وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دلایل اصلاح یارانه ها در کشور را تشریح کرد/ چه چیزهایی باعث گرانی تقاضا می شود؟


SNA / QM دکتر حجت الله عبدالمالکی در مجمع عمومی طلاب و دانش آموختگان حوزه علمیه قم دلایل اصلاح یارانه ها در کشور را شناسایی کرد.

دکتر حجت الله عبدالمالکی در مجمع عمومی طلاب و فضلای حوزه علمیه که امشب در تالار مدرسین جامعه مدرسین برگزار شد، به مشکلات کنونی اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: در اولین جلسه مجمع مدرسین تاریخ سیزدهم در شهریور سال گذشته که هیئت دولت به مقام معظم رهبری رسید، ایشان بر موضوعات مختلفی تاکید کردند که یکی از آنها بحث عدالت و در عین حال پرهیز از موضوع یارانه بود.
وی بیان کرد: رئیس جمهور محترم برای دستیابی به نظام اسلامی و دستیابی به تمدن نوین اسلامی در این عرصه برای رسیدن به مقاصد عالی انقلاب و گسترش عدالت قدم گذاشتند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: این عدالت باید در حوزه های مختلف اجرا شود. در غیر این صورت همان شعار باقی می ماند و یکی از مظاهر آن بحث اصلاح یارانه های کشور و بحث ارز اولویت دار است.

دلایل بهبود یارانه های کشور
دکتر عبدالمالکی دلایل بهبود یارانه های کشور را شناسایی کرد و توضیح داد: تخصیص 4200 ارز به مردم سالانه 400 هزار میلیارد تومان هزینه دارد و این هزینه صرف حقوق مردم می شود تا رفاه آنها ایجاد شود. سالن چت عمومی چت متاسفانه این اثر معکوس دارد.
وی گفت: این ارز از سوی دولت صادرات تامین می شود و دولت می تواند ارز دولتی را آزادانه در بازار بفروشد و در خزانه خود بگذارد و برای مردم خرج کند. اما با توجه به اولویت تخصیص ارز، با احتساب هزینه حداقل هر تومان 4200 و 20 هزار تومان به فروش می رسد که به طور متوسط ​​سالانه 400 هزار میلیارد گوجه فرنگی از جیب مردم بیرون می کشد.

* تنها یک چهارم درآمد ارز ترجیحی نصیب مردم می شود
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت 4200 ارز برای رفاه مردم می دهد. اما متأسفانه تنها یک چهارم از این تعداد به مردم می رسد و یک سوم از بین می رود.
دکتر عبدالمالکی به چهار حوزه اضافی که ارز ترجیحی در آن خرج می شود اشاره کرد و گفت: قسمت اول دلالانی هستند که می خواهند کالاها را با ارز دلخواه خود با تخفیف در اختیار مردم قرار دهند. قیمت آزاد «آن را وارد بازار می کنند و در نتیجه سراغ دلال درآمد می روند.
وی افزود: بخش دیگر ارز ترجیحی قاچاق در کشور است و امروز شاهد حضور محصولات با تخفیف آرد، روغن و … در بازارهای افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه و غیره هستیم. و این حق الناس است.» ایران مورد استفاده کشورهای دیگر است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: دولت جمهوری اسلامی ایران برای اموری مانند رفاه مردم ایران ارز و یارانه در اولویت قرار می دهد. اما قاچاقچیان این محصولات را با قیمت های پایین تری نسبت به سایر کشورها به فروش می رسانند که متاسفانه عدالت در حق مردم ایران رعایت نمی شود.
دکتر عبدالمالکی در ادامه به مشکل ماکارونی اشاره کرد و گفت: صادرات ماکارونی بر اساس اصول قانونی انجام می شود. اما تنها 50 درصد تولید ماکارونی در داخل کشور مصرف می شود و 50 درصد آن یارانه ای در خارج از کشور توزیع می شود که از حقوق و یارانه مردم ایران استفاده کرده و 5000 میلیارد تومان یارانه برای آن پاستا دریافت کرده است.
وی افزود: سومین مورد که درآمد ارزی را در اولویت قرار می دهد تولیدکنندگان خارجی هستند که یارانه ایرانی به جیب آنها می رود.
وی گفت: یک چهارم ارز ترجیحی را مردم ایران مصرف می کنند و عملاً سه چهارم آن یارانه 400 هزار میلیارد تومانی به دست مردم کشور نمی رسد و دلالان، قاچاقچیان و اتباع خارجی آنها درآمدزایی می کنند و استفاده کنندگان می گیرند. مزیت – فایده – سود – منفعت. و رفاه مردم در تضاد است.
* برنامه عمومی برای عموم
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برنامه های 400 هزار میلیارد تومانی دولت، گفت: دولت در نظر دارد این پول را در اختیار مردم قرار دهد تا آنها بتوانند درآمد خود را به دست آورند و با این کار، عمومی نیاز به اراده او دارد راحت تر می شود.«قاچاق، دلالی و… برای مردم ایران جمع آوری و رونق بیشتری خواهد داشت.
داکتر عبدالملک با اشاره به این محصولات یارانه ای خاطرنشان کرد: مرغ، تخم مرغ، روغن و فرآورده های شیر چهار قلمی هستند که یارانه به آن ها اختصاص می یابد و مبلغ یارانه به حساب مردم واریز می شود. و قیمت آن چهار محصول تغییر خواهد کرد.
وی گفت: خیلی ها به رئیس جمهور گفته اند که چرا وارد این مکان می شوید و یارانه ها را درست کرده اند. به هر حال نام و نشانی برای خود دست و پا کرده اند تا درآمد یارانه ها به دست مردم برسد و اقتصاد کشور بهبود یابد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی آمده است که در بودجه سال 1401 دولت حق ندارد دلار را 4200 بفروشد و باید یارانه به مردم پرداخت شود. کاربرگ الکترونیکی تا آنها را سعادتمندتر کند.
داکتر عبدالملک گفت: به مدت دو ماه یارانه نقدی به مردم تعلق می گیرد. زیرا زیرساخت موجودی الکترونیکی هنوز آماده نیست. اما به محض آماده شدن این کارت، سهمیه های مناسبی به آن چهار قلم داده می شود و کسانی که کارتی که همان کارت بانکی آنهاست، می توانند با قیمت مناسب آن را تهیه کنند.

*تعریف جامعه
وی بعداً به معضل دهک ها در جامعه اشاره کرد و گفت: جامعه به 10 دهک تقسیم می شود که هر دهک 10 درصد جامعه را شامل می شود و مشخص شده است که سه طبقه پایین جامعه 400 هزار گوجه فرنگی است.به ازای هر پوند. و برای شش دهک بعدی به ازای هر نفر 300 هزار تومان و برای ششم جامعه که ثروتمند است یارانه ای تعلق نمی گیرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: البته یارانه نان و دارو به شیوه خود پرداخت می شود و تغییری در قیمت این دو محصول نداریم و برای هر ششم جامعه خواهد بود.
دکتر عبدالمالکی همچنین با اشاره به مشکل کسانی که یارانه آنها به دلایل مختلف لینک نشده است، خاطرنشان کرد: سازمان هدف یارانه ها در چند روز آینده سامانه ای را برای ثبت نام از افرادی که یارانه دریافت نمی کنند اعلام می کند، اتصال مورد نیاز را بررسی کنید. . یارانه آنها.
وی افزود: برخی می گویند بخشی از یارانه برای دولت باقی می ماند و ما اعلام می کنیم که یک ریال هم به جیب دولت نمی رود.

چرا اصلاحات یارانه ها به این سرعت آغاز شد؟
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال که چرا اصلاح یارانه ها را به این سرعت آغاز کردید؟ وی گفت: با توجه به اتفاقات بین المللی مانند جنگ روسیه و اوکراین، ادامه تخصیص ارز 4200 غیرممکن است و امروز قیمت برخی کالاها در دنیا 60 درصد افزایش یافته است و اگر ارز 4200 تخصیص دهیم می خواهیم. برای ادامه این کار مردم باید بیش از استحقاق خود را بپردازند.» وقف این کار؛ امروز در مرحله انتخاب یا عدم انجام آن نیستیم، بلکه در مرحله نیاز و بهبود یارانه هستیم.
دکتر عبدالمالکی در پاسخ به این سوال که چگونه تصمیمات جامعه اتخاذ شده و برخی افراد معترض هستند، گفت: چهار سال و پنج سال برای این تصمیمات شامل شرایط مالی و همچنین سفرهای خارجی، مسکن، وسایل نقلیه و … می شود. برای تعیین دهک گرفته شده است.
* به تصمیم خود در این سامانه اعتراض کنید
وی با بیان احتمال اعتراض به این تصمیم، گفت: سایت https://hemayat.mcls.gov.ir/ برای اعتراض مردم راه اندازی شد تا امکان بررسی مجدد فراهم شود. حقوق مردم ضایع نمی شود و کسانی که به تصمیم آنها اعتراض دارند می توانند به این سامانه مراجعه کنند و اعتراض خود را ثبت کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال که برای محصولات متاثر از گران شدن روغن، لبنیات و سایر کالاها چه برنامه ای دارید؟ وی خاطرنشان کرد: دولت در نظر دارد بهای تمام شده کالاهایی را که مستقیماً تحت تأثیر افزایش قیمت این چهار محصول قرار می‌گیرند، تعیین کند و برای وارد کردن قیمت جدید چقدر هزینه داشته باشد که این درصد می‌تواند بین افزایش یابد. پنج درصد و سپس هزینه. جدید، دیگر شاهد افزایش قیمت در جامعه نیستیم و مابه التفاوت آن به مردم یارانه داده می شود.

* دولت برنامه ریزی کرد که قیمت ها افزایش پیدا نکند
داکتر عبدالملک به پرسش دیگری پاسخ داد: برنامه شما برای مهار تورم در جامعه چیست؟ وی گفت: سخت ترین ابزارهای کنترلی توسط سران قوای سه گانه در سازمان جنایتکار دولت فراهم شده است تا بتوانند با جیب های عظیم و حجره های مغازه ها بازار را کنترل کنند.
وی در پایان به سوال دیگر حضار پاسخ داد که چرا دو ماه صبر نمی کنید تا برگه برق تهیه شود، یادتان باشد هر ماه که اصلاح یارانه ها به تاخیر می افتد 38 هزار میلیارد تومان از جیب مردم خارج می شود. این یک ضرر برای مردم است و باید در سال های گذشته چنین می شد. متأسفانه این کار انجام نشده و دولت سیزدهم اعتبار خود را برای مهار فساد، قاچاق و قاچاق و به نفع مردم از دست داده است.

انتهای پیام/


soresec

Check Also

راه ها و ساختمان های حوزه شهرسازی به نام شهدا مزین شود

اسنا / یزد مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور ایثارگران خواستار احداث راه و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.