سفر بایدن به عربستان سعودی پایه گذاری حکومت محمد بن سلمان


یک کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: آمریکا علاوه بر اقداماتی که برای تحکیم موقعیت خود در منطقه بن سلمان انجام می دهد، تلاش می کند راه را برای جانشینی بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان هموار کند.

عربستان در گفت وگو با ایسنا، در سفر به برخی کشورهای منطقه از جمله حسن هانی زاده، قاهره و اردن، با بررسی اهداف محمد بن سلمان، اظهار کرد: بایدن رئیس جمهور آمریکا در عربستان و منطقه حضور دارد. عربستان راه را برای جانشینی پادشاه محمد بن سلمان هموار کرد.

وی افزود: پیش‌بینی آمریکا و برخی قدرت‌های غربی وجود دارد که در سال 2022 مجموعه‌ای از تغییرات در عربستان سعودی آغاز می‌شود و این تغییرات باعث می‌شود که بن سلمان خود را حاکم و پادشاه عربستان معرفی کند. به عنوان مثال، او به چندین سازمان رسانه ای در عربستان سعودی دستور داده است که اسنادی در این زمینه تهیه کنند.

این کارشناس مسائل منطقه گفت: سفر بن سلمان به اردن و مصر نشان می دهد که تلاش های وی برای به قدرت رسیدن کاملا جدی است در حالی که کشورهای عربی منطقه آماده پذیرش بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان هستند. سفر بایدن نیز در این زمینه تاییدی است.

هانی زاده ادامه می دهد: علیرغم تاکتیک های تهاجمی و رفتاری بن سلمان در آن سال ها، مبنای حکومت به عنوان یکی از قدرتمندترین شاهزادگان عربستان سعودی به او داده شده است. پیش از این جوبیدان و تیمش با بن سلمان در عربستان به ویژه پرونده های وی از جمله قتل جمال خاشقجی مخالفت کرده بودند و سابقه بن سلمان نمره منفی محسوب می شود اما اکنون رفتار آمریکا تغییر کرده و منافع آمریکا تغییر کرده است.نیاز به سالمون. از سوی دیگر عربستان سعودی در تلاش است تا نگرش خود را نسبت به آمریکا تغییر دهد.

وی درباره مواضع و نگرش بن سلمان در قبال منطقه و به ویژه روابط با ایران، گفت: او باید نگرش خود را نسبت به محور مقاومت تغییر دهد، اما ممکن است این موضوع از سوی او چندان جدی نباشد و این کار را انجام داده است. یکی تغییر جدی در نگاهش به این موضوع «شهادت نده.

وی با بیان اینکه ایران و عربستان در یک سال گذشته در بغداد مشغول گفت‌وگو هستند، گفت: اما به نظر می‌رسد تلاش‌کننده‌ترین تاکتیک عربستان برای خروج از انزوای سیاسی در جهان، تاکتیک است وگرنه برای عربستان امکان‌پذیر نیست. سالن چت عمومی چت سیاست ها در مورد ایران به شدت تغییر کرده است.

انتهای پیام/


soresec

Check Also

راه ها و ساختمان های حوزه شهرسازی به نام شهدا مزین شود

اسنا / یزد مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور ایثارگران خواستار احداث راه و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.