرفته شده است و برای تست سیستم آب بندی دوطرفه نیز به کار می رود .

به منظور هواگیری در این توپی از شیر ونت استفاده می شود. بال ولو ها، از انواع شیرآلات صنعتی هستند که در تجهیزات پایپینگ استفاده میشوند. شیر توپی بال ولو : شیر توپی بال ولو از مهمترین شیرآلات صنعتی و تجهیزات های اصلی برای انسداد و تنظیم جریانات سیال در صنعت پتروشیمی هستند. بال ولو ( شیر توپی ) نوعی از شیر پیچ دار است که از یک توپ تو خالی و سوراخ دار استفاده میکند تا جریان را از طریق آن کنترل کند . پس از انتخاب اسلیو مناسب ، این شیر می تواند با انواع مایعات کار کند.

در رابطه با مبانی شیرآلات صنعتی نظیر عملکرد، انواع، انتخاب و طراحی ولو، فرادرس، یک فیلم آموزشی را تهیه کرده است که میتواند در یادگیری این مبحث به شما کمک کند. از مهمترین قسمتهای این شیرها نشیمنگاه آنها میباشد که باید در هنگام انتخاب شیر به آن توجه شود. بریا باز کردن این شیر باید هندویل آن را با دست چند دور بچرخانید. این شیر از یک قطعه توپی شکل برای متوقف و راه اندازی دبی سیال در پایین دست شیر استفاده می گردد.اگر دسته شیر که به توپی وصل است موازی خط باشد به عبارت دیگر اگر سوراخ وسط توپی در مسیر ورود و خروج جریان سیال قرار داشته باشد شیر باز است و همچنین اگر سوراخ وسط توپی عمود بر جریان سیال قرار داشته باشد شیر در حالت بسته قرار دارد.وقتی شیر در حالت نیمه باز قرار دارد جریان آشفته ای در شیر بوجود می آید که این عامل باعث محدودیت کاربرد شیر توپی می شود .

سوراخ کوچکی در وسط شیر به نام «پورت درین یا تخلیه» وجود دارد که میتوان از ان شیر را تخلیه کرد یا در اصطلاح bleed گرفت. در Ball Valve هایی که در سیستمهای فرآیند بکار می روند ممکن است از عملگرهای مختلفی به منظور کنترل مستقیم یا از راه دور شیر استفاده شود. سرعت عملکرد بالا و طراحی ساده باعث استفاده گسترده اینگونه شیرآلات در صنایع مختلف شده است. شیر بال ولو (ball valve) یا شیر توپی از مهمترین شیرآلات صنعتی و تجهیزات های اصلی برای انسداد و تنظیم جریانات سیال (نفت، گاز، بخار و غیره) در صنایع پتروشیمی به شمار می رود.

به عنوان مثال تمام شیرهای استفاده شده در سینکها و شیرهای آب منازل، شیرهای صنعتی داخل ماشینهای لباسشویی، ماشینهای ظرفشویی، شومینههای گازی، شیرهای آب خارج از منازل، یخچالها و غیره استفاده میشوند. همانطور که از اسم آن نیز مشخص است حفره توپی داخل ولو به صورت ۷ شکل می باشد و برای کنترل بیشتر بر روی جریان استفاده می شود. در شیرهای توپی از چرخش صفر تا نود درجه ای توپ داخلی نشسته بر روی سیت استفاده می شود. شیر توپی برنجی عمدتا در فشارهای کاری 10 بار تا 100 بار و در سایزهای 1/4 تا 4 توسط برندهای مختلف تولید و عرضه می شوند.

در این نوع ولو که مایع هنگام بسته بودن ولو بین توپی و جداره ولو جمع می شود، به مرور زمان باعث رسوب شده و بسته به محلی که از آن استفاده می شود ممکن است نسبت به بقیه بال ولو ها از محبوبیت کمتری برخوردار باشد. وقتی که توپی در موقعـیت نیمه باز قرار میگیـرد، جریان آشـفتهای در شیر ایجاد میشود این مشخصه باعث محدودیت کاربرد Ball Valve میگردد. وقتیکه توپی طوری بچرخد که سوراخ آن عمود بر مسیر سیال قرارگیرد، دبی سیال متوقف میگردد. وقتی که اهرم هم تراز لوله است، شیر باز بوده و هنگامی که عمود بر لوله است، شیر بسته می باشد.

نحوه کار شیرهای بال ولو بدین صورت می باشد که توپ درون شیر دارای مجرایی است که در هنگامی که کاملاً با دو انتهای شیر تراز شود، جریان آزادانه از طریق آن عبور می کند و هنگامی که مجرا کاملاً بر انتهای دستگاه عمود است، شیر به طور کامل مسدود می گردد. بال ولو یک شات آف ولو است که جریان مایع یا گاز را با استفاده از یک توپ دوار دارای سوراخ کنترل می کند. زمانی که دسته آن را 90 درجه بچرخانید توپ آن هم 90 درجه میچرخد و اینگونه جریان سیال را قطع و وصل می کند.

ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

مهم ترین عیب شیر توپی مربوط به زمانی است که این شیر به اشتباه برای کنترل سیال حاوی ذرات استفاده شود. شیرهای توپی برنجی برای سیالاتی که فشار و دمای پایین و خورندگی غیرفعال دارند استفاده می گردد. انواع بال ولوها بر اساس پورت به صورت زیر تقسیم بندی می شوند. بال ولو ها به چند دسته تقسیم می شوند؟ 3. از لحاظ مدخل توپ: بر اساس این ویژگی بال ولو به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت هستند از شیرهای دارای ورودی جانبی و شیرهای دارای ورودی بالایی. فلوتینگ (Floating ): اکثر بال ولو ها دارای یک توپ شناور هستند.

توپ توسط دو نشیمن شناور یا فنردار پشتیبانی میشود که در تماس مداوم با توپ باقی میمانند. آشنایی با ویژگیهای انواع ولو صنعتی، از مهمترین پیشنیازهای طراحی سیستمهای پایپینگ است. در مقاله بال ولو چیست قصد داریم بیشتر با شیر های توپی و انواع آن آشنا شویم. ۱٫ بصورت کاهش در سطح مقطع (Reduced Bore) در این نوع یک حالت اُرفیس مانند داریم و سطع مقطع حفره روی گوی کمتر از ورودی و خروجی شیر است. ازنظر بور هم به full bore،reduced bore و v-port دستهبندی میشوند. بحث امروز عمدتا به مساله برداشتن معجر گذاشت. متخصصان تکنوپایپ معتقدند که غالبا شیرهای بال ولو به صورت صفر و صدی و به منظور قطع و وصل کامل جریان طراحی می شوند.

در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد.

البته علت این امر این است که کاربرد اصلی این شیرها برای بستن و متوقف کردن جریان است نه کم و زیاد کردن آن. شیرهای بال ولو به خاطر ساختمان داخلی ساده ای که دارند نسبت به سایر شیرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. توجه نمایید که شیرهای بال ولو در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. برای سیالات عبوری خورنده و یا در صنایع غذایی، شیرآلات توپی استنلس استیل کاربرد ویژه دارند. ولو های با پورت کاهش یافته به دلیل اینکه قیمت کمتری دارند پر کاربردتر هستند. بال ولو چهارراهی : استفاده به صورت کراس اور ( Cross over ) که امکان خروج سیال از پورت کناری ورودی را دارا می باشند.

استفاده از بال ولو نسبت به شیر دستی مزیت بیشتری داشته چرا که به دلیل شکل کروی داخلی این شیر امکان نشتی و و هرگونه آسیب به سیکل تبرید کاهش یافته . بال ولو چیست ؟ شیر بدون بازگشت یا چک ولو چیست ؟ عملکرد بال ولو چگونه است؟ در واقع می توانیم گفت که که همین نکته ی به ظاهر کوچک فرق اساسی میان شیر توپی و گیت ولو است که گیت ولوها برای کنترل جریان استفاده می شوند. شیر ها نقش بسیار مهمی در صنعت دارند و اغلب در راستای کنترل؛ توقف؛ شروع، جهت دهی، ادغام جریان و کنترل دما یا فشار مایع، در لوله ها استفاده می شوند.

بال ولو کستل را می توان با رعایت محدودیت های استفاده و عملکرد مشخص شده در دیتاشیت فنی، بر روی تمام شاخه های سیستم برودتی نظیر خطوط مایع، ورودی و گاز گرم نصب کرد. شیرهای خطی با عملگر دورانی معمولا از چرخش یک ساقه روزهدار برای جابجایی المان مسدود کننده جریان استفاده میکنند. کنترل جریان در شیر توپی بال ولو باعث می شود که سیت (Seat) به دلیل سرعت بالا و فشار زیاد جریان در شیر توپی بال ولو، تا حدی معرض فرسایش قرار بگیرد. کنترل جریان در این شیر به وسیله یک قسمت متحرک دیسک مانند است که با قرار گرفتن در حفره ای به نام سیت باعث کنترل جریان سیال می شود.

میگردد مسیر سیال باز میشود .

این مکانیزم مدور برای آن است که فشار به صورت یک نواخت به جریان در آید. برای مثال در خطوط لولۀ گاز خانگی از این قطعات به منظور کنترل جریان استفاده می شود. شیرآلات صنعتی یا «ولو» (Valve)، تجهیزاتی هستند که به منظور توقف، راهاندازی و تنظیم جریان در سیستمهای پایپینگ مورد استفاده قرار میگیرند. هنگامی که حفره بال ولو در خط با جریان قرار میگیرد و هنگامی که چرخش ۹۰ درجه دسته بال ولو انجام میگردد مسیر سیال باز میشود . ولو های توپی خط لوله ویژگیهای ویژهای دارند که در اتصالات ولو های توپی زیر خط لوله توصیف میشوند.

Check Also

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟ خرید آنتی ویروس , خرید آنتی ویروس, خرید لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.