راهنما دو کلاهک انتهایی و یک بدنه (2) وب سایت ما

دو کلاهک انتهایی و یک بدنه
بال ولو کستل, بال ولو

این محصول که توان مقاومت بالایی را دارد در برابر اسید می تواند مقاومت داشته باشد و مایعات گرم و داغ را نیز می تواند تحمل کند و به همین دلیل می توان نسبت به خرید این کالا اقدام نمایید. این امر به ویژه در سیستمهای هوای فشرده کاربرد دارد که فشردهسازی در آن فضای کاری ایمنتری را ایجاد میکند. این نوع شیر بدنهای یک تکه داشته که قالبریزی شده است و همین امر خطر نشتی را کاهش میدهد. تصویر متحرک زیر، نحوه عملکرد این نوع ولو را نمایش میدهد. علاوه براین، شیر توپی در مواردی که به منظور کنترل و تنظیم جریان استفاده می شود، عملکرد ضعیفی دارد و چنانچه سرعت سریال بالا باشد ضربات ناشی از برخورد سیال باعث سایش توپی شیر می شود؛ دلیل این عمر هم این است که شیر توپی برای کنترل جریان طراحی نشده است و جزو شیرهای قطع و وصل جریان محسوب می شود.

بال ولو کستل

این عمل باعث میشود تا شیر توپی اوربیت عملکرد سادهتری نسبت به دیگر انواع شیر داشته و برای کاربریهایی که دارای سایش ملایم هستند مناسب باشد. شیر پروانه ای یا «باترفلای ولو» (Butterfly Valve)، یکی دیگر از انواع valve با چرخش 90 درجهای و عملکرد کنترلی است. بسته بودن شیر پروانهای در حین عملیات نصب، قرار گرفتن نشیمنگاه در مقابل دیسک و باز شدن دشوار شیر را در پی دارد. مزیت این نوع شیر ساخت آن است که حداقل اتصال رزوهای را دارد و احتمال نشتی را به حداقل میرساند. مسیر اول با کاهش در سطح مقطع همراه است و حفره روی گوی کوچک تر از ورودی و خروجی شیر می باشد.

با وجود ورودی فوقانی دسترسی به توپ و نشیمنگاه برای تعمیر و نگهداری بدون نیاز به باز کردن شیر امکانپذیر میباشد، همچنین نیازی به جدا کردن شیر از خط لوله نیست. ولو اتوماتیک: این شیرها برای تغییر وضعیت جریان، نیازی به نیروی دستی یا دیگر منابع انرژی ندارند. ولو متصل به منبع انرژی: این شیرها با بهرهگیری از انرژی الکتریکی (موتور یا سلونوئید)، پنوماتیکی (کمپرسور)، هیدرولیکی (پمپ) و الکترومکانیکی (سلنوئید)، وضعیت جریان را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز آن را تغییرمیدهند. در صورت تمایل به خرید با ما تماس گرفته و اطلاعات بیشتر را از همکاران ما دریافت نمایید.

جنس بدنه شیر توپی معمولا از فولاد ساخته می شود و می توان جهت افزایش دوام بیشتر در مقابل خوردگی با آلیاژ نیکل پوشش شوند.تولید کنندگان بال ولو (شیر توپی) را به صورت فلنج دار، ساکتی و لب جوشی در کلاس های 150،300،600،900،1500،2500 تولید می کنند و در بازار خرید شیر توپی با برندهای ایرانی و خارجی موجود می باشد. شیرتوپی با طراحی خاصی که دارد، از آببندی بسیار مناسبی برخوردار است و سال ها دوام و کارایی دارد. نوع زینی این ولوها گزینه مناسبی برای کنترل جریان سیالات ساینده و خورنده هستند. پینچ ولو گزینه مناسبی برای توقف، تنظیم و عبور سیالات دارای ذرات جامد است.

چک ولو از جمله شیرهای یک طرفه است که به جریان سیال فقط از یک جهت اجازه عبور می دهد. بال ولو از جمله شیرهایی هستند که مطمئناً بارها با آن ها برخورد کرده اید. در این متن با اشاره به مهمترین ویژگی های شیر بال ولو، انواع آن و برخی از مهمترین ها شیرهای بال ولو مورد بررسی قرار گرفت. همچنین از دیگر مزیت های این شیر استفاده آنها در آب، خاک و محیط های خورنده است. البته انواع ولو شناور، در مخازن آب، کارخانههای تبرید، تاسیسات بهداشتی ساختمان و سیستمهای لوله کشی صنعتی (در کنار دیگر انواع ولو) نیز به کار گرفته میشوند.

دو کلاهک انتهایی و یک بدنه.

مورد استفاده این شیرهای پرده ای در صنایع غذایی و بهداشتی بوده ولی در صنایعی که اسیدها و مواد خورنده یا ممواد سایند مثل سیمان کاربرد دارد از ولوها یلاستیکی استفاده می گردد. این شیر در صنایع دارویی، غذایی، گاز و دیگر سیستمهای بهداشتی عملکردی عالی دارد. تنظیم کرد. اتصالات انتهایی مختلفی نیز برای این نوع شیر وجود دارد که شامل رزوهای، ساکت ولد، فلنجی، باتولد و سهگیره میشود. دو کلاهک انتهایی و یک بدنه. تفاوت اصلی بین شیر توپی فولادی وشیر استنلس استیل در جنس بدنه وکاربرد آنها می باشد .آلیاژ استنلس استیل شامل آهن به همراه مقادیری مختلفی از کربن، سیلیکون و منگنز و حداقل 10.5%کروم می باشد .

همچنین بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ دو تکه و سه تکه می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای شما به شمار رود. در رابطه با شیرهای اطمینان و اصول طراحی آنها، فرادرس، یک فیلم آموزشی جامع و کاربردی را تهیه کرده است که میتواند در یادگیری اصولی این مبحث به شما کمک کند. با گرم شدن سیستم گاز تولید شده و داخل شیر گسترش مییابد. شیر اطمینان یا «شیر ایمنی» (Safety Valve)، یک وسیله محافظتی است که به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات تحت فشار و سیستم لولهکشی در هنگام افزایش بیش از حد فشار یا ایجاد خلا مورد استفاده قرار میگیرد.

«شیر تخلیه کننده فشار» (Pressure Relief Valve)، یکی از انواع ولو کنترلی است که به منظور تخلیه سیال در هنگام افزایش بیش از حد فشار و بازگرداندن فشار سیستم به سطح ایمن مورد استفاده قرار میگیرد. صالح بن عقبه از ابوهارون مکفوف که روایت میکند که انتهای این حالت کسی است که خودش بگرید ولو در حد بال مگس (جناح بعوضه). و همه اینها ناظر به این است که کسی شعر بگوید و دیگران را بگریاند بهشت میرود (از رقم ۵۰ نفر شروع میشود تا میرسد به یک نفر را بگریاند، سپس اینکه خودش بگرید). اما روایتی که از ابوعمار نقل شده، بعد از اینکه خودش بگرید گفته است «أو تباکی» نکته مهم اینکه در همه اینها محل بحث سرودن شعر و گریاندن یا گریستن یا تباکی است. ​Th᠎is a᠎rtic le was gener at᠎ed  with GSA Con​tent Gen erator DEMO!

از انواع آن می توان به نوع فلنچ دار ، دو سر رابط ، یکسر رابط و یکسر نر یا دنده بیرون اشاره کرد. در مواردی که با یک سیستم فرآیند برودتی سر و کار داریم، ممکن است بال ولو استاندارد دچار نشتی شده، شیر خراب شده و یا حتی منفجر شود، که این به دلیل افزایش فشار داخلی ناشی از فرآیند طبیعی گرم شدن سیستم برودتی است. با قرار دادن عملگر این شیر بر روی وضعیتهای مختلف میتوان آب عبوری از سیستم لولهکشی را به سمت محل فیلتر (تصفیه) یا فاضلاب (تخلیه) هدایت کرد. پاسخ: در آمدن زنان در کاروان، قرار بوده اصل هدف امام را به روش زنانه تعقیب کنند.

همچنان که امام هم در ابتدا که خبر تسخیر سفارت را به ایشان دادند گفت خارجشان کنید اما بعد مرحوم حاج احمد آقا و آقای موسوی خوئینیها پیش امام راحل رفتند و با ایشان صحبت کردند و گفتند این کار آثار بدی دارد و شور انقلاب میخوابد و امام بالاخره موافقت کرد. بنابراین باید بررسی کنید که آیا متریال رینگ آببندی میتواند بار سیال جاری را تحمل کند یا خیر. ساختار شیرآلات توپی شناور بسیار ساده بوده و دارای آببندی خوبی است، اما بار سیال جاری شده توسط فشار توپ به سمت رینگ آببندی خروجی حرکت میکند. شیرهای یک طرفه بر اساس ساختار و نحوه عملکرد به گروههای مختلف تقسیمبندی میشوند. This conte nt was gen er​at ed with G​SA​ C​on te nt Gen​erator  Demover᠎si᠎on​.

دارای معایبی نیز می باشند؟

عملکرد شیر ها در هر تجسم یکسان است. همان طور که در مورد تمام مصنوعات ساخت بشر صادق است، شیر توپی نیز در کنار تمام مزایایی که برخوردار است، معایبی نیز دارد. شاید این سوال برایتان مطرح شود که آیا شیرهای بال ولو دارای معایبی نیز می باشند؟ همچنین در هنگام بستن و باز شدن مقدار قابل توجهی از اصطکاک وجود دارد و از این رو باز و بسته شدن این شیرها به سرعت و غالبا ممکن نیست. بر روی بدنه آن ها یک علامت مثبت (بعلاوه) وجود دارد که نشان دهنده باز بودن کامل مسیر سیال می باشد و برعکس. Data has be᠎en generated with GSA Conte nt G᠎ener at or Demov᠎er si᠎on!

سرهم کردن این نوع شیر و همتراز کردن قسمت تریم آن آسان است. در مورد انواع شیر توپی استنلس استیل و کربن استیل نیز معمولا اتصال رزوه ای و فلنجی پرکاربرد هستند و در مواردی از اتصال جوشی نیز برای اتصال این نوع شیرهای توپی استفاده می گردد. در تصویر بالا، نمونهای از یک شیر چند راهه پرکاربرد در سیستم لولهکشی آب استخر نمایش داده شده است. مطابق تصویر بالا، گیت ولو از یک دیسک کشویی (دروازهای) یا گوهای به عنوان المان مسدود کننده استفاده میکند. ریلیف ولو یا شیر تخلیه کننده فشار چیست و چگونه کار می کند؟ در این نوع شیر میتوان از عملگرهای دستگیرهای یا فلکهای استفاده کرد.

در اغلب موارد، چرخش یک چهارم یا 90 درجهای عملگر، دیسک را در وضعیت باز یا بسته قرار میدهد. تصویر زیر، بخشهای اصلی این نوع ولوها را نشان میدهد. تصویر زیر، تفاوت بین این دو نوع ولو دیافراگمی را نمایش میدهد. تصویر بالا، ساختار نمونهای از این نوع شیر را نمایش میدهد. این اجزا با توجه به ساختار خود، امکان توقف، راهاندازی، کنترل و تنظیم جریان سیال را فراهم میکنند. از اینرو، باید با توجه به پارامترهایی نظیر فاز سیال عبوری (گاز، مایع، جامد)، ماهیت سیال (خنثی، خورنده) و عملکرد مورد انتظار از ولو (ایزولاسیون یا کنترل)، مناسبترین گزینه برای برطرف کردن نیازهای سیستم پایپینگ را انتخاب کرد.

کاربردهایی که در آن دو یا چند مایع مخلوط می شوند، چک ولو ها باید در پایان هر خط جداگانه نصب شوند. آنها می توانند برای مدیریت مایعات خورنده مورد استفاده قرار گیرند، زیرا هیچ ارتباطی بین مایع حمل شده و مکانیزم شیر واقعی وجود ندارد. مونتاژ محفظه شیر شامل چند طرح متداول میشود که در زیر به آنها اشاره میکنیم. شیرهای تمام جوش استحکام بالاتر و وزن و حجم پایین تری نسبت به سایر طرح ها دارند . این امر به ویژه در سیستم های هوای فشرده که فشرده سازی فضای کار ایمن تری را فراهم می کند بسیار مفید است.

این نوع طراحی عموماً به دلیل سرعت بالاتر سیالات نیازمند ساختاری قویتر است، زیرا ممکن است همین امر به یک شیر استاندارد آسیب وارد کند. شیر مخروط ثابت چیست ؟ «شیر مخروط ثابت» (Fixed Cone Valve)، یکی از انواع valve با حرکت خطی و عملکرد کنترلی است که اغلب به عنوان شیر کمکی توربین، شیر تخلیه مخازن (مخصوصا مخازن سد) یا شیر کنترل پیوسته تخلیه جریان مورد استفاده قرار میگیرد. شیرهای کواکسیال (هم محور)، شیرهای زاویه ای و شیرهای برقی (سلونوئیدی) از انواع ولو خطی با عملگر محوری به شمار میروند. این نوع شیر با حرکت عمودی دیسک مخروط ناقص یا نیمکره، مسیر جریان سیال را به طور کامل باز یا مسدود میکند.

این مکانیزم، امکان تخلیه سیال از اطراف مخروط و تنظیم فشار سیستم در بالادست شیر را فراهم میکند. با این وجود، به دلیل زاویه تماس بهتر بین مخروط یا کره و نشیمنگاه، نشت شیرهای کروی کمتر و درزبندی آنها بهتر است. با این وجود، حرکت دو میله در بالا و پایین مسیر، امکان توقف یا راهاندازی کامل جریان را فراهم میکند. «شیر با حرکت دورانی» (Rotary Motion Valve)، طی حرکت دورانی المان مسدود کننده، جریان سیال را توقف، راهاندازی یا تنظیم جریان میکند. سرعت تغییر وضعیت ولو با حرکت دورانی بسیار بیشتر از ولو با حرکت خطی است. این جابجایی مستقیم یا خطی باعث توقف، راهاندازی یا تنظیم جریان سیال میشود.

این شیرها امکان توقف و راهاندازی جریان سیال را با توجه به وضعیت سیستم فراهم میکنند. به عبارت دیگر، شیرهای خودکار با توجه به شرایط مورد نیاز سیستم، تغییر وضعیت میدهند. لذا ابتدا باید توجه کنیم که دو بعد انسان و زن بودن را در افق اسلامی صحیحی بشناسیم و سپس نقش مستقیم زن در جامعه را بفهمیم. ولو های توپی مورد استفاده در مناطق خطرناک که میتوانند در معرض آتش قرار گیرند باید از یک طرح تست شده آتش باشند. شیرهای توپی با ورودی فوقانی معمولاً با تکنیک قالبریزی تولید میشود به همین دلیل پس از تولید باید تست NDE برای آن انجام شود تا از عدم وجود نقص در آن اطمینان حاصل گردد.

استاندارد ابعاد سطح به سطح (Face To Face) فلنج های شیر و انتها تا انتهای آن (End To End)، در شرایطی که انتهای آنها با جوش لب به لب باشد باید مطابق ASME B16.10 باشد. بخشهای مختلف یک شیر سماوری استاندارد در تصویر زیر نمایش داده شده است. از لحاظ طراحی شبیه به شیرآلات توپی استاندارد است. زمانی که دسته شیر توپی موازی با محور خط لوله و راستای جریان قرار می گیرد، شیر در حالت کاملا باز می باشد. هنگامی که سیال در جهت مخالف قرار می گیرد، نیروی جاذبه و وزن را پشتیبانی کرده و دیسک روی seat باقی می ماند و شیر را بسته نگه می دارد.

دیسک ردیوسینگ ولو معمولا در حالت باز قرار دارد. علاوه بر این، اگر شیر در طولانی مدت در موقعیت نیمه باز (یا مکررا باز / بسته) قرار بگیرد، آسیب می بیند. این طراحی به شما اجازه میدهد تا قطعات مرکزی شیر که شامل توپ، استم و نشیمنگاه است را به راحتی از خط لوله جدا کرد. تصویر متحرک زیر، مکانیزم عملکرد این شیرها را به خوبی نمایش میدهد. تصویر زیر، مکانیزم عملکرد چک ولو را به خوبی نمایش میدهد. تصویر متحرک زیر، مکانیزم کلی این نوع ولو را نمایش میدهد. تصویر متحرک زیر، عملکرد یکی از انواع شیر یک طرفه را نشان میدهد.

تصویر متحرک زیر، نحوه عملکرد شیر شناور را نمایش میدهد. تصویر زیر، اجزای مختلف این نوع ولو را نمایش میدهد. ولوها یا شیرآلات صنعتی از اجزای ثابت و مهم در سیستمهای پایپینگ محسوب میشوند. تصویر زیر، بخشهای اجزای مختلف شیرهای سوزنی را نشان میدهد. تصویر زیر، نمونهای از یک ولو خطی در دو وضعیت باز و بسته را نمایش میدهد. از انواع ولو خطی با عملگر دورانی میتوان به شیر کشویی، شیر کروی، شیر دیافراگمی، شیر سوزنی و شیر گلویی اشاره کرد. این نوع شیر به منظور تنظیم مستقیم سرعت و ظرفیت جریان مورد استفاده قرار میگیرد. ولوهای دارای اتصالات پیچی معمولا در خطوط لوله با قطر کمتر از 150 میلیمتر مورد استفاده قرار میگیرند.

طرفداران نیکل الکترولس می گویند که با عملیات حرارتی ، این پوشش می تواند به سطوح سختی نزدیک به پوشش کروم سخت برسد ، اگرچه دلیل اصلی استفاده از آن برای مقاومت در برابر خوردگی آن است. نیکل بور با اسپری حرارتی و تکنیک نفوذ بر روی بال ولو اعمال می شود. بال ولو فول پورت که بیشتر به نام فول بور شناخته می شود، شیر هایی هستند که توپی آن ها سایز بیشتری دارند بدین معنی که سایز روزنه توپی هم اندازه با سایز خطوط لوله می باشد و منجر به اصطکاک کمتری می شود. بال ولو پورت کاهش یافته (شناخته شده به عنوان بور کاهش یافته)، جریان از میان شیر با اندازه کوچکتری از خطوط لوله جریان می یابد که در نتیجه مساحت عبور جریان کمتر از لوله است.

باید برای باز کردن شیر ابتدا آن را از خط لوله جدا کرد.

در نتیجه شیرهای توپی باعث ایجاد ضایعات اصطکاک در سیستم خواهد شد که البته مقدار آن نسبت به دیگر انواع شیرآلات نسبتاً کم است. بریا باز کردن این شیر باید هندویل آن را با دست چند دور بچرخانید. باید برای باز کردن شیر ابتدا آن را از خط لوله جدا کرد. دسته بال ولو به ساقه شیر متصل است و قادر است شیر را از حالت باز یا بسته (90 درجه) بچرخاند. در حالت عادی، جریان آب به سمت شیرهای سینک همواره باز است. طراحی جوشکاری و آب بندی بال ولو دنفوس یک ساختاری مستحکم کاربرد آن برای نیازهای سنگین و فشارهای بالا مانند کار با مبرد R410A را تضمین می کند.

معیارهای مختلفی برای تقسیم بندی انواع ولو کشویی وجود دارند. شیر سیم لوله ای یا «سلونوئید ولو» (Solenoid Valve)، یکی از انواع ولو کنترلی با عملگر الکترومکانیکی است که به منظور انسداد، راهاندازی، اندازهگیری، توزیع یا ترکیب جریان سیال مورد استفاده قرار میگیرد. شیر توپی یا بال ولو کیتز از جنس های فولادی، پلیمری، استنلس استیل و برنجی متناسب با استفاده سیال های مختلف ساخته می شود. انواع شیر توپی از نظر جنس و متریال بدنه به چهار دسته فولادی، استنلس استیل، پلیمری و برنجی تقسیم شده که هر کدام بسته به نوع سیال عبوری، کاربرد خاص خود را دارند.

سه تکه: شیرآلات گران قیمت اغلب سه قطعه دارند.

سوراخ کوچکی در وسط شیر به نام «پورت درین یا تخلیه» وجود دارد که میتوان از ان شیر را تخلیه کرد یا در اصطلاح bleed گرفت. همانطور که از نامش پیداست بدنهای سه تکه دارد. سه تکه: شیرآلات گران قیمت اغلب سه قطعه دارند. از مزیت های اصلی این شیرها سبکی و قیمت مناسب آن است که باعث کاهش هزینه های و کاهش ریسک سرقت و دزدی می گردد. لازم به ذکر است که فروش به صورت کلی و جزئی انجام میشود و تخفیف مناسب ارائه خواهد شد. به عبارت دیگر، اکچویتور این نوع ولو به صورت خودکار عمل میکند.

تغییر وضعیت عملگر یا اکچویتور شیر به صورت دستی، با منبع انرژی یا خودکار، باعث حرکت ساقه و المان مسدود کننده (دیسک، میله یا ماده انعطافپذیر) میشود. این شیرها، امکان جریان بدون مانع سیال و بسته شدن مسیر در صورت پایین بودن فشار را فراهم میکنند. از مزایای مهم این نوع ولو ها، قابلیت عملکرد در نسبت یک به چهارم بسته بودن و باز بودن مجرای توپی، یکپارچه بودن قطعات و عدم نیاز به روانکاری، باز و بست سریع، وزن کم، ساختمان فشرده، نصب و بهره برداری آسان، تغییر سریع جهت جریان، گشتاور پایین مورد نیاز برای باز و بسته کردن و در نهایت، قیمت پایین تر نسبت به سایر شیرها می باشد.

از انواع valve با عملکرد خاص میتوان به شیر چند راهه، شیر شناور، شیر سوپاپ مکش، شیر گیوتینی و شیر کور خطی اشاره کرد. فعالسازی حرکت خطی المان مسدود کننده در این نوع شیر با جابجایی محوری یا دورانی عملگر صورت میگیرد. اگر مجاهدین تن به مناظره و گفتوگو در فضای سیاسی آن دوران میدادند، اگر به جای اسلحه و مقابله به مثل، سلاح منطق را در مقابل رقیبان خود بلند میکردند، وقایع غمانگیز دهه ۶۰ هم به این صورت انجام نمیشد. من پس از گذشت نزدیك به ۶۰ سال كار سیاسی دیدهام و عمیقا بر این باورم كه چپهای ایران ضدمذهب نبودند و هرگونه اتهام از این دست بر سازمان فداییان خلاف واقع و خلاف حقیقت عینی است.

اما همین که او فهمید من نمازخوان نیستم قطع رابطه کرد. در رابطه با مبانی شیرآلات صنعتی نظیر عملکرد، انواع، انتخاب و طراحی ولو، فرادرس، یک فیلم آموزشی را تهیه کرده است که میتواند در یادگیری این مبحث به شما کمک کند. مطالعه این مقاله را نیز به شما توصیه می کنیم : شیر برقی چیست؟ فرادرس، در راستای رفع نیاز آموزشی دانشجویان و مهندسان رشتههای مکانیک، شیمی، نفت و دیگر رشتههای مرتبط با این حوزه، 10 فیلم آموزشی جامع و کاربردی را تهیه کرده است که میتوانند در یادگیری مفاهیم مربوط به تمامی تجهیزات فرآیندی به شما کمک کنند.

تفاوت اصلی بین شیر توپی و شیر سوزنی مربوط به نحوه بسته شدن شیر است. شیر توپی برنجی عموما با اتصال رزوه ای (دنده ای) به صورت توپیچ، رو پیچ یا توپیچ – روپیچ مورد استفاده قرار می گیرند؛ هرچند نوع فلنجی آن نیز گاها مورد استفاده قرار می گیرد. در این شیرها از یک توپ فلزی استفاده می گردد که به صورت علامت به علاوه، از یک جهت کاملاً باز بوده و از یک جهت مسدود می باشد. گسکتهای مورد استفاده در این شیرها از نوع فلزی، غیر فلزی یا ترکیبی از این دو هستند. ولوهای دارای عملگر محوری فقط برای توقف یا راهاندازی جریان سیال مورد استفاده قرار میگیرند و در تنظیم جریان کاربردی ندارند.

شیرآلات صنعتی یا «ولو» (Valve)، تجهیزاتی هستند که به منظور توقف، راهاندازی و تنظیم جریان در سیستمهای پایپینگ مورد استفاده قرار میگیرند. این شیرها نباید برای کنترل یا تنظیم جریان مورد استفاده قرار گیرند. شیر کروی یا گلوب ولو چیست و چگونه کار می کند؟ تفاوت بین آنها در این است که اولی از یک توپ کروی برای باز و بسته کردن جریان استفاده می کند در حالیکه دومی از یک دیسکی که به روی سیت قرار گرفته است؛ در واقع این تفاوت مربوط به طراحی و فشردگی آنهاست. در شیرهای تخلیه متعادل، عیبهای مربوط به فشار برگشتی و احتمال خوردگی فنر برطرف شده است.

برای برطرف کردن این احتمال، آببندهای لبه یا O رینگ خاص که برای چنین شرایط خدماتی مناسب هستند، در دسترس هستند. به منظور دستیابی به درزبندی مناسب مسیر جریان، در هنگام بسته بودن کامل شیر، تمام سطح دیسک باید با نشیمنگاه در تماس باشد. جهت جلوگیری از رسیدن سیال به این حفره، حفره باید متصل شود که این کار با گسترش سیت که همیشه با توپی در ارتباط است انجام می گیرد. در پایان نیز با ذکر برخی از اساسی ترین مزایا و معایب این شیرها تلاش شد تا اطلاعات تکمیلی کاملی در اختیار مشتریان عزیز قرار گیرد. شیرهای یک طرفه، از انواع ولو بدون بازگشت هستند که به منظور جلوگیری از حرکت سیال در خلاف مسیر مشخص شده برای جریان مورد استفاده قرار میگیرند.

به دلیل یک طرف بودن جهت باز شدن المان مسدود کننده، حرکت سیال در جهت مخالف، باعث بسته شدن مسیر میشود. در دو طرف توپی قرار دارند که توسط فنرهایی که در پشت این سیت رینگها هستند به بال فشرده میشوند. هنگام نصب و راهاندازی، شیر باید در وضعیت باز قرار داشته باشد. استاندارد ابعاد و صافی درانتهای فلنج ها باید مطابق ASME B16.5 باشد. بخشهای مختلف یک شیر توپی استاندارد در تصویر زیر نشان داده شدهاند. از پرکاربردترین انواع شیرهای دورانی میتوان به شیر توپی، شیر سماوری، شیر پروانه ای و شیر یک طرفه اشاره کرد. ساختار و طراحی بخشهای مختلف ولو دیافراگمی با دیگر انواع ولو تفاوتهای مشخصی دارد که در تصویر زیر میتوان آنها را مشاهده کرد.

شیر کاهنده فشار یا «ردیوسینگ ولو» (Reducing Valve)، یکی از انواع valve با عملگر هیدرولیکی و دیسک دیافراگمی است که به منظور کاهش فشار جریان بالادست و انتقال جریان با فشار کمتر به پاییندست مورد استفاده قرار میگیرد. ولوهای دیافراگمی مستقیم معمولا به منظور کنترل یا تنظیم جریان سیال مورد استفاده قرار میگیرند. ولوهای دارای اتصالات جوشی، فقط برای لولههای فولادی با سایز لوله 50 میلیمتر به بالا مورد استفاده قرار میگیرند. به طور کلی می توان گفت که بال ولو فولادی برای مراکز صنعتی و تولیدی به خصوص لبنیات و مراکز صنعتی می تواند گزینه ای مناسب به شمار رود.

به طور معمول در شیرهای توپی فولادی دسته (stem) و توپی از جنس استنلس استیل ۳۰۴ می باشد. از مهم ترین برندهای تولید کننده شیر توپی یو پی وی سی می توان به پیمتاش ترکیه و سی اچ اسپانیا اشاره کرد. همان طور که پیشتر گفته شد از بال ولو برای کنترل جریان استفاده نمی گردد، ولی از توپی های وی شکل و با اتصال به یک کنترل کننده نیوماتیکی یا موتور الکتریکی، می توان میزان جریان سیال را تا حدودی کنترل نمود. زمانی که فشار سیستم از میزان مشخص شده در مستندات طراحی (فشار عملیاتی مجاز) عبور کند یا شرایط خلا ناخواسته در سیستم به وجود بیاید، احتمال آسیب رسیدن به تجهیزات و یا پرسنل افزایش مییابد.

همین طور که گفتیم معمولاً از بال ولو برای کنترل جریان استفاده نمی شود، ولی از توپی های وی شکل و با اتصال به یک کنترل کننده نیوماتیکی یا موتور الکتریکی، می توان میزان جریان سیال را تا حدودی کنترل کرد. در نوع متداول این شیر، از یک دیافراگم (دیسک انعطافپذیر) به عنوان المان مسدود کننده جریان و یک سطح برآمده در کف شیر به عنوان نشیمنگاه دیسک استفاده میشود. دلیل انتخاب شیر های توپی ساختمان سادۀ آن ها و همچنین عملکرد سریع آن ها در خطوط لوله است. شیر گلویی یا «پینچ ولو» (Pinch Valve)، یکی از انواع valve با عملکرد خطی است که از یک مجرای انعطافپذیر لاستیکی تشکیل میشود.

شیرهای خطی با عملگر دورانی معمولا از چرخش یک ساقه روزهدار برای جابجایی المان مسدود کننده جریان استفاده میکنند. شیر تخلیه کننده فشار یکی از انواع شیرهای خودکار است. در شیر های کروی، عبور جریان مایع از طریق یک مسیر S است. شیر توپی (بال ولو) ویکا WIKA مدل BV همراه با طراحی ساده و محکم با ضریب ایمنی 4: 1 برای توزیع ساده هوای فشرده در بخشهای مختلف در صنعت نفت و گاز برای سیال های خورنده مایع و گازی است. گیت ولو یا شیر دروازه یک نوع شیر کشویی است. برای مقایسه کامل ، مقاله شیر دروازه در مقابل شیر توپی را بخوانید.

شیر کشویی، شیر دروازه ای یا «گیت ولو» (Gate Valve)، متداولترین انواع valve در کارخانههای فرآیندی است. این نوع شیر توپی در سایزهای 20 الی 110 میلیمتر تولید و عرضه می شوند و برای استفاده در محیط های اسیدی، قلیایی و همچنین برای سیالات حاوی ذرات با قابلیت رسوب مناسب هستند. نمونههایی از این موارد شامل شیر توپی هیدرولیک است که برای استفاده در مدارهای هیدرولیک یا کاربریهای مشابهی که نیازمند فشار بالا هستند، مناسب میباشد. از شیر توپی نمی توان برای عبور مخلوط مایع و جامد استفاده کرد زیرا تجمع ذرات معلق و باقی مانده باعث نشت دریچه می شود.

برای عبور مخلوط مایع و جامد نمی توان از شیرهای بال ولو استفاده کرد، چون تجمع ذرات معلق و باقی مانده باعث نشت دریچه می بال ولو سوزن خور کستل با سایز ۵/۸ گردد. تا زمانی که دسته شیر به اندازه 90 درجه نچرخد شیر عمل نمی کند. شیر ایمنی یا شیر اطمینان چیست ؟ شیر سوزنی چیست و چگونه کار می کند؟ در صورتی که شیرهای دارای دیسک لولایی (مانند شیر یک طرفه)، فقط در گروه شیرهای دورانی قرار میگیرند. تفاوت اصلی این است که دریچههای پورت خروجی شیر توپی ونت دار، در وضعیت بسته قرار دارند. هیچ گونه تجهیزاتی درون مسیر عبور جریان از شیر گلویی وجود ندارد.

کروم افزوده شده در سطح فلز لایه ای از اکسید ایجا می کند که مانع از هر گونه خوردگی می گردد. تغییر وضعیت عملگر و قرار دادن آن بر روی هر حالت، مسیر جریان سیال را تعیین میکند. میتوان قطعات آن را برای تمیز کردن، بازرسی و تعمیر باز کرده و از هم جدا نمود. شیر کنترل، «کنترل ولو» (Control Valve) یا «تراتل ولو» (Throttle Valve)، یکی از انواع valve برای تنظیم پارامترهای عملیاتی در سیستمهای پایپینگ است. فشار سیالی که بر روی توپ وارد میشود، آن را به سمت نشیمنگاهها میراند، و باعث بسته شدن شیر میگردد. این امکان باعث میشود تا بتوان رسوبات شیر را به راحتی تمیز کرده و جابجایی نشیمنگاهها و پکینگ گلند و پرداخت یا پولیش خراشهای کوچک روی توپ بدون جدا کردن لوله از بدنه شیر انجام گیرد که این یک مزیت محسوب میشود.

انواع خرابی معمول یک مهر و موم آسیب دیده است (شیر 100٪ آب نمی گیرد) یا بقایایی به شیر وارد می شود (شیر حرکت نخواهد کرد). • ساختارشان ساده است، وزن و حجم این شیر نسبتاً کم بوده و جدا کردن قطعات و تعمیر آن ساده است. تمیز کردن و بازرسی شیر بدون نیاز به جداسازی قطعات و متوقف کردن تولید، یکی از مزایایی است که نمیتوان آن را در سیستمهای بزرگ نادیده گرفت. این نوع شیر توپی ارزانترین نوع موجود است که نمیتوان آن را برای تمیز کردن یا تعمیر باز کرد. • آببندی آن حتی در صورتیکه واسط میانی کثیف باشد، کاملاً قابل اطمینان است.

شیر توپی سه راهی و چهارراهی نیز موجود است. شیر توپی چهارراهی دارای 4 پورت بوده که بر روی بدنه شیر قرار دارد و قابلیتهای آن مشابه شیر سه راهی میباشد. ساختمان یکپارچهای دارد و دو قسمتی که توپی را در بر گرفتهاند پرس (Pressed) یا جوش (Welded) داده شدهاند. • شیرهای توپی به عنوان شیری با قدرت بازیابی بالا شناخته میشود که افت فشار کمی داشته و ظرفیت جریان آن نسبتاً بالاست. می توان گفت که شیر توپی از دسته شیرهای جان سخت به شمار می روند و اگر در انتخاب فشار کاری و متریال آن ها (البته که اصالت شیر اگر مهم تر از این موارد نباشد، کم اهمیت تر هم نیست) دقت به خرج داده باشید میتوانید مطمئن باشید نا امیدتان نخواهند کرد.

Check Also

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟ خرید آنتی ویروس , خرید آنتی ویروس, خرید لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.