مطالعه مطالعه بال ولو با % تخفیف ویژه سلام سرما ارزان بهترین آگهی دانستن این

مطالعه بال ولو با % تخفیف ویژه -سلام سرما ارزان – بهترین آگهی
بال ولو کستل, بال ولو

در بال ولو های ورودی جانبی یا ساید انتری ، توپی آن از طرفین وارد میشود، که به معنی این است که هنگام تعمیر اجزای داخلی (تریم) باید شیر را از خط لوله خارج کنیم. بر این اساس بال ولو ها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت هستند از شیرهای دارای ورودی جانبی یا ساید انتری (Side Entry Ball Valves) و شیرهای دارای ورودی بالایی یا تاپ انتری (Top Entry Ball Valves). در بیشتر Ball Valveها عمل کردن شیر در حالتی روی می دهد که دسته ولو تا 90 درجه بچرخد. شیر توپی یک دیسک به شکل کره دارد که از این دیسک جهت باز و بسته کردن جریان سیالات استفاده می شود.

بال ولو کستل

شیر توپی همانند شیر پروانهای با عملکرد چرخشی (دوران ۹۰ درجه ی دیسک کره ی دریل شده) جریان را متوقف یا آزاد می کند. در بال ول ها قطع و وصل جریان سریع و فقط با چرخش چرخش ۹۰ درجه ای برای بستن شیر است در صورتی که در گیت ولو ها برای بستن شیر به بیش از یک دور ۳۶۰ درجه نیاز است. از شیر توپی برای قطع و وصل کردن جریان با کمک یک توپی استفاده می شود. Ball Valve ها شـیرهای ساده قـطع و وصـل هسـتند که از یک قطـعه توپی شکل برای متوقف کردن و راهاندازی دبی سیال در پایین دست شیر استفاده میشود با چرخش ساقه شیر به سمت موقعیت بازشدن توپی چرخیده و سوراخی که در وسط آن تعبیه شده است در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و در نتیجه سیال از شیر عبور میکند.

با چرخش ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن ساچمه چرخیده و سوراخی که در وسط ان تعبیه شده است در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و در نتیجه سیال از شیر عبور میکند. انواع دسته شیر توپی اضافی وجود دارد ، مانند دسته های قابل قفل شدن یا گیربکس های دستی شیر توپی. همچنین مقاومت بال ولو پی وی سی، به اندازه بال ولوهای برنجی و فولادی نیست اما از انواع دیگر مقرون به صرفه تر است. لازم به ذکر است که برای تعمیر ولوهای سه تکه، دیگر نیازی به خارج کردن کامل ولو از خط لوله نیست.

بال ولو معمولاً به صورت صفر و صدی و به منظور قطع و وصل کامل جریان طراحی می شوند. این نوع طراحی برای ولو توپی، آنرا قادر ساخته که قطع جریان یا شات آف دو جهته داشته باشد. شیر توپی با ورودی جانبی (دو تکه). ساخت و تولید بال ولو فورج یا ساخت و تولید شیر توپی فورج در دسته بندی شیرآلات قطع و وصل جریان (on- off) قرار می گیرد. این شیرها در برابر محتویات آلوده مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند.یک شیر توپی بر اساس ساختمان ظاهری خود در چهار دسته تمام جوش، بدنه چند تکه، ورود از انتها، ورود از بالا تقسیم می شود.

بال ولو کستل را می توان با رعایت محدودیت های استفاده و عملکرد مشخص شده در دیتاشیت فنی، بر روی تمام شاخه های سیستم برودتی نظیر خطوط مایع، ورودی و گاز گرم نصب کرد. شیر توپی ورودی بالا (تاپ انتری) یکی از انواع شیر های توپی است که در مصارف خانگی و صنعتی بسیار پرکاربرد هستند. استیل آرام تامین کننده انواع شیرآلات استیل صنعتی در اینجا همراه شماست با بال ولو فلنجدار سایز بزرگ با بهترین قیمت وارداتی محصول . این روش در سراسر کشور برای خرید بهترین محصولات در دسترس است و شما می توانید کالایی با بالاترین کیفیت را خریداری کنید.

تولید این قطعه در برترین کمپانی ها انجام شده و از بهترین نوع فولاد و استیل در ساخت قطعات این محصول استفاده می شود تا بتواند طول عمر بالایی را داشته باشد. وزن این محصول برابر 5450 گرم است. نکته بسیار مهم برای شناخت و متمایز شدن این نوع شیر از یکدیگر تفاوت فاحش در وزن این دو شیر میباشد . حتی در شرایط جریان پیشرو، سیال باید فشار کمی به نام فشار کرکینگ، برای باز شدن دیسک در برابر فشار فنر ایجاد کند. به عنوان مثال، ولوهای ایمنی بر اساس نحوه نحوه جابجایی دیسک به انواع ولو اطمینان با لیفت کم (خودکار)، لیفت کامل و فول بور (تمام مقطع) تقسیم میشوند.

دفتر مهندسی پنل در راستای فروش و عرضه انواع بال ولو فعالیت می کند. در صورتی که اهرم در راستای لوله و ورودی یا خروجی شیر است، شیر باز است و جریان سیال در حال عبور است اما در صورتی که اهرم عمود بر لوله و شیر باشد، جریان قطع و شیر بسته است. هنگامی که شیر در حالت باز است، سوراخ عبور در راستای جریان سیال قرار دارد و از این طریق سیال عبور می کند. این شیر های جزو شیرهای ربع گرد، شیرهای توپی می باشند. جهت نصب شیر های جوشی به خط لوله از جوش استفاده می شودکه نوع جوش باید دارای بیشترین استحکام برای نگه داشتن شیر به خط لوله باشد.

این طراحی ساده باعث کاهش هزینه های نصب ولو در خط جریان می شود. وقتی که توپی در موقعـیت نیمه باز قرار میگیـرد، جریان آشـفتهای در شیر ایجاد میشود این مشخصه باعث محدودیت کاربرد Ball Valve میگردد. یکی از ویژگی های گلوب ولو ها این است که در صورت استفاده در حالت نیمه باز، احتمال آسیب رسیدن به نشیمن گاه ولو، نسبت به سایر ولو ها بسیار کمتر می باشد. لطفا جهت تهیه کالای فوق و یا سایر ملزومات مورد نیاز با فروشگاه نوین صنعت کاسپین تماس حاصل فرمایید. شما عزیزان میتوانید به وسیله همین سایت اینترنتی به طور مستقیم و با حذف واسطه های بازار کالاهای مورد نظر خود را با کیفیت تضمین شده و با قیمت بسیار مناسب از نوین صنعت کاسپین تهیه نمایید.

دور تا دور کمال توپ ، قلب دریچه توپی ، دارای یک سطح شیشه ای ، تضمین 100٪ فشردگی نشت در عبور در عین حفظ گشتاور تحریک کم حتی جزئیات دقیق تر هر یک از اجزا مهندسی شده اند کمال با ایمنی فروخته شده است مهر و موم توپ دارای یک مثبت است مناسب. بال ولو کستل تولیدی شرکت کستل ایتالیا شیرهایی دستی دو طرفه ای هستند که با داشتن کرکره توپی می توانند در هنگام بسته شدن حداقل افت داخلی و هنگام باز شدن افت فشار کم را تضمین کنند. متداولترین این عملگرها یا بصورت دستی بوده و یا توسط یک موتور کار می کنند.

پرکاربردترین تیپ از انواع شیرهای توپی بصورت دو راهه (ورودی وخروجی در مسیر طولی و مستقیم) که اجازه می دهد جریان بصورت خطی و بدون آشفتگی و تلاطم از ورودی به خروجی جریان یابد و نیز در شیرهای توپی سه و چهارراهه ورود و عبور جریان بصورت ترکیبی در امتدادهای 90 درجه میسر می سازد . شیر توپی یا بال ولو یا شیر گازی یک مدل از انواع شیر می باشد که با گردش 90 درجه یا ربع گردش که در جهت مستقیم حرکت سیال است شیربال ولو دارای یک قطعه رابند که حرکت دورانی دارد و شامل یک توپ کامل و یا نیمه کامل است .

در حالت نیمه باز به علت برخورد ذرات درون سیال، نشیمنگاه آن به سرعت تحت سایش قرار می گیرد. بطور متعارف این سری از شیرها مشخصه های کمتری برای تنظیم جریان دارند و همچنین در وضعیت تنطیم جریان بدلیل سرعت بالای سیال، نشیمنگاه در معرض سایش سریع قرار میگیرد. این تست در هر دو طرف شیر با فشار کاری 1.1 در دمای منفی 38 درجه سانتی گراد با سیال آب با استاندارد های API6D انجام می شود و در صورت عدم وجود هرگونه نشتی در شیرهای توپی تست مورد قبول می باشد. کلیه کالاهای ارائه شده در مجموعه نوین صنعت کاسپین دارای گارانتی تست فنی و تست متریال میباشد . Th is was gen᠎erated  by G᠎SA C᠎ontent  Ge nerato᠎r DE MO.

تولید شیر توپی یا همان بال ولو و شیر های دیگر در ضمینه صنعت نقت،گاز،پتروشیمی،مواد غذایی نخصص ما میباشد و سالها تحقیق و به کارگیری ماشین آلات مختلف کمک کرده تا به دانش تولید این نوع محصولات دست پیدا کنیم و با افتخار اعلام کنیم این تولیدات ساخت ایران میباشد. بال ولو یو پی وی سی جورج فیشر انواع مدل ها کارایی شیر توپی پی وی سی جورج فیشر دریچه توپی نوع 546 محصولی کامل و مجسم از GF است تجربه گسترده سیستم های لوله کشی در زمینه پلاستیک. اگر موافق هسیتد عجله نکنیم و قبل از اینکه به دمای کارکرد شیر توپی استنلس استیل بپردازیم، گریزی به انواع استنلس استیل مورد استفاده برای تولید این نوع شیر توپی بزنیم؛ چرا که شیر توپی استنلس استیل از جمله حساس ترین و خاص ترین شیرآلات صنعتی به شمار می رود.

بدلیل اینکه شیرهای توپی به سرعت قطع و وصل می شوند، این قطع و وصل سریع ممکن است سبب ایجاد فشارهای موجی شود که این فشارها می توانند به مرور به تجهیزات پایین دستی آسیب بزنند. همچنین بدلیل اینکه این مواد دارای خاصیت کشسان میباشند، محدودیت استفاده از شیر در دماهای بالا را به همراه دارند. یک نقطه ضعف کوچک از PTFE این است که مواد زبر روی ان خط ایجاد می کند ، که می تواند باعث خراب شدن آب بندی در طول زمان شود. پایه ولو (Stem) به شکافی در بالای بال ولو وصل شده و باعث می شود شیر توپی به اندازه 90 درجه بچرخد.

قطعات اصلی شیرهای توپی عبارتند از: بدنه، توپ، پایه و سیت ها. از ویژگی های این نوع شیر می توان به تغییر پایه در سایز ها و جنس های مختلف اشاره کرد. در شیر یکطرفه ( check valve ) سوئینگ، دیسک یا عنصر بسته شدن در اطراف نقطه ای که به آن متصل است، تغییر می کند. اولاً ممکن است نیروی زیادی که توپ به نشیمنگاه وارد میکند باعث تغییر شکل نشیمنگاه شده و بر روی ویژگیهای آببندی شیر در فشار کم تاثیر منفی بگذارد. این طراحی ساده باعث پایین آمدن هزینه های نصب شیر در خط جریان می شود.

دریچه های PVDF ما در سراسر جهان در مصارف شیمیایی ، تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، مناطق معدن ، پالایشگاه های پتروشیمی ، آزمایشگاه های داروسازی ، کشاورزی و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. از این نظر شیر های توپی در دو دسته فلزی یا نرم (تفلون) قرار می گیرند. آنها می توانند توسط یک دسته کار کنند و یا به صورت خودکار با یک اکچویتور برقی یا پنوماتیک کار کنند. در طراحی توپی ترونیون، این توپی به طور کامل در محفظۀ داخلی فیکس شده و حرکت آن از هر چهار طرف محدود خواهد شد.

شیر سوزنی یا «نیدل ولو» (Needle Valve)، از انواع ولو صنعتی است که با استفاده از یک مانع سوزنی، جریان سیال را کنترل، تنظیم و یا به طور کامل موقف میکند. تا به اینجای کار در مورد انواع جنس متریال مورد استفاده برای تولید شیر توپی حرف زدیم، در این میان نزدیک بود یکی از مهم ترین انواع شیرهای توپی را از قلم بیندازیم. ما شیرهای خود را به مشخصات مشتری اعم از فلنج یا سوکت تولید می کنیم. ما در هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند هدف خود را بر آن داشته ایم حامی و پاسخگوی همه نیازهای مشتریان خود باشیم.

کلاس ۱۵۰ و ۳۰۰ ولو های مجاز ۸ اینچ و بالا معمولا با طراحی بال های نصب شده بر محور افقی مشخص میشوند. در شیر های توپی اتصال مغزی به توپی توسط پیچ و مهره و یا بستن نمی باشد بلکه معمولا یک قسمت مستطیلی شکل در درون شیاری که روی توپی ایجاد شده، جای گرفته و حرکت چرخشی مغزی به توپی منتقل می گردد. در برخی از نمونه های بال ولو ها با ایجاد یک شیار در قسمت بالای مغزی وضعیت باز و یا بسته بودن شیر را مشخص می نمایند. است که به بدنه متصل می گردد و مجموعه مغزی و توپی را در محل حود نگه می دارد.

های Top entry، توپی آن از طرف بالا وارد میشود.

این نوع شیر ها عموما با بدنه های فورج استیل ساخته می شوند. اما نمی تواند پورت های جانبی را به هم وصل کند. از معایب این نوع پوشش این است که بسیار نازک است (حدود 1 میل) ، و نمی توان از آن در سوراخهای بزرگ استفاده کرد. قیمت ولوهای دو تکه و سه تکه اگرچه مقداری بالاتر است، ولی هزینه های تعمیر و نگه داری آن ها به مراتب پایین تر خواهد بود. برای بال ولوهای Top entry، توپی آن از طرف بالا وارد میشود. شیرتوپی ، بال ولو ، شیرگازی برنجی یکی از مهمترین قسمتهای این شیرها نشیمنگاه آنها می باشد که باید در هنگام انتخاب Ball Valve به نوع ماده تشکیل دهنده آن دقت نمود که باید متناسب با سیال عبوری از داخل شیر باشد.

در شیر های توپی با بدنه فلزی دیسک معمولا از جنس فلز بوده و جنس نشیمنگاه آنها معمولا از مواد انعطاف پذیر (Elastomer) مانند تفلون (Teflon)، نایلون (Nylon)، لاستیک نیتریل (Buna-N)، لاستیک نئوپرن (Neoprene) و یا ترکیبی از آنها می باشد. Ball Valve type 542 کیفیت بی نظیری را ارائه می دهد و در مواد مختلف و انواع اتصال در دسترس است. از لحاظ قطعات نیز انواع شیرهای ولو وجود دارد که از ان جمله می توان به شیر توپی استیل، شیر توپی استیل جوشی اشاره نمود. لازم به ذکر است در طراحی های پیشرفته این قطعات قابل تعمیر نیز هستند که این خود یک مزیت بزرگ برای این ولو ها به محسوب می شوند .در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا کاربرد های فراوان آن را برایتان توضیح دهیم.کاربرد های ولو توپیبال ولو یا ولو توپی از جمله ولوآلاتی می باشند که یقینا بارها با آن ها برخورد کرده اید.

این نوع از ولو ها طوری طراحی و ساخته شده اند که از دوطرف دارای لوله یا نیپل جهت اتصال راحت به خط جریان سیال بهره میبرند ، که در هنگام نصب باتوجه به لبه لوله ای مانند خود از طریق جوشکاری به لوله وصل شده این کار آببندی راحت تر و اتصال سریع تر را به همراه دارد در حال حاضر این نوع ولو در سایز های فشار کاری مختلف در انبار تهران موجود است . برای اتصال ابزارها، شیرهای توپی بطور گسترده با لوله ابزار بکار می روند. شکل زیر نمونه ای از بال ولو ISO 5211 را نشان می دهد که آماده اتصال به اکچویتور است.

گستره بالای فشار کاری با توجه به محدوده پایین سایز شیر گازی برنجی نشان از وسعت کاربرد این شیر دارد. در این حالت شفت تنها اجازه مقدار اندکی حرکت جانبی را به گوی می دهد که این خود باعث فشار به Seat شیر می شود. در سیال هایی که ذرات معلق دارند مانند دوغاب ها، این ذرات معلق می توانند در حفره های بدنه ولو توپی ته نشین شوند و به مرور باعث سایش، نشت و خرابی شیر توپی شوند. ۲٫ بصورت مسیر کاملاً باز (Full Port Pattern) در این نوع حفره روی گوی به اندازه قطر ورودی و خروجی شیر میباشد.

۱٫ بصورت کاهش در سطح مقطع (Reduced Bore) در این نوع یک حالت اُرفیس مانند داریم و سطع مقطع حفره روی گوی کمتر از ورودی و خروجی شیر است. برخي از بال ولو ها داراي عملگرهايي هستند كه بصورت دنده خورشيدي عمل ميكنند. به او گفتم ما توسط قدرت تحمل نمیشویم و این گشایشهای سیاسی موقتی است اما ما هرچه درگیری را بیشتر به تأخیر بیاندازیم، هم از شدت آن کاستهایم و هم از زیانهای آن اما هنوز صدای پاسخ او در گوشم هست که گفت: «هر چهقدر این درگیریها زودتر اتفاق بیفتد ما بیشتر میتوانیم جلوی استقرار حكومت را بگیریم و بصورت آلترناتیو عمل كنیم».

بصورت کلی و عمومی شیرهای توپی از لحاظ تیپ بندی بدنه در چند مدل وجود دارند. برخی از Ball Valveها دارای عملگرهایی هستند که بصورت دنده خورشیـدی عمل می کنند . در بیشتر بال ولو ها عمل کردن ولو در حالتی روی میدهد که دسته ولو تا90 درجه بچرخد. 1. از منظر طراحی: یکی از روش هایی که برای دسته بندی آن به کار می رود بر اساس طراحی آن ها است. علاوه بر این، اگر شیر در طولانی مدت در موقعیت نیمه باز قرار بگیرد، آسیب می بیند، در حالی که این مسئله برای شیر های کروی (گلوب ولو ها) وجود ندارد.

وقتیکه ساچمه در موقعیت نیمه باز قرار گیرد جریان اشفته ای در شیر ایجاد میشود این مشخصه باعث محدودیت کاربرد شیر ساچمه ای میگردد. چند چرخش آخر هندویل باعث میشود تا سطح دندانهدار روی استم با سطح تطبیقی توپ تماس پیدا کرده و توپ را به سمت نشیمنگاه حرکت دهد تا شیر بسته شده و جریان قطع شود. دستگاه ساده قطع و وصل هستند که از یک ساچمه برای متوقف کردن و راه اندازی دبی سیال در پایین دست شیر استفاده میگردد. به این ترتیب در شیر توپی های نسبتاً بزرگ یک چرخ دستی (Hand Wheel) کوچک برای راه اندازی ولو کافی است.

که این طراحی ساده، باعث می شود هزینه راه اندازی و نصب بال ولو کاهش یابد. شیر توپی یا بال ولو، شیری است که با محرک چرخشی به اندازه 90 درجه می چرخد و دیسکی که باعث قطع و وصل جریان می شود به شکل توپ است. شیر بال ولو یا گازی، شیرهایی با حرکت چرخشی می باشند که در آنها از مجرابندی که به شکل کروی می باشد استفاده می شود.که این مجرابندها برای باز و بسته کردن جریان مورد استفاده قرار می گیرد.در بال ولو هایی که در سیستمهای فرآیند بکار می روند ممکن است از عملگرهای مختلفی به منظور کنترل مستقیم یا از راه دور شیر استفاده شود.

در شیرهای ساچمه ای که در سیستم های فرایند بکار میروند ممکن است از عملگرهای مختلفی به منظور کنترل مستقیم یا از راه دور شیر استفاده شود. در شیر های دروازه ، عضو بستن یک دروازه فلزی است. شیر های توپی با دوام و کمتر در معرض آسیب هستند اما درشیر های دروازه ای ساقه سوپاپ می تواند دچار خوردگی شود و دوام شیر را کمتر کند. شیرهای توپی نسبت به شیرهای دروازه ای (Gate Valve) با سایز و مقادیر یکسان، کوچکتر و سبک تر هستند. اغلب دسته بال ولو ها ﺍﺯ ﻧﻮﻉ سریع (Quick-Acting) است به گونه ای که با یک گردش 90 درجه ای دسته شیر باز و بسته می گردد.

شیرهای توپی را با معیارهای متفاوت می توان دسته بندی کرد. این نوع از شیرهای توپی در ایران به شیر­های گازی معروف می باشند. برای شیرهای توپی سه طرفه، سه نوع الگو وجود دارد: نوع پورت ونتوری (Venturi)، نوع پورت کامل، و نوع پورت کاهش یافته. اما در مقیاس های بزرگ، توپی هم به نسبت بزرگ تر می شود و فشار خیلی بالایی را به سیت ها وارد می کند. یک توپ، رینگ های سیت (Seat Rings)، پایه، و دیگر قطعات داخلی که در بدنه بزرگتر قرار دارند، و با پیچ و مهره به قطعات کوچکتر وصل می شوند و شیر را تشکیل می دهند.

بدنه شیر گازی می تواند از جنس های مختلفی مانند متال، پلاستیک و یا متال همراه با پلاستیک می تواند باشد. هایپر صنعت فامکو با تجهیز کردن فضای کارگاهی بزرگ و مجهز به دستگاههای مدرن CNC، CMM، دستگاه تزریق پلاستیک و دستگاه هیدروتست، جهت رفع نیاز صنعت با هدف ارائه خدمات پس از فروش، تعمیر شیر توپی و آموزش نحوه نگهداری آن، همراه شما مشتریان عزیز هست. البته به این مدل شیرها بال ولو، شیر توپی و شیر گازی هم گفته میشود این شیرها مسیر جریان را با چرخش ربع به دور اهرم باز و بسته می کنند برای عبور سیال از شیر باید ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن چرخش داشته باشد، چرا که در این صورت با چرخیدن توپی، سوراخی که در وسط آن قرار دارد دقیقاً در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و با اینکار عبور سیال از شیر ممکن می شود؛ نوع چرخش توپی در عبور سیال نقش بسزایی دارد به صورتی که اگر چرخش توپی به گونهای باشد که سوراخ آن بر مسیر جریان سیال عمود باشد در این صورت دبی سیال متوقف خواهد شد و یا اگر توپی در حالت نیمه باز چرخش داشته باشد به نوعی جریان آشفته در شیر به وجود میآید که در کاربرد شیر توپی محدودیت ایجاد میکند پس می توان نتیجه گرفت که وضعیت توپی باید در موقعیت های کاملا بسته و یا کاملاً باز قرار گیرد تا کارایی مناسبی داشته باشد.

شیر توپی (بال ولو) ویکا WIKA مدل BV با ماشینکاری فوق العاده قطعات داخلی امکان عملکرد بسیار نرم و دقیق را حتی در فشارهای زیاد و پس از مدت طولانی بدون کار با شیر فراهم می کند. وضعیتهای دیگر، امکان بستن مسیر، معکوس کردن جریان، دور زدن مسیر فیلتر و بسیاری از قابلیتهای دیگر را فراهم میکنند. توپ در پوشش میانی شیر معلق بوده و توسط دو رینگ مختص بستن شیر در سر جای خود نگاه داشته میشود. در این نوع بال ولو طراحی بدنه ها از نوع دو یا سه تکه است و هر قسمت از بدنه توسط پیچ و مهره مونتاژ می شود.

در شیرهای توپی ورودی از بغل، بدنه شیر دو یا سه قطعه دارد. شیر بال ولو دو سر رابط دسته کوتاه جهت انشعاب از خط اصلی به خط فرعی در سیستم های آبیاری تحت فشار کاربرد دارد. به همین دلیل دو نوع دسته بندی می توان برای این نوع ولو ها در نظر گرفت که در ادامه آنها را بیان می کنیم.انواع بال ولو بر اساس طراحی و شکل بدنهبدنۀ ولو های توپی را می توان به صورت یک تکه، دو تکه (2pc) و سه تکه(3pc)طراحی کرد که این تکه ها به وسیله جوش و یا پیچ و مهره به هم متصل می شوند.

علاوه بر این مواد ، سیت های بال ولو (شیر توپی) نیز شیر های هیدرولیکی را برای فشار کاری بالا مناسب می کند. مواد تشکیل دهنده نشیمنگاه عمدتا از جنس تفلون (PTFE)، نایلون، پلیمرهای فلوئور دار، و یا ترکیبی از این مواد میباشد که میبایست دقت شود با سیال عبوری از داخل شیر تناسب داشته باشند. نشت بند مورد استفاده در بال ولو ها معمولا به صورت حلقه و از موادی مانند تفلون ساخته می شود. مهم ترین معیار های دسته بندی شیر توپی عبارت است معیار از لحاظ طراحی (شیر شناور یا Floating، شیر ترنیون یا Trunnion و انسداد و تخلیه یا double block and bleed)، از لحاظ تعداد ورودی (2 طرفه و 3 طرفه)، از لحاظ اندازه مجرا (مجرای کامل یا Full Bore، کاهنده یا Reduced Bore و V شکل)، از لحاظ بدنه (یکپارچه یا بدنه جوشی، دو تیکه، سه تیکه و چند تیکه)، نوع سیت (فلزی یا نرم مانند تفلون) و محل ورودی (ورودی جانبی یا ورودی بالایی).

در بال ولو ها حالت باز یا بسته شیر را می توان با موقعیت دسته تشخیص داد اما در گیت ولو ها تشخیص حالت باز یا بسته بودن شیر با دیدن امکان پذیر نیست. در طرح پورت کامل امکان پیگ گیری (Pigging) فراهم است. شیربال ولو دارای یک قطعه راه بند که حرکت دورانی دارد و شامل یک توپ کامل و یا نیمه کامل می باشد. شیرها در بسیاری از بخشهای صنعتی کاربرد دارند و طراحی آنها باید به طور کامل با استانداردهای صنعتی تطابق داشته باشد تا روند در عملیات به خوبی پیش رود. از این شیر برای موارد که باید به طور جزئی باز شود استفاده نمی شود.

مجرا در هر وضعیت دیگری قرار بگیرد، جریان به طور جزئی قطع می شود. سیت فلزی ولو های توپی به طور معمول، هر زمان که سطح ایمنی بالا مورد نیاز است، مانند برنامه HIPPS مورد استفاده قرار میگیرند. فول بور: شیر های فول بور دارای قطر سوراخ برابر لوله هستند. مدل ردیوس بور (Reduced Bore) قطر بور یک یا دو سایز کوچک تر از خط اصلی است و قیمت پایین تری نسبت به فول بور دارد. بنابراین قیمت شیر توپی فول پورت کمی گرانتر بوده و برای بسیاری از کاربریها نیاز به چنین هزینهای نیست. شیر های توپی (بال ولو ها به انگلیسی Ball Valves) زیر مجموعه ای از سرگروه خود یعنی شیر های باز/بسته (به انگلیسی ON/OFF Valves) هستند.

ولو های توپی در مقایسه با ولو های گیت به فضای کوچکتری نیاز دارند. بال ولو های بزرگتر از 2 اینچ معمولا به صورت یک، دو و سه تیکه ساخته می شوند. نام دیگر این ولو هاon-offمی باشد.در حقیقت از این ولوها به صورت کلی نمی توان در سیستم های کنترلی استفاده کرد ولی با این وجود این ولو ها کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند. در خدماتی که نیاز به گاز دارند، نمی توان از شیرهای توپی استفاده کرد. در بخشهای قبلی به معرفی شناختهشدهترین و پرکاربردترین انواع شیرآلات مورد استفاده در سیستمهای پایپینگ پرداختیم. دریچه های دوار شامل دو نوع سازه مانند انواع معمولی و ترکیبی هستند.

شیرهای توپی معمولی، باید برای عمل قطع و وصل جریان به کار بروند در صورتی که شیر های V Ball برای تنظیم دبی جریان نیز به استفاده می شوند. شیر توپی از ساده ترین طراحی هایی است که برای قطع و وصل جریان سیال از آن استفاده می شود و به دلیل سرعت عملکرد بالای آن ها و طراحی ساده ای که دارند کاربرد های زیادی در صنایع مختلف دارند. شیر های توپی را از لحاظ پیکربندی به انواع متنوعی تقسیم می کنند که از معروفترین آنها می توان به نوع (Floating Ball) یا توپ شناور و (Trunnion-Mounted) یا ترونیون دار اشاره داشت.

انواع شیر توپی رزوه ای از سایز 1/2 تا 4 اینچ با متریال های استنلس استیل 304 و 316 همراه با عملگر بادی برای کنترل سیالات آب ، گاز ، بخار ، نفت و روغن دو فرمانه رفت و برگشتی و تک فرمان با فنر برگشت . از اینگونه شیر ها برای دما های بالا نمی توان استفاده نمود و هنگام انتخاب آن ها علاوه بر دما می بایست از سازگاری سیال مورد استفاده با جنس نشیمنگاه مطمئن شد. وقتیکه توپی طوری بچرخد که سوراخ آن عمود بر مسیر سیال قرارگیرد، دبی سیال متوقف میگردد. در صورتی که با زاویه نود درجه دریچه را ببندید شیر بسته می شود و سوراخ عبور مایع در حالت عمود بر سوراخ جریان قرار می گیرد و در نتیجه مایعی از آن عبور نمی کند.

1. سایز مجرا: شیرهای توپی بر اساس سایز مجرا به دو دسته تقسیم بندی می شوند. برای دسته بندی این قطعات باید به ساختمان و شکل طراحی آن ها توجه کرد. این نوع شیر از قابلیت تنظیم و کنترل ضعیفی برخوردار است، زیرا برای انسداد و قطع جریان طراحی شده نه تعدیل آن. شیر توپی یا بال ولو از دسته شیرآلات صنعتی با حرکت گردشی (Rotational Motion) می باشد که با استفاده از یک دیسک توپی و یا کروی جهت قطع و وصل کردن جریان (ON/OFF) مورد استفاده قرار میگیرد. اکثر شیرهای توپی از نوع سریع العمل هستند، آنها تنها نیاز دارند دسته شیر 90 درجه بچرخد تا ولو شروع به کار کند.

این نوع از مقطع باعث کاهش ساییدگی و اصطکاک و افت فشار در طول مسیر می گردد. وقتي كه توپي در موقعـيت نيمه باز قرار ميگيـرد، جريان آشـفتهاي در شير ايجاد ميشود اين مشخصه باعث محدوديت كاربرد بال ولو ميگردد. زمانی که پورت و توپ در یک خط هستند شیر باز است و جریان وصل است اما زمانی که شیر را 90 درجه بچرخانید، قسمت سخت توپ باعث قطع جریان و بسته شدن ولو می شود. اکثر شیرهای ساچمه ای دارای عملکرد سریعی بوده و برای باز یا بسته شدن شیر نیاز به چرخش 90 درجه ای اهرم عملگر دارند.

این نوع شیرها با بدنه ای از جنس کست یا فورج (مونوبلاک یا اسپلیت) در دسترس هستند. شیرهای توپی فلوتینگ و ترونیون با طراحی ورودی جانبی (Side Entry) و ورودی بالا (Top Entry) در دسترس هستند. همچنین در طراحی فلوتینگ از یک شفت در بالا استفاده شده در حالی که در مدل ترونیون دو شفت، یکی در بالا و دیگری در پایین تعبیه شده است. داخل شیر توپی شناور، توپ با به هم فشردگی دو نشیمن الاستومری (elastomeric seats) بر توپ در جای خود قرار میگیرد. وقتیکه ساچمه طوری بچرخد که سوراخ ان عمود بر مسیر سیال قرار گیرد دبی سیال متوقف میگردد.

در صورتی که دستگیره در امتداد محور شیر قرار داشته باشد، شیر باز و در صورتی که دستگیره عمود بر محور شیر باشد، شیر بسته است. عضو مسدود کننده کانال جریان (کره یا گهگاه نیم کره)، كه بوسيله ساقه شير، حرکت ۹۰ درجه ای خواهد داشت، وظیفه باز و بسته کردن شیر را بر عهده دارد. عامل انسداد در این شیر یک نیم گوی با لبه V شکل می باشد در نتیجه برای تنظیم دبی جریان به راحتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله سعی شد تا با نیم نگاهی به شیرهای بال ولو، اطلاعات مختصر و مفیدی پیرامون این نوع شیرها در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

Check Also

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟ خرید آنتی ویروس , خرید آنتی ویروس, خرید لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.