مطالعه راهنما بال ولو ها چه پوشش هایی دارند؟ دانستنی

راهنما بال ولو ها چه پوشش هایی دارند؟
بال ولو کستل, بال ولو

خب، تا اینجای کار شیر توپی را شناختیم، با نحوه کار آن آشنا شدیم و شیر توپی برنجی و کاربرد آن را هم مشخص کردیم. در این مقاله شما را با بهترین روش خرید این محصول آشنا کردیم و شما می توانید این محصول را با قیمتی بسیار مناسب خریداری و استفاده نمایید. • تمیز کردن این نوع از شیر سخت است. با این حال، اگر به لوله کشی گاز منزل خود دقت کرده باشید، دقیقا بعد از کنتور و در خروجی تعبیه شده جهت اتصال هر نوع وسیله گازسوز، از شیر گازی یا به اصطلاح عامیانه تر از شیر دسته گازی استفاده شده است.

بال ولو کستل

با این حال ، شیر توپی در اینجا مزایایی نیز دارد. زمانیکه شیر در حالت بسته است و شروع به باز کردن آن میکنید، ابتدا انتهای کوچکتر V باز شده و اجازه میدهد تا کنترل جریان پایدار را در این مرحله بر عهده بگیرید. این شیرها به شکل های متفاوتی بال ولو سوزن خور کستل با سایز ۳/۸ تولید می شوند. بالو ولو یا شیر توپی (Ball Valve) نوعی از شیرآلات هستند که ربع گرد می باشد و به دلیل ساختمان و طراحی داخلی ساده ای که دارد، کاربرد بسیاری نسبت به سایر شیرها نیز در صنایع مختلف دارد. در حالی که اکثر پوششهای کاربید تنگستن بر پایه کبالت است.

این امر با یک سوراخ کوچک که در توپ و بدنه شیر سوراخ می شود ، حاصل می شود. این محصول که توان مقاومت بالایی را دارد در برابر اسید می تواند مقاومت داشته باشد و مایعات گرم و داغ را نیز می تواند تحمل کند و به همین دلیل می توان نسبت به خرید این کالا اقدام نمایید. بال ولو فولادی کلاس ۸۰۰ در مدل های مختلفی تولید می شود و در صورتی که قصد دارید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید می توانید با کارشناسان فروش سایت ارتباط برقرار کنید. می باشند. در این شیرها به دلیل بالا بودن سرعت عملکرد و همچنین بهره بردن از طراحی ساده کاربردهای زیادی دارند.

زیرا سرعت عملکرد آن ها بالا بوده و از طراحی ساده ای بهره می برند. بال ولو از جمله شیرهایی هستند که مطمئناً بارها با آن ها برخورد کرده اید. به خاطر دارم که دو تا سه سال اول انقلاب، همیشه انتظار کودتا و حمله نظامی را داشتیم. شیرهای های Globe فشار زیادی را روی نشیمنگاه (seat ) لازم دارند تا وقتی که سیال از پایین دیسک تحت فشار می گیرد، آن را بسته نگه دارد. این نوع از شیرها یکپارچه ساخته شده و نیازی به تعمیر، نگه داری و یا روانکاری ندارند. سوای اینکه شما این شیر را به چه نامی می شناسید، تمام این عبارت به یک نوع شیر بر می گردد که ما ترجیحا آن را شیر گازی یا شیر توپی خطاب قرار خواهیم داد؛ به نظر می رسد دو نام در مقابل چهار نام منصفانه تر است.

این نکته باید در نظر گرفته شود که استنلس استیل توسط یک اکچویتور برقی یا پنوماتیک کار می کند. مزایای این شیر امکان استفاده در شرایط با دما و فشار بالا، افت فشار کم و عملکرد بالاست؛ و البته از معایب اصلی آن عدم امکان استفاده از این شیر در حالت کنترلی و سرعت حرکت و عملکرد پایین است. در مقاله بال ولو چیست قصد داریم بیشتر با شیر های توپی و انواع آن آشنا شویم. بال ولول های دانفوس دارای ساختار مستحکم و مطمین جهت پاسخگویی به کلیه نیازهای متخصصین در صنایع مختلف می باشد. شیر های توپی از نظر اجزای بدنه به سه نوع بدنه ی تکه ، دوتکه و سه تکه تقسیم می شوند که هر کدام از انها کاربرد خاص خود را دارند .

به نظر میرسد این اقدام حضرت، اولین استفاده حضرت است از گریه برای هدایت. ما افتخار می کنیم که در این مسیر همراه شما هستیم. با توجه به این که مسیر جریان دو بار تغییر می کند افت فشار بیشتر می شود. از این جهت دو نوع دسته بندی برای انواع بال ولو یا شیر توپی در نظر گرفته می شود. در نتیجه میتوان با چرخاندن توپ سرعت جریان مورد نظر را با دقت بیشتری کنترل کرد. پس لازم است ، در انتخاب اصالت برند و کیفیت کالا دقت لازم را بفرمایید و از به وجود حوادث ناگوار و هزینه های مجدد جلوگیری بفرمایید.

اگر مساحت قسمتی که سیال از آن عبور میکند از مساحت قسمتی که متصل به لوله است کوچکتر باشد در حالت باز هم افت فشار داریم. هنگامی که دسته آن را به طور دستی میچرخانیم، مجرایی که فشار سیال عبوری را کنترل میکند باز و بسته میشود. اگر دسته شما خراب شد ، در جای خود قرار نگرفت یا شیر خودکار را به دستی تبدیل می کنید ، می توانید جایگزین دسته شیر توپی را بخرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد خودکار بال ولو ، مقاله ما را در مورد شیرهای توپی پنوماتیک و الکتریکی بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اتصال رزوه ای ، مقاله انواع اتصال بال ولو (شیر توپی) را بخوانید.

در این نوع شیرها، توپی یا بال فقط از سمت بالا مهار شده و توپی میتواند توسط جریان سیال کمی در مسیر جریان بازی کند. در این نوع از شیرها، مجرا و توپی در حالت باز ، کاملا به اندازه قطر داخلی لوله متصل به دو سر شیر می باشد. نوع داخلی یاتاقان برای مواد با درجه حرارت کم واسطه و قطر بزرگ مناسب است. نوع خارجی یاتاقان ، فاصله خاصی بین یاتاقان و پوسته وجود دارد ، برای مواد با درجه حرارت بالا واسطه و به راحتی دمیدن مناسب است. از جمله مزیت های این شیر شامل آب بندی مناسب ،تحمل فشار نسبتا زیاد، عمر مفید و سرعت در باز و بست و افت فشار کم در مسیر عبور سیال است.

از حرکت دورانی برای بستن جریان (آببندی) استفاده میکند.

این توپ هنگامی که می چرخد مسیر سیال را باز و یا بسته ( صفر / یک ) می کند و برای تنظیم جریان استفاده نمی شود. سوراخ کوچکی در وسط شیر به نام «پورت درین یا تخلیه» وجود دارد که میتوان از ان شیر را تخلیه کرد یا در اصطلاح bleed گرفت. بال ولو ونت دار این فشار ناخواسته را از طریق دریچه موجود بر روی توپ تخلیه میکند. از حرکت دورانی برای بستن جریان (آببندی) استفاده میکند. یکی از انواع پرطرفدار بال ولو ، بال ولو استیل است که در کنار تحمل فشار بالا از دمای بالا نیز پشتیبانی می کند.

با توجه به این که شیر توپی هم برای سیال گاز به کار می رود و هم برای سیال مایع، می توان گفت کاربرد آن بسیار وسیع است. سرهم کردن این نوع شیر و همتراز کردن قسمت تریم آن آسان است. یکی دیگر از مزایای این نوع شیر سریعتر بودن فرآیند تولید آن نسبت یه شیرهای قالبریزی شده است. از معایب این نوع پوشش این است که بسیار نازک است (حدود 1 میل) ، و نمی توان از آن در سوراخهای بزرگ استفاده کرد. در مقابل، شیرهای سوزنی در موقعیتی که کنترل و تنظیم جریان هدف اصلی است عملکرد بهتری دارند.

برای چندین دهه، شیر سوزنی به عنوان استاندارد صنعت برای کنترل جریان سریال شناخته شده است. از طرفی به دلیل ویژگی هایش که در مزایای استفاده از آن ذکر شد، در اغلب صنایعی که دمای سیال، فشار و حجم آن بالاست، از شیر های توپی استفاده می شود. پرکاربردترین تیپ از انواع شیر توپی بصورت دو راهه (ورودی وخروجی در مسیر طولی و مستقیم) که اجازه می دهد جریان بصورت خطی و بدون آشفتگی و تلاطم از ورودی به خروجی جریان یابد و نیز در شیر توپی سه و چهارراهه ورود و عبور جریان بصورت ترکیبی در امتدادهای 90 درجه میسر می سازد .

بصورت کلی و عمومی شیر توپی از لحاظ تیپ بندی بدنه در چند مدل وجود دارند. متداولترين اين عملگرها يا بصورت دستي بوده و يا توسط يك موتور كار مي كنند. در عملیات خاص، مانند موتور رانشی از جلو به عقب، عملیات با چرخاندن یک اهرم شیر چهار راهه انجام می شود. هنگامی که سیال در جهت رو به جلو حرکت می کند، دیسک در حالت باز، باز می شود تا سیال بتواند عبور کند. بال ولو Welded Body Ball Valve Fully یک شیر توپی است که تمام بدنهی آن کاملاً جوش داده شده و هیچگونه اتصال رزوهای ندارد، به این معنی که انجام کار و تعمیر روی آن بر روی خط لوله امکان پذیر نیست.

هنگامی که اهرم (شفت، میله) به صورت عمود بر خط لوله قرار گیرد به معنی بسته بودن شیر است. شیر توپی یو پی وی سی نسبت به انواع فلزی آن مزیت هایی دارد که در این قسمت به برخی از این مزایا اشاره خواهیم کرد. به این معنا که شیر در دو سمت بال کاملاً مستقل آب بند بوده و اگر هر سمتی از خط دارای فشار باشد جریان معکوس نمیتواند شکل بگیرد. آب بندی های نرم (soft seals) میتوانند توسط ذرات جامد آسیب ببینند و یا در حفرههای بدنه به دام بیفتند. شيرهاي دستي داراي يك چرخ يا اهرم دستي مي باشند كه مستقيماً يا از طريق يك گيربكس به ساقه شير وصل ميشوند.

با حركت ساقه شير به اندازه يك قوس ۹۰ درجه، شير باز يا بسته ميشود. شیر توپی استنلس استیل نیز در سیستم هایی به کار می رود که سیال عبوری خواص خورندگی بالایی دارد. آنها دارای دریچه هایی با گردش یک چهارم هستند که به طور منظم در صنایع مختلف برای کاربردهای متنوع مورد استفاده قرار می گیرند. در شرایط کار عادی، دریچه بسته باقی می ماند و اجازه نمی دهد بخار از طریق آن عبور کند. این واقعه برای همه بسیار تلخ بود، به این دلیل که بسیاری از مبارزان مسلمان به آن امید بسته بودند، اما ناگهان با چیزی مواجه شدند که کاملا مخالف تصورشان بود.

این شیرها نیاز به محرک یا عملگر (Actuator) دارند.

در این مطلب با کلیات شیر توپی، عملکرد و کاربرد و انواع شیر توپی آشنا شدیم. طراحی جوشکاری و آب بندی بال ولو دنفوس یک ساختاری مستحکم کاربرد آن برای نیازهای سنگین و فشارهای بالا مانند کار با مبرد R410A را تضمین می کند. واشر آب بند این نوع شیر بستگی به نوع دما درخواستی مشتری دارد. این شیرها نیاز به محرک یا عملگر (Actuator) دارند. شیر توپی پنوماتیک از مونتاژ شیر توپی با عملگر پنوماتیک تشکیل می شود که به طور اتوماتیک و بدون نیاز به اپراتور، جریان سیال عبوری را قطع و وصل یا کنترل می کند. برای مثال در کاربریهایی که لازم است تا مقطع شیر به سرعت جدا شود.

هنگامی که جریان مایع در جهت مخالف قرار می گیرد، دیسک نوسان می کند و روی seat قرار می گیرد تا آن را از دست بدهد. بال ولو فول پورت در کاربریهای استفاده میشود که مقاومت کم آنها در برابر جریان ارزشمند است، مثلاً لولههای مکش پمپ، که افت فشار در آنها میتواند بر روی عملکرد پمپ تاثیر بگذارد. در حالی که محل قرارگیری توپی باید ثابت باشد. در این نوع شیر، توپ در یک موقعیت ثابت میچرخد. با این حال محل نشیمن گاه توپی باید ثابت باشد. تنظیم کرد. اتصالات انتهایی مختلفی نیز برای این نوع شیر وجود دارد که شامل رزوهای، ساکت ولد، فلنجی، باتولد و سهگیره میشود.

از طرفی، همواره سوالاتی وجود دارند و یا در حین کار عملی پیش می آیند که هر کدام به اندازه چندین مطلب جای توضیح دارند. بخش نشیمن گاه شیرهای ترونیون آزاد بوده و به کمک یک شفت و فنر به پایین بدنه متصل است. این دسته از شیرها با توجه به ساختار و نوع طراحی خود، مزیت ها و معایبی نیز دارند که دانستن آن ها به شما کمک خواهد کرد تا در انتخاب شیرآلات مورد نیاز خود بهترین تصمیم را بگیرید. کنترل قسمت بالایی به کمک یک شفت از بالا انجام می پذیرد. ، شیر دوار ترکیبی مجهز به گیربکس پین سیکلوئید.

این شیرها هنگامی عمل می کنند که دسته شیر 90 درجه بچرخد. ما اینجاییم تا این مسائل را برای شما روشن تر کنیم. بینید از خرداد ۶۰ تا خرداد ۷۶ شانزده سال میگذرد، صدای ما در طوفان حوادث دهه شصت گم شد و شانزده سال طول كشید تا صدای گفتوگوی مسالمتآمیز دوباره شنیده شودد؛ درحالیکه در خرداد ۷۶ دیگر سازمان مجاهدین در صحنه سیاسی ایران حضور نداشت اما در آن سال ایدهی گشایش فضای سیاسی به فكر اكثریت جامعه بدل شد و عموم ایرانیها به این نتیجه رسیدند كه بیان مسالمتآمیز در چارچوب قانون برای فعالیت سیاسی مفیدتر از روشهای دیگر است.

برای دریافت قیمت فروش شیر توپی استنلس استیل و مشاوره پیش از خرید با کارشناسان ولو ایران تماس بگیرید. «حضرت امام فرمودند مردم ایران در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عصر رسولالله(ص) و کوفه و عراق در عهد امیرالمومنین(ع) وحسینبنعلی(ع) است. بدنه این دسته از شیرهای توپی یک، دو و یا سه تکه هستند و قطعات به روش اتصال موقت (پیچ و مهره) به هم متصل می گردند. به طوری که سوراخ عبور در این حال عمود بر جریان است و از این رو، جریان متوقف می شود. • به دلیل حفرههایی که در اطراف توپ و نشیمنگاه این شیر قرار دارد برای استفاده در کاربریهایی که سیال آن به نیمه مایع (ترکیب مایع و جامد) است، مناسب نمیباشد.

کاربردهایی که در آن دو یا چند مایع مخلوط می شوند، چک ولو ها باید در پایان هر خط جداگانه نصب شوند. در بالا و پایین توپی فنرهایی وجود دارد که از فشار ناشی بر روی نشیمنگاه بکاهد. زمانی که حفره تعبیه شده بر روی توپی در راستای درچه ورودی شیر قرار می گیرد، مسیر جریان سیال باز شده و سیال از درون شیر منتقل می شود. شیرهای توپی کربن استیل و استنلس استیل از جمله شیرهای توپی هستند که اغلب کاربرد صنعتی دارند و تفاوت اصلی آن ها در خصوصیات متریال به کار رفته در تولید آن هاست. به طور معمول در شیرهای توپی فولادی دسته (stem) و توپی از جنس استنلس استیل ۳۰۴ می باشد.

به طور معمول در شیرهای توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته (stem) و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس گرید اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد . هنگامی که دیسک از stem برداشته می شود و اجازه داده می شود بر وزن خود بماند، شیر های کروی را می توان به عنوان دریچه های غیر بازگشتی استفاده کرد. زمانی که دسته شیر توپی موازی با محور خط لوله و راستای جریان قرار می گیرد، شیر در حالت کاملا باز می باشد. این دسته از شیرها معمولا صفر یا صدی کار می کنند یعنی یا مانع عبور سیال می شوند و یا راه را برای عبور سیال باز می کنند از این جهت به طور کلی از شیر های توپی نمی توان در سیستم های کنترلی استفاده کرد.

ها آن است که حداکثر آب بندی را در نشیمنگاه شیر دارند.

این پوشش می تواند بسته به بستر ، سطح را تا 70 Rc برساند. طراحی بال فلوتینگ برای ولو های حفره کوچک (تا ۶ اینچ) در کلاس ۱۵۰ و کلاس ۳۰۰ استفاده میشود. مهمترین شاخصه بال ولوها آن است که حداکثر آب بندی را در نشیمنگاه شیر دارند. سایزهای کوچک تر این شیر عموما در کویل های آب سرد و گرم و از سایزهای بزرگتر آن برای کنترل جریان ورودی به چیلرها استفاده می شود. این سه دسته عبارتند از استنلس استیل 304L، 316L و ASTM A 182 که در این مطلب مجال سخن گفتن در مورد جزئیات این متریال ها نیست، بنابراین در مطلبی جداگانه به مبحث شیر پروانه ای استنلس استیل خواهیم پرداخت.

هنگامی که سوراخ توپ مطابق با جریان است باز است و هنگامی که 90 درجه توسط دسته شیر محور است ، بسته می شود. سیالات نیمه مایع معمولاً به سفت شدن تمایل داشته و داخل حفرههای شیر را مسدود میکنند که این امر گشتاور عملیاتی شیر را افزایش داده و در برخی موارد شیر را از کار میاندازد. آنها می توانند مایع و مایعات خشک گرد و غبار را اداره کنند. پس از انتخاب اسلیو مناسب ، این شیر می تواند با انواع مایعات کار کند. بدنه این شیر معمولاً دو تکه یا سه تکه است. Side entry ها ممکن است به صورت یک تکه، دو تکه و یا سه تکه طراحی شده باشند.

جهت اطلاع دقیق تر از استانداردهای ابعادی به کاتالوگ بال ولو مراجعه نموده و یا با کارشناسان ما در واحد مشاوره فنی تماس حاصل نمایید. برای دسته بندی انواع بال ولو می توان به طراحی ساختمان بدنه و یا توپی شیر دقت کرد. امروزه در ساخت بال ولو یا شیر توپی طراحی های متفاوتی صورت می گیرد از این جهت این دسته از شیرها در صنعت تنوع بسیاری دارند و همین تنوع بالا منجر می شود تا در صنایع مختلفی نیز مورد استفاده قرار گیرد. این امر به ویژه در سیستمهای هوای فشرده کاربرد دارد که فشردهسازی در آن فضای کاری ایمنتری را ایجاد میکند.

صنایعی که از شیرهای توپی استفاده میکنند به صورت معمول نیاز به شیری دارند که بتواند فشار بالا، حجم زیاد و دمایی که گاهاً از ۴۸۰ درجه تجاوز میکند را تحمل کند. شیرهای یک طرفه – چک ولو دیسکی، -همچنین به عنوان شیرهای غیر بازگشتی نامیده می شود – اجازه عبور جریان از طریق آنها را تنها در یک جهت داده و جریان در جهت معکوس را متوقف میکند . این دو عامل، یعنی استفاده در لوله کشی گاز و کاربرد آن در خطوط حاوی سیال گاز، سبب شده است تا به شیر توپی اسامی دیگری نظیر شیر گازی و شیر دسته گازی نیز اطلاق شود.

این دریچه شامل یک پلاگین است که می تواند به شکل استوانه ای یا مخروطی باشد. ایمنی یکی از مواردی است که مهندسان در شیرهای تخلیه بررسی می کنند. علاوه براین، شیر توپی در مواردی که به منظور کنترل و تنظیم جریان استفاده می شود، عملکرد ضعیفی دارد و چنانچه سرعت سریال بالا باشد ضربات ناشی از برخورد سیال باعث سایش توپی شیر می شود؛ دلیل این عمر هم این است که شیر توپی برای کنترل جریان طراحی نشده است و جزو شیرهای قطع و وصل جریان محسوب می شود. مزیت این شیر آنست که هیچ اصطکاک اضافی وجود نخواهد داشت و تمیز کردن سیستم از لحاظ مکانیکی آسانتر خواهد بود.

مزیت این نوع شیر ساخت آن است که حداقل اتصال رزوهای را دارد و احتمال نشتی را به حداقل میرساند. در این نوع برای تمیز کردن، سرویس کردن و بررسی باید شیر حتماً به صورت کامل از خط لوله جدا شود. اگر طراحی توپی به شکلی باشد که قطر آن دقیقاً هم اندازۀ قطر خط لوله باشد، افت فشاری در مسیر جریان سیال پیش نخواهد آمد. قابل ذکر است که هرچه جنس سیت شیر، سخت تر می شود میزان قابلیت آن کاهش می یابد. بر روی بدنه آن ها یک علامت مثبت (بعلاوه) وجود دارد که نشان دهنده باز بودن کامل مسیر سیال می باشد و برعکس.

فنر عقب دیسک را روی سیت نگه می دارد. هنگامی که سیال در جهت مخالف قرار می گیرد، نیروی جاذبه و وزن را پشتیبانی کرده و دیسک روی seat باقی می ماند و شیر را بسته نگه می دارد. شیر توپی آستردار دارای روکش یا آستر غیرواکنشی بوده که بر روی سطح داخلی بدنه شیر اعمال میشود. وقتی که شافت حرکت می کند، یک باری بر روی توپ اعمال شده که سبب می شود در مقابل سیت فشرده شود. اگر این نوع شیر به خوبی ماشینکاری شده باشد، شیر کنترلی بسیار خوبی خواهد بود که از لحاظ نشتی نیز عملکردی عالی خواهد داشت.

در واقع، اگر افق گریه در افق تاثر عاطفی بماند و تداوم نداشته باشد این گریه خاصیتی ندارد؛ اما اگر تداوم داشته باشد، آن اثرات عظیم که در روایات برای گریه بر اباعبدالله ع مطرح شده بر آنها مترتب خواهد شد. در صورتی که سوالی در زمینه خرید این محصول داشته باشید و یا می خواهید نسبت به خرید این کالا اقدام نمایید، می توانید این مقاله را مطالعه کنید. می توان گفت که شیر توپی از دسته شیرهای جان سخت به شمار می روند و اگر در انتخاب فشار کاری و متریال آن ها (البته که اصالت شیر اگر مهم تر از این موارد نباشد، کم اهمیت تر هم نیست) دقت به خرج داده باشید میتوانید مطمئن باشید نا امیدتان نخواهند کرد.

جهت استعلام قیمت با ما در تماس باشید. در صورت تمایل به خرید با ما تماس گرفته و اطلاعات بیشتر را از همکاران ما دریافت نمایید. با توجه به عدم تعادل بین جهت جریان و جهت باز کردن پلاگین، افت فشار بزرگی در شرایطی که به طور جزئی باز می شود ایجاد خواهد شد. شیر توپی ها در یک شرایط که قرار است به طور جزئی باز شوند توصیه نمی شود. تانتالین یک فرآیند رسوب بخار را ارائه می دهد که یک پوشش تانتالیوم آلیاژی نازک (0.002 اینچ) را رسوب می دهد. از فرایند الکترولس نیکل با هدف ایجاد پوشش فلزی پیوسته و یکنواخت استفاده میشود.

برای بال ولوهای Top entry، توپی آن از طرف بالا وارد میشود. کاربرد، تعمیر و انطباق آسان این شیر ها باعث شده که به صورت گسترده ای در صنعت از آن استفاده شود. همچنین در هنگام بستن و باز شدن مقدار قابل توجهی از اصطکاک وجود دارد و از این رو باز و بسته شدن این شیرها به سرعت و غالبا ممکن نیست. توپی این شیرها معمولاً از چند نوع فلز مختلف ساخته می شوند. برای مثال در خطوط لولۀ گاز خانگی از این قطعات به منظور کنترل جریان استفاده می شود. از شير توپي براي كنترل جريان فقط زماني كه سيال گاز باشد ميتوان استفاده كرد.

با گرم شدن سیستم گاز تولید شده و داخل شیر گسترش مییابد. سیال در حال حرکت در خطوط لوله ممکن است بر اثر عللی مانند کاهش و افزایش شدت جریان یا باز و بسته شدن شیر، دچار تغییر ناگهانی جریان و ایجاد افت فشار شود. در هر موقعیت تحمل مختلف ، شیرهای دوار به دو ساختار مانند انواع داخلی و خارجی تقسیم می شوند. در مدل Full Bore، قطر داخلی بور به صورت تقریبی برابر با قطر خط می باشد. تفاوت این مدل ها بر این اساس است که چگونه قطعات شیر – به خصوص بدنه ای که شامل توپی درونش می باشد – ساخته و مونتاژ می شود.

روش استفاده می تواند یک مدل درایو مستقیم یا مدل درایو زنجیره ای باشد. چک ولو از جمله شیرهای یک طرفه است که به جریان سیال فقط از یک جهت اجازه عبور می دهد. شیر توپی نوعی از شیرهای ربع گرد است که از یک توپ توخالی (Hollow) که سوراخی در میان تعبیه شده است، بدنه و یک محور تشکیل شده است که با چرخش 90 درجه توپی، مسیر جریان باز یا بسته می شود. این توپ معمولاً از فولاد کروم اندود ، برنج کروم ، فولاد ضد زنگ یا PVC ساخته می شود. هنگامی که شیر در حالت باز است، سوراخ عبور در راستای جریان سیال قرار دارد و از این طریق سیال عبور می کند.

شیرهای توپی معمولی، باید برای عمل قطع و وصل جریان به کار بروند در صورتی که شیر های V Ball برای تنظیم دبی جریان نیز به استفاده می شوند. در برخی طرحها در انتهای شیر از پیچ و مهره استفاده شده و اجازه میدهد تا بتوان پورتهای شیر را دوباره پیکربندی کرد تا به عنوان ورودی و یا پورتهای مسدود کننده جریان عمل کنند. شیرهای توپی با ورودی فوقانی معمولاً با تکنیک قالبریزی تولید میشود به همین دلیل پس از تولید باید تست NDE برای آن انجام شود تا از عدم وجود نقص در آن اطمینان حاصل گردد. توپ درون شیر دارای مجرایی است که هنگامی که کاملاً با دو انتهای شیر تراز شود، جریان آزادانه از طریق آن عبور می کند و هنگامی که مجرا کاملاً بر انتهای دستگاه عمود است، شیر به طور کامل مسدود می شود.

حال می رسیم به این سوال که چرا به شیر توپی شیر گازی نیز می گویند؟ بدنه این سری از شیر به صورت شش گوش و تا سرحد امکان COMPACT هستند. اگر شیر در وضعیت باز قرار داشته باشد، چرخش هندویل در جهت عقربههای ساعت باعث میشود تا توپ نیز در همان جهت حرکت کرده و پورت موجود در توپ عمود بر جریان قرار بگیرد. دوماً همان نیروی مشابه عملکرد شیر را دشوار میکند، بنابراین برای پیروزی بر نیروی نشیمنگاه در اختلاف فشارهای زیاد نیازمند گشتاور بالا خواهد بود. شیرهای با قطر زیاد و فشار عملیاتی بالا معمولاً از نوع ترونیون هستند.

بال ولو های پرفشار در عملیات تحت فشار زیاد مانند سیستم های هیدرولیک استفاده ی شوند. سیت فلزی ولو های توپی به طور معمول، هر زمان که سطح ایمنی بالا مورد نیاز است، مانند برنامه HIPPS مورد استفاده قرار میگیرند. هر قسمت از بدنه توسط پیچ و مهره به قسمت دیگر متصل میشود ، درست مانند اتصال دو فلنج به یکدیگر. جهت جلوگیری از رسیدن سیال به این حفره، حفره باید متصل شود که این کار با گسترش سیت که همیشه با توپی در ارتباط است انجام می گیرد. در چنین حالتی، این ذرات به مرور وارد در قسمت دریچه توپی شیر جمع می شوند و گیر می افتند و این عامل در طولانی مدت سبب سایش توپی می شود.

در چنین شرایطی، به دلیل فشار منفی در trap، میعانات می تواند از طریق تله به تجهیزات فرآیند بازگردد. این تست در هر دو طرف شیر با فشار کاری 1.1 در دمای منفی 38 درجه سانتی گراد با سیال آب با استاندارد های API6D انجام می شود و در صورت عدم وجود هرگونه نشتی در شیرهای توپی تست مورد قبول می باشد. یکی از نکات منفی این شیر آنست که سایز توپ و محفظه شیر بیش از حد استاندارد است. این قابلیت جابهجایی برای آببندی (Seal) شیر استفاده میشود. از این شیر معمولاً برای قطع جریان استفاده میشود. فضای کشور را با این همه هزینه از این تکنولوژی پاک کنیم.

«تردید ندارم که هزینههای سنگینی که در دهه ۶۰ بر کشور و مردم تحمیل شد؛ در نتیجهی خطمشی گروههای خشونتگرا و تندرو در حکومت و در میان مخالفین بوده است. دیگر لازم نیست شما برای دیدن آثار تاریخی فلان کشور هزینه کنید و به مسافرت بروید. ولوها در زندگی روزانه ما کاربردهای زیادی دارند در حالی که شاید به آنها بیتوجه باشیم. باقی مانده ها به علت موقعیت نیمه باز شیر توپی که حفره ای بین توپی و بدنه شیر ایجاد می شود و سیال در آن به دام می افتد رخ می دهد. هنگامی که تشکیل خلاء اتفاق می افتد (در هنگام خاموش شدن) دیسک باز می شود و به هوا اجازه می دهد وارد شود، بنابراین از تشکیل خلاء اجتناب میگردد.

بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) نوعی از مهم ترین شیرآلاتی است که در آن با استفاده از یک توپ فلزی قطع و وصل جریان سیال(نفت،گاز،بخار) انجام می شود.این توپ فلزی به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت باز بوده و از یک جهت مسدود است ؛ بنابراین کافی است برای برقراری جریان سیال سمت باز شیر در مسیر جریان قرار داشته باشد. اکثر شیرهای توپی دارای یک توپ شناور هستند. شیرهای توپی که دارای توپ شناور هستند به طور گسترده در سیستمهای با فشار متوسط یا کم مورد استفاده قرار میگیرند. شیر های توپی را از لحاظ پیکربندی به انواع متنوعی تقسیم می کنند که از معروفترین آنها می توان به نوع (Floating Ball) یا توپ شناور و (Trunnion-Mounted) یا ترونیون دار اشاره داشت. This data was g᠎enerated wi th G SA Con​te nt G​enerat​or Demoversi​on.

این چک ولوها به سادگی بر اساس اصل جاذبه کار می کنند.

در حالی که پوشش اعمال شده در همجوشی (fusion-applied coating) مقاومت به خوردگی بهتری دارد. بالولوها در برابر جریانهای آلوده مقاومت بیشری نسبت به سایر شیرها از خود نشان میدهند. این شیرها دارای یک دریچهاند که حول محور عمودی دوران کرده و مسیر جریان سیال را باز ویا بسته میکنند. این چک ولوها به سادگی بر اساس اصل جاذبه کار می کنند. قطعات به طور کلی توسط اتصالات پیچ و مهره به هم متصل می شوند. در طراحی شیرهای جوشی دیگر خبری از پیچ و مهره و اتصالات چند تکه نیست. هر قسمت از بدنه توسط پیچ و مهره مونتاژ میشد.

Check Also

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟ خرید آنتی ویروس , خرید آنتی ویروس, خرید لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.