گسکت ( واشر ) مبدل حرارتی صفحه ای

گسکت ( واشر ) مبدل حرارتی صفحه ای – ابزار و یراق
مبدل حرارتی صفحه ای پلیت , پلیت مبدل حرارتی صفحه ای, خرید مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی صفحه ایی, مبدل حرارتی صفحه ای جوشی, خرید مبدل صفحه ای, مبدل صفحه ای حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای گسکت دار, مبدل های حرارتی صفحه ای پره دار, مبدل های حرارتی صفحه ای

در فاصله بین صفحات موازی هردو کانال، از پین های فاصله انداز که به ورق جوش می شوند استفاده میشود.

جریان سمت پوسته عمدتا یک گذر حول صفحات است و به صورت طولی در فضای بین کانال ها جریان می یابد.

صفحه نوع M در مبدل صفحه ای دانفوس، ترکیبی از دو نوع H و L میباشد که به صورت یک در میان به هم متصل شدهاند و از لحاظ افت فشار و انتقال حرارت نرمال بوده و مابین دو نوع H و L به حساب میآید.

که فقط دارای یک صفحه لوله هستند لذا دارای کمترین هزینه ساخت می باشند. از آنجایی که ضریب انتقال حرارت در سمت گازها بسیار کوچک تر از سمت مایعات است، از سطوح پره دار بیشتر در سمت جریان گازی استفاده می شود.

استفاده از این مبدل در مقایسه با نوع مرسوم آن منجر به افزایش ضریب انتقال حرارت (افزایش تا ۴۰%)،کاهش افت فشار و کاهش میزان رسوب می شود.

این مبدل ها به دلیل آسانی تمیزکاری و تعمیر و نگهداری می توانند در شرایط رسوب زیاد بکار روند. این مبدل های حرارتی صفحه ای به گونه ای هستند که نگهداری آن ها بسیار آسان است و به راحتی می توان عیب یابی و خدمات مربوط به نصب و تعمیر آن را انجام داد.

مبدل های پوسته ای لولهای با صفحه لوله های ثابت که در آن پوسته به صفحه لوله ها جوش شده است و هیچگونه دسترسی به خارج از دسته لوله ها برای تمیز کاری وجود ندارد ولی تمیز کردن لوله ها ساده است. This has been generat ed with GSA C on tent G​en​erat or D᠎emover​si᠎on.

پوسته نوع E: این پوسته رایج ترین نوع برای استفاده با سیال یک فاز میباشد و به دلیل ارزانی و سادگی، پرکاربرد ترین نوع پوسته است.

این صفحات دارای قطعاتی در گوشه ها هستند که به نحوی آرایش داده شده اند که جریان سیال های گرم و سرد برای انتقال گرما به صورت یک در میان در فضای بین صفحات جریان یابند.

این مبدل ها معمولا برای انتقال گرما بین گاز – مایع یا جریان های دوفاز استفاده می شوند. از سطوح پره دار به طور وسیعی در مبدل های حرارتی گاز – گاز یا گاز – مایع استفاده می شود.

این مبدل های حرارتی از لحاظ ساختمان به دو دسته مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس جوشی و مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس واشری دسته بندی می شوند.

مبدل صفحه ای جوشی بر پایه کابرد های مبدل های پوسته و لوله, مارپیچی و صفحه ای طراحی شده و همچنین مشکلات کاربرد واشر را ندارد.

انتخاب تعداد مسیر جریان در پوسته، به میزان انتقال حرارت و همچنین افت فشار بستگی دارد. این نوع مبدل برای سطوح انتقال حرارت کوچک (تا ۵۰ متر مربع) و همچنین برای جریان سیال های گرم و سرد در فشارهای بالا مناسب است.

در واقع انتقال حرارت باید در سرعت های بالا ایجاد شود و این افت فشار سیستم را زیاد می کند.

➕ به علت تلاطم سیال در سرعت های کم این نوع مبدل در کاربرد های با ویسکوزیته بالا مناسب هستند .باید توجه داشت که سیالی که درون یک مبدل پوسته لوله با جریان آرام است در مبدل صفحه ای دارای جریان متلاطم است.

در این مقاله ضمن تشریح عملکرد مبدل های حرارتی صفحه ای واشردار مروری بر تاریخچه ،مزایا، محدودیت وکاربرد آنها شده است.استفاده از مبدل های حرارتی صفحه ای که با صنایع لبنیاتی وپاستوریزه شیر آغاز شد،امروزه به شدت گسترش یافته است ومبدل ها در انواع صنایع وفرآیندها به کار می روند.بیشتر این رشد در روند به کارگیری مبدل حرارتی صفحه ای مدیون نیاز به صرفه جویی انرژی در اواخر قرن بیستم است.این امر منجر به وجود آمدن تکنیک های تقویت انتقال حرارت وتوسعه مبدل های بسیار کوچک شد.مبدل های حرارتی صفحه ای با کارایی هیدرولیکی حرارتی تقویت شده وحجم نسبی کوچکتر،دارای انعطاف لازم و قابلیت تغییر دراندازه یا سایز حرارتی می باشند.مبدل های حرارتی واشردار به علت فشردگی برای وظیفه گرمایی یکسان( نرخ انتقال گرمایی مشابه)،فضای کوچکتر قابل ملاحظه ای در مقایسه با نوع لوله ای نیاز دارند.وزن کم،طراحی ساده،افت حرارتی پایین،ضریب انتقال حرارت وراندمان حرارتی بالااز مزایای اصلی این مبدل به شمار می رود. Con tent was gen᠎erat ed by G᠎SA C​ontent Gener᠎ator Dem᠎over​sion !

➕ به علت قابلیت زیاد باز و بسته شدن اجزاء ،این مبدل ها به آسانی تمیز می شوند . ➕ در این مبدل ها به علت کم بودن فاصله صفحات ،حجم سیال بین صفحات کم است و باعث میشود شرایط جدید فرآیندی به سرعت روی آن تاثیر گذاشته و در نتیجه کنترل آن آسان است .

مبدل های پوسته ای لولهای که در آن ها به صفحه لوله ها اجازه داده شده شناور باشند تا در اثر انبساط گرمایی قادر به حرکت باشند.

اهداف اصلی در طراحی این مبدل ها در نظر گرفتن انبساط گرمایی پوسته و لوله ها و تمیز کردن آسان تر مجموعه و هزینه کم در روش ساخت و تولید آن ها نسبت به سایر مبدل ها می باشد.

این مبدل ها برای انبساط گرمایی و سیال های تمیز مناسب هستند به خاطر اینکه تمیز کردن آن ها عملا غیر ممکن است.

در این نوع مبدل ها یک سیال داخل لوله ها و سیال دیگر در سمت پوسته بصورت همسو یا ناهمسو با لوله ها در طول آن جریان می یابد .

در مقابل این افزایش انتقال حرارت، افت فشار نیز افزایش پیدا می نماید. در اواپراتورهای سیستم های خنک کننده نیز از سیال آب، مخلوط آب با اتیلن گلیکول و مخلوط آب با پروپیلن گلیکول می توان استفاده کرد.

در ابتدا سعی می شود تا آنجا که ممکن است برای گرم کردن و سرد کردن جریان ها از خود سیال های موجود در فرایند استفاده شود .

سطوح مابین لاملاها برای تمیزکردن شیمیایی مناسب هستند بنابراین رسوب دهنده باید در سمت پوسته جریان یابند. از این مبدل ها در واحد هایی که امکان تشکیل رسوب بالاست استفاده میشود.

در هریک از دو مسیر حلزونی یک جریان ثانویه (دورانی) ایجاد می شود که انتقال گرما را افزایش داده و تشکیل رسوب را کاهش میدهد.

این مبدل ها شامل تعدادی صفحات نازک با سطح چین دار یا موج دار می باشد که سیال های گرم و سرد را از هم جدا می سازد.

با توجه به ظرفیت حرارتی مورد نیاز سایز لوله ها، ضخامت فین ها و فاصله بین فین ها مشخص میشود.

از آنجا که مبدل حرارتی صفحه بر اساس مبادله حرارتی دیواره پارتیشن استوار است ، محل عبور بین صفحه و صفحه بسیار کم عمق است.

مبدل های صفحه ای بدلیل اشغال کردن فضای کم و بازدهای بالا، سهم بالایی از موارد استفاده مبدل ها را به خود اختصاص دادهاند.

صفحات می توانند تا چند صد عدد پشت سر هم قرار بگیرند و به وسیله پیچ هایی که مجموعه صفحات را تحت فشار قرار می دهد در کنار یکدیگر نگه داشته شوند.یکی از ویژگی های این نوع مبدل ها امکان اضافه یا کم کردن سطح، در موارد لازم می باشد.

ساختار این مبدل ها به صورت چند پاس و چند گذر هم می تواند طراحی شود. مبدل های گرمایی دو لوله ای معمولی شامل یک لوله است که با اتصالات مناسب بصورت هم مرکز در داخل لوله ای دیگر با قطر بزرگ تر قرار می گیرد تا جریان را از مقطعی به مقطع دیگر هدایت کند و معمولا به صورت دوشاخه U شکل طراحی و ساخته می شوند.

از آنجا که مبدل های صفحه ای به صورت جوش مس و نیکل بین صفحات پر شده است. انتقال حرارت بین دو سیال در دو سمت ناحیه انتقال حرارت اتفاق میافتد.

این نوع از مبدل ها در سطح اصلی صفحه یا لوله دارای پره هایی هستند که منجر به افزایش سطح انتقال حرارت می شود.

مبدل حرارتی یکی از این دسته محصولات می باشد که انواع مختلفی را داراست. هر کدام از مبدلهای حرارتی که از لحاظ ساختاری دسته بندی میشوند، میتوانند به انواع مبدلهای حرارتی از لحاظ نوع جریان هم تقسیم بندی شوند.

➕ مبدل های صفحه ای سبکترین نوع مبدل بین انواع مختلف مبدل ها هستند . از میان این نوع از لوله ها، لوله پلی اتیلن تک جداره ، از جمله مجاری ای هستند که توانسته اند در رنج فشاری بین 2 تا 40 بار مقاومت و دوام خوبی از خود نشان دهند.

7.5 لیتر ظرفیت یخچال است و برای قرار دادن مقدار کمی مواد غذایی گزینه خوبی به شمار می رود. لوله های بکار رفته در این مبدل ها با استفاده از یک فرآیند ویژه شکل دهی تولید می شوند و در داخل دسته لوله قرار می گیرند.

نوع یکپارچه آن از ظرفیت 20000 تا 750000 کیلوکالری بر ساعت در مدل های مختلف تولید می شوند. زیرا برای رسیدن به دو فاکتور «میانگین اختلاف دما» و «افت فشار» که کارفرما به آن نیاز دارد، میتوان دو لولهی این مبدل گرمایی را را با نحوه آرایش متفاوت موازی یا سری چیدمان کرد.

در این مقاله نحوه عملکرد مبدل صفحه ای را در سیستمهای سرمایشی و سیستمهای گرمایشی مانند تأمین آب گرم برای مصارف مختلف بیان کردیم.

نوع مبدل حرارتی صفحه ای پره دار عمدتاً برای کاربردهای گاز- گاز و مبدل های لوله ای پره دار برای کاربردهای مایع- گاز استفاده می شوند.

این مدل دستگاه تبادل حرارت به منظور ایجاد سرما و یا گرمای ویژه در سیالهایی به کار می رود که دارای سطوح انتقال و تبادل حرارت کمی هستند (تا 50). البته در زمانهایی که فشار نیز در سیالهای گرم و سرد بالا باشد، استفاده از این مدل بسیار جوابگو است.

این طرح دارای ظرفیت تحمل فشار تا ۳۵ بار است. مبدل های حرارتی که در استخرها مورد استفاده قرار میگیرند، عمدتاَ دارای دو مدار گردش هستند.

مبدل های گرمایی پوسته ای – لوله ای از دسته لوله هایی که در داخل یک پوسته قرار می گیرد ساخته می شوند ،به طوری که محور لوله ها موازی با محور پوسته است .

در مواردی که خوردگی مشکل ایجاد کند سازندگان مبدل های حرارتی قاب و صفحه را از جنس غیر فلزی مانند کامپوزیت، گرافیت، فلوروپلاستیک یا پلیمر می سازند.

با این حال میتوان آنها را با سرامیک، پلیمرهای پلاستیکی و کامپوزیتهای فلزی یا سرامیکی نیز ساخت. میتوانید جلد سوم این کتاب را مطالعه کنید،فایل پی در اف این کتاب نیز برای راحتی شما عزیزان قرار داده شده است.

در نهایت نیز دستگاه مورد آنالیز نهایی به جهت نصب و کارکرد صحیح، قرار می گیرد. در طی عبور سیال از مبدا، سیال گرم تر بخشی از انرژی خود را از طریق دیواره صفحه ای نازک به سیال سردتر در سمت دیگر مبدل منتقل می کند و در نهایت سیال ها به سوراخ های تونل مانندی که در انتهای دیگر مجموعه صفحات وجود دارد هدایت شده و از مبدل خارج می گردند.

به سبب آشفتگی بالای جریان سیال در مبدل حرارتی صفحه ­ای، تبادل حرارت با بازدهی بیشتری انجام می گردد. ➕ در این مبدل ها به دلیل آشفتگی زیاد جریان و قطر هیدرولیکی کوچک ،ضرایب انتقال گرما برای هردو سیال بزرگ هستند .

در این مبدل ها حرکت جریان در سمت پوسته همانند حرکت جریان در داخل لوله ها یک حرکت چرخشی است که منجر به افزایش آشفتگی در سیال سمت پوسته و لوله می شود .این لوله ها به نحوی روی همدیگر قفل می شوند که مانع لرزش لوله ها می شود و در نتیجه نیازی به هیچ گونه بافل نگهدارنده نیست.

این نوع مبدل حرارتی از نوع واشر است که امکان تمیز کردن صفحات را آسان می کند. مبدل حرارتی حلزونی، به ویژه در کاربرد مایعات لزج و مایعاتی با ذرات جامد معلق و جریان دوفازی مایع – جامد استفاده می شوند.

➕ این مبدل ها برای کاربرد های انتقال گرمای مایع – مایع در فشار های کم و متوسط جایگزین مناسبی برای مبدل های پوسته لوله ای هستند .

➖ برای سیالات با ویسکوزیته خیلی زیاد که ممکن است در توزیع جریان ایجاد اشکال نماید. در این میان، مبدل حرارتی صفحه ای یک راه حل نوین با کارایی به مراتب بهتر از مبدل های سنتی پوسته-لوله می باشد.

کیفیت گسکت ( واشر ) های مبدل حرارتی صفحه ای از بهترین جنس می باشد. برای جلوگیری از آسیب و نشتی مبدل حرارتی صفحه ای بهتر است سفت کاری اتصالات سالی یک بار انجام شود.

مجموعه مبدل نهایتاً در یک فریم لولهای باگپ های ابتدایی و انتهایی مهار شده است. افت فشار در مبدلهای صفحه ای از تمامی مبدل های دیگر کمتر است.

حداکثر فشار کارکرد تا ۱۵ bar و دمای کارکرد تا ۵۰۰ درجه سانتیگراد در این مبدل محدود هستند. فولاد ضد زنگ به دلیل توانایی مقاومت در برابر درجه حرارت بالا، استحکام و مقاومت در برابر خوردگی، یک فلز متداول برای این صفحات است.

Check Also

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟

بهترین آنتی ویروس ویندوز کدام است؟ خرید آنتی ویروس , خرید آنتی ویروس, خرید لایسنس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.