فنلاند و سوئد می خواهند به ناتو بپیوندند، اما ترکیه مخالف است


سوئد و فنلاند گفته‌اند که می‌خواهند به ائتلاف ناتو بپیوندند، اما ترکیه می‌گوید که مخالف عضویت است زیرا هر دو کشور خانه گروه‌های “تروریستی” هستند.

به گزارش رویترز، به گزارش رویترز، به گزارش رویترز، آن لاند، وزیر خارجه سوئد یک روز بعد اعلام کرد که فنلاند به دنبال پیوستن به ائتلاف نظامی تحت رهبری ناتو در ایالات متحده است که امنیت ملی را تقویت خواهد کرد. سالن چت عمومی چت

حمله روسیه به اوکراین، سوئد و فنلاند را مجبور کرده است که علناً در مورد عضویت در ناتو اظهار نظر کنند.

استکهلم از هلسینکی پیروی می کند و احتمالاً تا دوشنبه برای پیوستن به ائتلاف نظامی درخواست خواهد داد.

لندن همچنین به خبرنگاران گفت که عضویت سوئد در ناتو دامنه درگیری‌های نظامی را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث توقف درگیری در شمال اروپا خواهد شد. مهمترین پیامد عضویت در ناتو این است که سوئد بخشی از امنیت جمعی اتحاد می شود و طبق ماده 5 ناتو در ضمانت های امنیتی قرار می گیرد.

بر اساس این ماده، هر کشور عضو ناتو در صورت تلافی همه اعضای ناتو مورد حمله قرار خواهد گرفت.

در حالی که سوئد و فنلاند روابط نزدیک و طولانی با ناتو دارند و به طور منظم در تمرینات و جلسات ائتلاف در سطح بالا شرکت می کنند، آنها در این ضمانت امنیتی گنجانده نشده اند.

دولت سوئد همچنین گفته است که این گزارش شامل توصیه ای برای پیوستن به ناتو نیست و دو حزب چپ و سبز تنها احزاب هستند که از این گزارش حمایت نمی کنند. درخواست سوئد برای عضویت در ناتو نیز باید توسط همه اعضای ائتلاف و بعداً توسط پارلمان سوئد تأیید شود.

با این حال، مخالف اصلی دو کشور برای پیوستن به ناتو، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه است که روز جمعه گفت به عنوان یکی از اعضای ناتو برای ترکیه، امکان پیوستن سوئد و فنلاند به یک اتحاد نظامی وجود ندارد. خانه بسیاری از سازمان ها، تروریست هستند.

ترکیه در گذشته برای همکاری با سوئد و سایر کشورهای اروپای غربی اخراج کرده است و آنکارا را به دلیل همکاری با “سازمان های تروریستی” مانند حزب کارگران کردستان ترکیه (PKK) و یگان مدافع خلق و همچنین فتح الله جولان محکوم کرده است. ، یک محقق در تبعید و در آنکارا مخالفان را متهم کنید.

اگرچه آنکارا از زمان پیوستن به ناتو در 70 سال پیش رسماً از رشد ناتو حمایت کرده است، مخالفت با آن می تواند ضربه بزرگی به سوئد و فنلاند باشد که می خواهند به ارتش بپیوندند.

اردوغان به خبرنگاران در استانبول گفت: «این یک اشتباه است که ناتو در گذشته یونان را در بر گرفته است». ما تحولات سوئد و فنلاند را دنبال می کنیم، اما چشم انداز مثبتی نداریم. ما نمی خواهیم همان اشتباهات را تکرار کنیم. علاوه بر این، این کشور اسکاندیناوی بهشتی برای سازمان های تروریستی است. در برخی از کشورها حتی نماینده مجلس هستند، نمی‌توانیم توافق کنیم.

وزیر امور خارجه سوئد همچنین با بیان اینکه کشورش امیدوار است در صورت درخواست عضویت در ناتو از حمایت کامل برخوردار شود، افزود: با فنلاند، اعضای کلیدی ناتو می توانند از کشورهایی که ترکیه با آن ها حمایت می کنند، حمایت قوی داشته باشند و مایل به حفظ روابط خوب و محافظت از خود هستند. ، بهره بردن.

وی همچنین در نشست غیررسمی با وزرای خارجه ناتو در برلین درباره وضعیت کنونی صحبت کرد.

در همین حال جان کربی، سخنگوی کرملین گفت که با وجود اظهارات اردوغان، تغییری در موضع آنکارا در ائتلاف ناتو ایجاد نشده است.

پیکا هوویستو، وزیر امور خارجه فنلاند نیز گفت که عضویت در ناتو یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. من امروز (شنبه) با همتای ترک خود در برلین می روم.

کارن دانفرد، دیپلمات ارشد ایالات متحده در امور اروپا در وزارت امور خارجه گفت: واشنگتن قصد دارد این موضوع را در دیدار امروز با برلین در ترکیه مطرح کند. اظهارات اردوغان ما را تشویق می کند که موضع ترکیه را روشن کنیم. ترکیه و سوئد به طور فعال با ناتو همکاری کرده اند.

کاخ سفید همچنین روز جمعه اعلام کرد که بایدن رئیس جمهور آمریکا با ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد و سولی نینیستو رئیس جمهور فنلاند گفتگوی تلفنی داشته و حمایت خود را از سیاست باز ناتو و حاکمیت هر دو کشور اعلام کرده و آینده جناح راست را تعیین کرده است. سیاست و مدیریت امنیت را اعلام کنید.

عضویت سوئد و فنلاند در ناتو نقشه ژئوپلیتیک شمال اروپا را بازتولید می کند.

همچنین روز پنجشنبه، رئیس جمهور و نخست وزیر فنلاند اعلام کردند که کشورشان با داشتن مرز 1300 کیلومتری روسیه و گذشته دشوار، باید بدون تاخیر برای پیوستن به ناتو درخواست دهد. تصمیم روسیه یک اقدام خصمانه و یک خطر امنیتی تلقی می شود.

یانسن استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز از عضویت فنلاند در این ائتلاف به گرمی استقبال کرد و قول داد که پیوستن به این ناتو روان و سریع خواهد بود. اقدامی که واشنگتن نیز از آن حمایت می کند.

انتهای پیام/


soresec

Check Also

جزییات موج بعدی خاک خوزستان در روزهای آینده

اسنا / خوزستان مدیرکل هواشناسی خیزان در روزهای جمعه و دوشنبه هفته آینده موج خشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.