عشق از دیدگاه دکتر علی شریعت


اسنا/ خراسان رضوی دکتر علی شریعت معتقد است عشق بهتر از عشق است. سخنان وی در این زمینه و به مناسبت سالگرد وی بررسی شده است.

علی شریعتی کارهای مهمی در حوزه علوم اسلامی و شیعی دارد و شاید جوانان دهه 70 و 80 او را «فاطمه فاطمه» یا «وارث حسین آدم» بشناسند، هرچند نکاتی هم دارد. او در سخنرانی ها، مقالات و کتاب های دیگر خود به بحث می پردازد و مطالب جالبی را در اقشار مختلف بیان می کند. نمونه ای از سخنان ایشان در مورد عشق و علاقه به یکدیگر، جایگاه و ارزش تفاوت آنها که بهانه ای برای سالگرد درگذشت ایشان می خوانیم، به شرح زیر است.

عشق یک گیاه کور است و کور یک رابطه. اما عشق یک گروه آگاه و با بصیرت است. عشق از کوه فراتر می رود و آنچه از کوه فراتر می رود بی فایده است و عشق از روح رشد می کند و آنجا که روح بلند می شود در عین حال عشق رشد می کند.

عشق غالباً در دلها به شکلها و رنگهای تقریباً یکسان تجلی می یابد و ویژگیها و شرایط و مظاهر خود را دارد، اما عشق در هر روحی جلوه های خاص خود را دارد و در روح رنگین است و چون روح بر خلاف کوهها هر کدام است. یک رنگ. و قد و بُعد و طعم و عطر خاص خود را دارد؛ می توان گفت برای هر روحی عزیز است.

هویت عشق ربطی به کارت ندارد و متاثر از گذشت فصل ها و گذشتن سال هاست، بلکه عشق بر سن و زمان و حال غالب است و در اوج آن روزها در راه نیست.

عشق در هر رنگ و سطحی با زیبایی ظاهری یا پنهان همراه است. همانطور که شوپنهاور می گوید: “شما بیست سال به زندگی معشوق خود اضافه می کنید، بنابراین تأثیر مستقیم احساس خود را بخوانید”!

اما عشق آنقدر در روح غوطه ور است و زیبایی های روح را به خود جذب می کند و می کشاند که این زیبایی های زیبا را به گونه های مختلف می بینند.

عشق طوفانی و متلاطم است و ترکی پاک است، اما عشق سرشار از رضایت، استواری، عزت و عزت نفس است. عشق با دوری و نزدیکی یکی می شود. فاصله ای که می ماند ضعیف می شود، اگر همیشه می ماند تبدیل به قلدری می شود و تنها با ترس و امید و رها شدن و اضطراب و «ملاقات و دوری» زنده و قوی می ماند. اما عشق از این موقعیت ها بی خبر است. دنیای او دنیای دیگری است.

عشق شادی آور یک طرفه است. آیا عاشق اصلاً به این فکر نمی کند که او کیست؟ این یک “خود طبیعی” است و بنابراین همیشه اشتباه می کند و انتخاب می کند یا همیشه یک طرفه است و گاهی بین دو غریبه متفاوت عشقی می درخشد و چون در تاریکی است و یکدیگر را نمی بینند. انفجار نور به گونه ای است که چهره یکدیگر را در نور می بینند و گاه پس از بارقه ای از عشق، عاشق و معشوق چنان به چهره یکدیگر می نگرند که گویی نمی بینند. آشنایی با یکدیگر و پیروی از عشق غریب و ناآشنا – درد کوتاه نیست – بسیار زیاد است.

اما عشق در نور رشد می کند و در زیر آفتاب طلوع و طلوع می کند و به همین دلیل است که همیشه پس از آشنایی پدیدار می شود مردم با یکدیگر احساس آرامش می کنند. در عین حال، و شرایط آنقدر پیچیده است که از احساس و درک دور می ماند. – و بعد طعم رابطه با بوی رابطه، گرمی رابطه، کلام، نگرش و ریتم حس می شود. هرکدام.

از آن خانه ناگهان دو رفیق ظاهر می شوند که به میدان وسیع رحمت بیکران رسیده اند و آسمان صاف بالای خیمه هایشان پر از عشق و آفاق روشن و پاک و باطنی «ایمان» می شود. و نور هوا، نور معبدی که معبد پنهانش تصویر ارباب بزرگی بر روی زمین است و سکوت دردناک دعای او مناره های تنها و غریبش را غرق می کند.

لحظه پیام الهام تازه ای از آسمان های دیگر می آورد و با عشق و لذت بازیگر و شیرین و خنده دار هر لحظه خود را بر سر و صورت می نشاند.

عشق دیوانگی است و جنون چیزی جز هدر دادن «فهم» و «اندیشیدن» نیست. اما عشق، در اوج اوج خود، از مرزهای عقل می گذرد، فهم و اندیشه را از زمین می زداید و آن را با اوج بلندی روشن می کند.

عشق زیبایی های مورد نیاز دوست را ایجاد می کند و عشق صفات مورد نظر را در “دوست” می بیند و کشف می کند. عشق یک فریب بزرگ و قدرتمند است و عشق یک صداقت واقعی و خالصانه، بی نهایت و مطلق است.

عشق رشد می کند و عشق می بخشد. عشق در دریا غوطه ور است و عشق در دریا شنا می کند.

انتهای پیام/


soresec

Check Also

دستگیری پزشک قلابی در کرج

ایسنا/ البرز دانشگاه علوم پزشکی آلبرز از دستگیری یک پزشک قلابی زیبا در کردستان خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.